Jasná záležitost! Oceláři mají první bod

20.03.2021 · Daniel Ježek
V sobotním odpoledni započala čtvrtfinálová série mezi Oceláři a brněnskou Kometou. Slezané, kteří měli po základní části delší volno, vstoupili do vyřazovacích bojů ve velkém stylu a zvítězili 5:0. Čistým kontem se blýskl Ondřej Kacetl.
ČF1, sobota 20.3.2021
Kometa Brno
5:0
Třetiny: 3:0, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 2. Kundrátek (Kurovský), 2. M. Kovařčík (Špaček), 13. Martin Růžička (P. Vrána, M. Stránský), 26. Rodewald (Gernát, Špaček), 46. Hrňa (Freibergs, Kurovský). Rozhodčí: Kika, Hejduk - Ganger, Klouček. Vyloučení: 8:13, navíc Stránský (TRI) - Bondra (KOM) oba 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Bez diváků. Střely na branku: 29:26. Zblokované střely: 9:8. Hity: 7:9. Vhazování: 32:35. Průběh utkání: 5:0. Stav série: 1:0.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, Jaroměřský, D. Musil, Kundrátek, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Kurovský – Rodewald, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák – Chmielewski.
HC Kometa Brno: Vejmelka (13. Klimeš) – Zámorský, F. Král, Holland, Kučeřík, Svozil, Gulaši, Bartejs – Mueller (A), P. Holík, Zaťovič (C) – Vincour, Rákos, Valský – Mrázek, Klepiš (A), Plášek ml. – Schneider, Šoustal, Bondra.

Do čtvrtfinálové série mezi Oceláři a Kometou vstoupili mnohem lépe domácí hokejisté. Třineckým očividně po delší přestávce pořádně vyhládlo, v prvních dvou minutách Slezané dokázali dvakrát skórovat. Jako první se prosadil obránce Tomáš Kundrátek, který střelou mezi Vejmelkovy betony využil Kurovského pobídky. Kometa mohla po inkasované brance srovnat po akci Mrázka mohla srovnat, Kacetl ale dokázal vyrazit kotouč ramenem. Po rychlé protiakci domácích tří proti dvěma pak Vejmelka lovil druhý kotouč ze své sítě, přihrávku Špačka v gól přetavil Michal Kovařčík.

Oceláři pokračovali v aktivní hře i v dalších minutách. V úvodu sedmé minuty pálil Stránský, nejlepší střelec základní části ale nemířil přesně. V desáté minutě pak ve velké šanci stál Marcinko, slovenský forvard ale z bezprostřední blízkosti hostujícího brankáře nepřekonal. Třináctá minuta patřila elitní třinecké formaci. Stránský u hrazení vybojoval kotouč pro Vránu, navrátilec do sestavy Ocelářů pak namazal zcela volnému Martinu Růžičkovi, ten se ze své tradiční střelecké pozice nemýlil. Třetí gól znamenal konec pro Karla Vejmelku, v brněnském brankovišti se premiérově v play off představil Lukáš Klimeš.

Gólman Komety prožil těžké chvíle při pokusu Musila, jehož tečovaná střela skončila na pravé tyči hostující klece, poté rovněž v první polovině úvodní třinecké přesilovky, kdy Klimeš musel likvidovat střely Hrni a Stránského. Kometa mohla kontrovat při akci Klepiše s Pláškem, první jmenovaný ale na Kacetla nevyzrál.

Také druhá dvacetiminutovka ve svých úvodních minutách nabídla podobný obrázek, jako dějství první. Oceláři se drželi na kotouči a častěji zaměstnávali soupeřova brankáře. V dvacáté šesté minutě se po faulu Hollanda dostali Slezané ke své druhé přesilovce, tuto výhodu dokázali hráči s drakem na prsou ukončit po sedmnácti vteřinách. Gernát namazal Jacku Rodewaldovi, kanadský forvard poslal z první kotouč do horního růžku brněnské branky. Za další dvě minuty mohl vedení domácích navýšit Stránský, proti Klimešovi ale ani tentokráte neuspěl.

