Demolice na Kladně

27.10.2019 · Michal Samiec
Zhruba čtyřiadvacet hodin po konci výsledkově hrubě nepovedeného utkání v Plzni nastupovali Oceláři k dalšímu ligovému zápasu na Kladně. Třinečtí v herní depresi dlouho nezůstali, plně se za sobotní utkání rehabilitovali a i druhé utkání nové sezóny s Rytíři dokázali vysoko vyhrát. Třinečtí tak z třízápasové venkovní série vezou čtyři body.
14.kolo, neděle 27.10.2019
Kladno
1:7
ČEZ Stadion
Třetiny: 0:1, 0:4, 1:2  Branky a nahrávky: 44. Melka (Hajný, Austin) – 9. Hrňa (P. Vrána), 22. D. Kofroň (Hrehorčák), 22. Marcinko (Dravecký, D. Musil), 30. Roth (Gernát, P. Vrána), 38. M. Stránský (M. Kovařčík), 41. M. Stránský (Marcinko, P. Vrána), 46. Chmielewski. Rozhodčí: O. Hejduk, Úlehla – J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 623. Střely na branku: 36:34. Střely mimo: 14:12. Zblokované střely: 17:7. Hity: 12:24. Vhazování: 34:39. Průběh utkání: 0:6, 1:6, 1:7.
Rytíři Kladno: Godla (41. Cikánek) – Nash, Austin, Zelingr, Kehar, Barinka, Romančík, Smetana – Jágr, Stach, Zikmund – Valský, T. Kaut, Réway – Strnad, Machač, Redlich – Hajný, Melka, Š. Bláha.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Roth, Gernát, Kundrátek, M. Doudera, D. Musil, Galviņš, Krajíček – M. Stránský, P. Vrána, M. Kovařčík – Hrňa, Marcinko, Dravecký – D. Kofroň, Hladonik, Hrehorčák – O. Kovařčík, Polanský, Chmielewski.

V rámci čtrnáctého kola extraligového ročníku 2019-20 se třinečtí Oceláři vrátili na led kladenského zimního stadionu poprvé po téměř šesti letech. Naposledy zde hráli 3. ledna 2014, kdy zde vyhráli po nájezdech. Úvod utkání však nenasvědčoval tomu, aby hráči Třince měli zopakovat vítězný zápas na Kladně. Jasně lepší totiž byli domácí hokejisté, ale svůj úvodní tlak v gól neproměnili a na druhé straně mohl první gólovou čárku zapsat Marcinko. Puk z jeho hole ale ve čtvrté minutě jen orazil horní tyč Godlovy branky. V deváté minutě byl vyloučen první hráč v utkání – za zásah vysokou holí do Polanského obličeje šel na dvě minuty Melka a jestli domácí trestoměřiči dostatečně rychle zastavili časomíru, využili hosté přesilovku po třech sekundách. Ihned po vyhraném buly totiž puk napálil Erik Hrňa a vymetl horní patra branky kladenského brankáře. V následujícím průběhu první třetiny byli aktivnější Rytíři, pomohla k tomu i vyloučení Gernáta a Hrehorčáka. Domácí hráče ale deptal výborný Kváča, kterého nerozhodil ani tvrdý nájezd Strnada v jeho brankovišti. V poslední minutě první dvacetiminutovky byl vyloučen ještě domácí Zikmund a do druhé části hry tak Oceláři vstupovali s výhodou jednoho muže v poli.

