Domácí vstup do nového roku se povedl

06.01.2019 · Michal Samiec
Oceláři se vrátili mezi domácí mantinely vítězně. Litvínov si z Werk areny odvezl porážku, domácí dokázali vyhrát v poměru 4:1. Třineckým hokejistům se podařilo prolomit sérii čtyř zápasů, kdy v součtu se Spengler Cupem vstřelili vždy jen jeden gól. Po porážce na horkém ledě Brna se tedy v ligových měřeních sil vrátili na vítěznou stranu.
33.kolo, neděle 6.1.2019
Litvínov
4:1
Třetiny: 2:0, 1:1, 1:0  Branky a nahrávky: 8. Martin Růžička (Svačina), 17. Dravecký, 38. Kundrátek (Roberts Bukarts), 54. Martin Růžička (Polanský, Dravecký) – 35. Myšák (M. Hanzl). Rozhodčí: Šír, Pavlovič – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, navíc Polanský (Třinec) 5 min. a do konce. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 620. Střely na branku: 22:24. Střely mimo: 10:8. Zblokované střely: 12:9. Hity: 5:5. Vhazování: 36:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, Kundrátek, Galviņš, Roth, M. Doudera, D. Musil – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Werek, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski.
HC Verva Litvínov: Petrásek – Baránek, Graborenko, Ščotka, Porseland, L. Doudera, Suchánek – Lukeš, V. Hübl, Válek – Petružálek, J. Mikúš, Kašpar – Jurčík, Myšák, Tůma – Helt, M. Hanzl, Jícha.

Úvod prvního domácího utkání v kalendářním roce 2019 začalo poklidně, Ocelářům se nepodařilo dostat do tempa ani při první přesilovce, která přišla po faulu Graborenka už na konci druhé minuty. První dobrou šanci zápasu zaznamenali Třinečtí v šesté minutě, kdy Polanský projel do útočného pásma, mezi kruhy našel na pravé straně najíždějícího Svačinu, ale toho vychytal Petrásek. Polanský si gólovou asistenci nechal na osmou minutu – z modré čáry bekhendem našel u brankoviště operujícího Svačinu, který posunul na u tyče stojícího Martina Růžičku. Třinecký kanonýr zamíchal pukem a poslal jej nad beton bezmocného brankáře hostí. Na dvougólové vedení to Oceláři posunuli o devět minut později. Vladimír Dravecký využil váhání v rozehrávce Litvínova v jejich útočném pásmu, najížděl do akce dva na jednoho spolu s Werekem, zvolil střelu a prostřelil brankáře Vervy mezi betony. Hosté mohli snížit o pár chvil později – vyloučen byl Cienciala a Litvínovštví tak hráli první početní převahu v utkání. Velkou šanci měl Kašpar, který z mezikruží zakončoval rychlou a solidně sehranou akci tři na dva, ale výborným zákrokem betonem se proti němu vytáhl brankář Hrubec.

Ve druhé třetině zvýšili hosté z Litvínova obrátky a Třinečtí se měli ve vlastním pásmu co obrácet. Ve čtvrté minutě ujeli tři hráči Vervy na jediného bránícího Oceláře a akci střelou z levého křídla zakončil Petružálek. Následovala druhá přesilovka Třince, v níž největší šanci zaznamenal již v jejím úvodu Hübl, který vystihl rozehrávku na modré a ujížděl osamocený na Hrubce, ale neuspěl. Dobrou šanci navýšit vedení Ocelářů měl po polovině utkání Cienciala, který byl na konci akce tři na dva čtvrtého třineckého útoku. Křížnou přihrávkou ho hledal Ondřej Kovařčík. V pětatřicáté minutě již bylo sníženo. Zatímco v brankovišti ležel po zásahu holí Cienciala, do odkryté branky dorážel Jan Myšák. Hosté drželi vyrovnaný stav tři a půl minuty. Poté přebral puk ve vlastním pásmu Bukarts, projel s ním na holi až do útočného pásma a když byl ve střeleckém slotu mezi kruhy, posunul jej na levou stranu, odkud se z první trefil Tomáš Kundrátek. Pro beka s číslem čtyřiaosmdesát to byl první extraligový zásah za Třinec. I po čtyřiceti minutách tak platilo dvoubrankové vedení slezského mančaftu.

V první polovině třetí části hry si Třinečtí hlídali svůj dvoubrankový náskok a Litvínov měl problémy dostat se do střeleckých pozic i šancí. A pokud už se hráči Vervy dostali do nadějné situace, z níž mohli ohrozit brankáře Hrubce, často byly jejich pokusy zblokovány nebo ztečovány mimo tři tyče. Naopak po rychlém postupu puku z hole Polanského, Bukartse na čepel Svačinovy střelky mohli Oceláři své vedení navýšit. V osmé minutě třetí dvacetiminutovky dostali šanci hrát s výhodou muže v poli hráči Vervy, ale Ocelářům nedalo moc práce se v této situaci ubránit. Následně byl vyloučen Juraj Mikúš a Třinečtí měli šanci potvrdit ve třetí přesilové hře utkání své vedení. Trenér Varaďa, který se vrátil na lavičku Ocelářů po šampionátu dvacítek, si dokonce v průběhu dvouminutové výhody vzal oddechový čas, když nebyl spokojen s řešením herních situací svých svěřenců. Třinci se nakonec podařilo protrhnout trápení v přesilovkách v poslední době. Polanský podržel puk za brankou a poslal jej před brankoviště na Martina Růžičku, který prostřelil Petráska a vstřelil svůj druhý gól v zápase. Hned pár sekund na to mohl Třinec navýšit vedení, když po rychlém přiťuknutí od Svačiny jel sám na Petráska Cienciala, ale litvínovský brankář jeho blafák sebral do lapačky. Upravit skóre mohli ještě hosté poté, co si Třinečtí zahráli v šesti. Jenže ani v této přesilovce nic nebezpečného nevymysleli, naopak Třinec pohrozil při akci Hrni s Marcinkem. Skóre se nezměnilo ani v posledních devadesáti sekundách, kdy Oceláři hráli ve čtyřech po vyloučení Polanského. Oceláři vyhráli i třetí utkání s Litvínovem v sezóně – návrat na domácí kluziště tedy byl vítězný!

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Chtěli jsme do utkání vstoupit aktivně a první třetina tomu odpovídala. Hráli jsme velmi dobře, přehrávali Litvínov a vytěžili z naší převahy dvě branky. V prostřední části nám nevyšlo druhých deset minut, tam jsme se dostali trochu pod tlak a soupeř snížil, naštěstí jsme pak dali třetí gól, ten nám hodně pomohl. Tým se uklidnil. Zápas jsme dohrávali na tři lajny, byla tam nějaká zranění, ale zvládli jsme to výborně. Musím kluky pochválit, že skvěle odehráli všechna oslabení, Litvínov se v nich k ničemu pořádnému nedostal. Jsme rádi, že jsme konečně dali víc než jeden gól a zase nám to tam napadalo.“

Radim Skuhrovec (HC Verva Litvínov): "Těžko se mi to hodnotí, soupeři jsme po našich chybách nabídli úvodní dva góly, ať už to bylo ztrátou kotouče, který jsme měli jasně na hokejce, nebo podruhé ztrátou puku na modré čáře. Ve druhé třetině jsme se to snažili zjednodušit, nahazovali puky a neslo to ovoce, dali jsme i kontaktní gól. Tu část jsme nehráli vůbec špatně, ale soupeř potrestal naši chybu ve středním pásmu, odskočil do dvoubrankového vedení a v závěrečné třetině ještě vstřelil další gól v přesilovce."