Třinečtí si následně vybojovali dvojnásobnou početní výhodu po prohřešcích Zaťoviče a Rákose. Ve velkých šancích stáli Rodewald a Růžička, první jmenovaný ale netrefil odkrytou branku, Růžička pak sestřelil Muellera. Dvě minuty po překlopení utkání do jeho druhé poloviny se k první přesilovce propracovali také hosté. Velmi aktivní byl v této situaci především Peter Mueller, který třikrát zkoušel své štěstí. Ve všech případech ale byl úspěšnější brankář Kacetl. Závěr třetiny poznamenaly fauly na obou stranách. Oceláři další prohřešek Zaťoviče nepotrestali, Kometa pak začínala poslední část hry v pěti proti čtyřem.

V dohrávané přesilovce zahrozili především Zaťovič s Muellerem, kteří zakončovali z bezprostřední blízkosti. Puk dvakrát proletěl přes brankoviště, v síti ale neskončil. V čtyřicáté třetí minutě Stránský namazal Kundrátkovi, ten se ale neprosadil. V čtyřiačtyřicáté minutě se hostující kapitán Zaťovič potřetí v zápase dostal na trestnou lavici, Oceláři jeho faul dokázali potrestat. Erik Hrňa si nejdřív pohrál s bránícím Zámorským, pak při střele sice zlomil hůl, i tak ale dosáhl pátou branku Ocelářů. V čtyřicáté deváté minutě mohl první trefu hostí obstarat Mueller, ani tentokráte ale americký snajpr ale Kacetla nepřekonal.

Hra se následně začala trochu kouskovat, na ledě byly k vidění velké emoce. Sudí všechny potyčky řešili současným vyloučením, na trestné tak jednu dobu sedělo hned šest hráčů. V padesáté páté minutě se hodně zapotil hostující brankář Klimeš, který musel v rychlém sledu za sebou likvidovat pokusy Kurovského, Marcinka a Gernáta. Třinečtí pokračovali v aktivitě, Musilovo nahození od modré ale v síti neskončilo. Necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny hosté dostali další možnost početní výhody, ani tentokráte ale Kometa neuspěla. Kacetl si připsal další úspěšný zákrok proti Muellerovi. Dvě minuty před koncem pak hráli přesilovku ještě domácí Oceláři, skóre se ale již nezměnilo. První výhru tak jasným způsobem získali Oceláři Třinec.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Utkání hodnotím velmi kladně. Měli jsme skvělý vstup do zápasu, přes tu menší nervozitu, která na hráčích byla po těch třinácti dnech volna znát. Rychlé branky nám dodaly klid, díky tomuto nástupu jsme utkání zvládli. Zákrok na Petra Vránu jsem viděl jen z jednoho záběru na tabletu. Buď byl Petr trefený ramenem nebo kolenem, musím se ale detailněji podívat. Když oni budou takto hrát, tak my jim to oplatíme stejnou mincí. Návrat Petra do týmu přinesl hodně. Měl tam několik skvělých momentů, jmenovat můžu třeba přihrávku na Martina Růžičku. Z jeho strany to bylo velmi dobré utkání. Zítřejší utkání bude velmi podobné. My budeme chtít pokračovat ve stejném stylu, Kometa určitě svou hru nezmění.“

Jiří Horáček (HC Kometa Brno): „Prohráli jsme, série je 1:0 pro soupeře. Jedno utkání ale sérii nedělá, zítra je nový den, nový zápas. My si k dnešnímu utkání něco řekneme a pečlivě se připravíme na další duel. Rychle jsme inkasovali branky, které určily ráz utkání. Nebyli jsme schopni proměnit své šance, především v přesilovkách. Třinec je tým, který automaticky postoupil do čtvrtfinále. My tady ale nejsme od toho, abychom to jen odevzdali. Série se hraje na čtyři vítězné zápasy.“