Hosté sice svou přesilovku na začátku druhé třetiny nevyužili, ale dostali se díky ní do aktivního módu, v němž pokračovali i po návratu Zikmunda na led. Když domácí vyrobili v rozehrávce hrubku, naservíroval Hrehorčák po objetí branky puk Davidu Kofroňovi před kladenskou svatyni a Kofroň pak prostřelil Godlu. Skóre o dva góly platilo pouhých jedenáct sekund, poněvadž hned po buly vyzval hybridním icingem ke vstřelení branky odrazem o zadní mantinel Musil Tomáše Marcinka, který pověsil puk nad Godlovo rameno. Na konci deváté minuty druhé třetiny domácí faulovali a Oceláři hráli ve výhodě. Při početní konstelaci pět na šest na ledě skóroval střelou z první ze své oblíbené pozice na levé straně Vladimír Roth. Domácí se ale nevzdávali, byli si vědomi toho, že vedení o čtyři góly v polovině utkání nemusí být definitivní. Hned po Rothově gólu vzniklo před Kváčou několik závarů, následně byl vyloučen Ondřej Kovařčík a Rytíři měli k dispozici i přesilovou hru. Nedá se říct, že by domácí neměli šance a dobré střelecké pozice, ale hokejová karma byla na straně Ocelářů. V oslabení ujela dvojice Matěj Stránský - Michal Kovařčík, puk putoval z hole prvně jmenovaného, na druhého a zpět ke střelci. Nutno říct, že po téhle precizní kombinaci měl Stránský před sebou odkrytou branku. Hosté měli ještě po vyloučení Hajného šanci na čistého tenisového kanára, ale přesilovku nevyužili a stejně jako při první přestávce si do třetí dvacetiminutovky přetáhl část této hokejové standardní situace.

Do závěrečné třetiny poslali domácí trenéři do branky Cikánka místo Godly, který dostal od Ocelářů pět branek za dvě třetiny. Hosté ale Cikánka v brance moc přívětivě nepřivítali. Po čtyřiceti sekundách využil Matěj Stránský efektivní věšákem druhou třineckou přesilovku v zápase a Třinečtí vedli ve skóre tenisovým kanárem. O dvě a půl minuty později Rytíři snížili zpět na pětibrankový rozdíl, když Antonín Melka byl před Kváčovou brankou nejpohotovější a dorazil do sítě volný puk. Hosté z Třince se dostali zpět do vedení o šest gólů hned vzápětí. Na konci páté minuty byl obránce Smetana sám před Cikánkem na dvojici Marcinko – Dravecký a zastavit je před skórováním sedmého gólu se mu podařilo jen za cenu faulu. Smetana faulem oddálil gól na 1:7 jen zhruba o čtvrt minutu. Na levé straně útočného pásma byl úplně volný Kundrátek, jeho střelu Cikánek vyrazil před sebe, dojíždějící Aron Chmielewski bruslemi nasměroval puk do obránce Nashe, který jej si poslal do branky čistým vlastencem. Čtrnáct a půl minuty před třetí sirénou byl zápas z hlediska skóre dotvořen. Nic na tom nezměnila ani další vyloučení – domácí měli po vyloučeních Stránského a Vrány ještě další dvě přesilovky, k další kosmetické brance se už ale nepropracovali.

David Čermák (Rytíři Kladno): „Měřítko jsme snesli jen v první třetině. Tam jsme byli lepší a měli jsme víc šancí. Šance ale bohužel neproměňujeme. Třinec byl ve vedení 1:0, my na začátku druhé třetiny přežili oslabení a pak jsme za půl minuty udělali dvě obrovské chyby. Nechat Třinec s jeho hráči vést 3:0 je sebevražda. I když jsme se snažili, tak Třinec už si na to zkušeně počkal a trestal nás."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Chtěl bych klukům poděkovat. Výjezd na dva zápasy ve dvou dnech pro nás byl z poloviny úspěšný. Po těžkém včerejším zápase, který nám moc nevyšel, jsme začali malinko nervózně a poprvé jsme vystřelili asi až v páté minutě první třetiny. Dali jsme z toho branku a ta nám pomohla. Domácí měli hodně šancí, zejména v přesilových hrách. Neproměnili je ale. Ve druhé třetině jsme ukázali velkou produktivitu a šli jsme si za tím. Velmi si cením týmového výkonu od všech hráčů. Petra Kváču, který byl velmi dobrý, bych samozřejmě vyzdvihl. Když jsme měli příležitost, tak jsme ji proměnili a pomaličku jsme odskakovali. Ve třetí třetině už skóre narostlo a hráči byli za tvrdou práci odměněni. Ukázala se kvalita hráčů a víra v to, že branky umí dávat. Na domácích byla vidět velká snaha a bojovnost, udělali to pro nás těžké. Výsledek průběhu utkání neodpovídá."