Nejdřív trápení, pak koncert. Oceláři přejeli Vítkovice!

02.02.2021 · Daniel Ježek
To byla jízda! Oceláři nevstoupili do derby s Vítkovicemi vůbec dobře, po prohrané první třetině ale nakopli turbo a sedmi brankami otočili zápas na svou stranu. Dvěma góly se blýskl útočník Miloš Roman.
42.kolo, úterý 2.2.2021
Vítkovice
7:1
Třetiny: 0:1, 5:0, 2:0  Branky a nahrávky: 22. Roman (Špaček, Rodewald), 23. Hrňa (M. Kovařčík), 36. M. Kovařčík (M. Doudera, O. Kovařčík), 37. Roman (Freibergs, Špaček), 39. O. Kovařčík, 44. Špaček (Gernát), 53. M. Stránský (Martin Růžička) – 5. Mallet (Irgl). Rozhodčí: Hodek, Šír – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 24:24. Zblokované střely: 12:16. Hity: 10:11. Vhazování: 27:32. Průběh utkání: 0:1, 7:1.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Freibergs, M. Adámek, Jaroměřský – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Rodewald, Špaček, M. Kovařčík – Kurovský, Marcinko, Hrehorčák – O. Kovařčík, Roman, Hrňa – Dravecký (A).
HC Vítkovice Ridera: Dolejš (41. Mi. Svoboda) – Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Pyrochta, L. Doudera, Koch, R. Černý – Lakatoš, Hruška (A), Svačina – Irgl (A), Flick, Mallet – Dej, Werbik, L. Krenželok (C) – Schleiss, Stach, Fridrich.

V úvodní dvacetiminutovce derby utkání mezi Oceláři a Vítkovicemi byli aktivnější hosté z Ostravy. Třinečtí za celou dvacetiminutovku vyslali na soupeřovu branku jen jeden střelecký pokus, více práce proto měl brankář Ondřej Kacetl. Ten ale udržel čisté konto jen necelé čtyři a půl minuty, kdy jej svou střelou nachytal Zbyněk Irgl a Alexandre Mallet v pohodě doklepával kotouč do prázdné branky. Ostravané mohli své vedení navýšit při dalších akcích Kováře nebo Svačiny, Kacetl ale při těchto pokusech odolal.

V osmé minutě se do velké šance dostali také domácí, Ondřej Kovařčík ale trefil jen tyč vítkovické branky. Po uplynutí poloviny první periody hráli hosté svou první přesilovku, tu ale využít nedokázali. Ve třinácté minutě pak měly Vítkovice šanci na reparát, ani faul Musila ale nebyl potrestán. A když se v závěru třetiny neprosadili Michal Kovařčík s Jackem Rodewaldem, šlo se do kabin s jednobrankovým vedení hostí.

Prostřední dvacetiminutovka nabídla diametrálně odlišný obraz hry. Ze šaten se na ledovou plochu vrátil zcela jiný třinecký tým, který svému krajskému rivalovi nedával žádnou šanci. Rezultátem bylo pět vstřelených branek domácích. Vše ve dvaadvacáté minutě odšpuntoval Miloš Roman, který zblízka dorazil kotouč po Špačkově střele. Hned v minutě následující se kotouč po vhazování dostal k Eriku Hrňovi, křídelník se smrtící střelou zamířil přesně z vrcholu kruhu pro vhazování.

Hra se po třineckém obratu skóre trochu uklidnila, další podstatné věci se udály až po uplynutí poloviny střetnutí. Oceláři nejprve nevyužili svou první přesilovku, ve čtyřiatřicáté minutě pak za hosty mohl srovnat Hruška, Kacetl se ale zaskvěl. Třicátá šestá minuta, hra ve čtyřech na obou stranách, třetí branka ve vítkovické síti. Michal Kovařčík jel s Martinem Gernátem v přečíslení dvou proti jednomu, první jmenovaný vzal vše na sebe a zavěsil kotouč do pravého horního rohu hostující klece.

Oceláři byli i nadále při chuti, po dalších čtyřiatřiceti vteřinách nakreslil Freibergs nádhernou přihrávku na Miloše Romana, který z brankové čáry přidal svou druhou branku v utkání. A aby toho nebylo málo, tak dvaašedesát vteřin před druhým odchodem do kabin poslal popáté kotouč za Dolejšova záda Ondřej Kovařčík. Oceláři tak vyhráli druhou dvacetiminutovku v poměru 5:0.

Vítkovice vstoupily do závěrečné třetiny se změnou v brankovišti, Dolejše nahradil Svoboda. Druhý vítkovický gólman udržel čisté konto jen necelé čtyři minuty, kdy jej v přesilovce tvrdou bombou překonal Michael Špaček. Po sérii asistencí tak třinecká posila zapsala první přesnou trefu. Po šesté brance se do hry dostali také hosté, v čtyřicáté páté minutě mohl skórovat Lakatoš, vítkovický forvard ale branku netrefil. Kacetl následně vyřešil nepřehlednou situaci při pokusech Pyrochty a Stacha.

Další akce měli na svědomí Oceláři. Erik Hrňa nejdřív chtěl potvrdit pohodu zakončením stylem Marek Malík, Svoboda ale tuto kličku překazil. Další střelu už hostující gólman za svá záda pustil, přesně do černého z mezikruží pálil Matěj Stránský. Čtyři minuty před koncem se do slibné šance dostal Lakatoš, Kacetl ale byl opět bezchybný. Oceláři tak dokráčeli k dalším třem bodům, a to ve velkém stylu.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem rád za konečný výsledek po té šílené první třetině, kdy jsme byli strašní. Chybělo nám nasazení, emoce. Bylo to hodně vlažné v rámci všech útoků. Vypadalo to jak přátelské utkání, ve kterém na výsledku nezáleží. Vítkovice byly o třídu lepší a měli jsme kliku, že to skončilo 0:1. Museli jsme hráčům ukázat o přestávce pár věcí a říci, co bylo v první třetině špatně. Po pauze jsme se na ně vrhli a vzali zápas do našich otěží. Sehráli jsme situace velmi dobře, dali góly a zápas kontrolovali. Jsem rád že si hráči po té první třetině uvědomili, že takhle to nejde. Týmy se samy neporazí."

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): "V první třetině jsme byli lepším týmem. Dali jsme gól, měli jsme dost přečíslení a dvě přesilovky, abychom domácím odskočili. Ale nepodařilo se to. Za druhou a třetí třetinu se můžu akorát omluvit fanouškům za ostudu, jakou jsme tu předvedli. Asi jsme si mysleli, že jsme zápas vyhráli a nastoupili jsme do druhé třetiny absolutně nesoustředění. Dostali jsme gól v prvním střídání, ve třetím a sesypali jsme se. Nedokážu si to vysvětlit."