Oceláři na Spartě vedli, nakonec ale padli

19.09.2019 · Martin Stebel
V předehrávce třetího kola Tipsport extraligy se Oceláři představili na ledě pražské Sparty. V největší středoevropské hokejové aréně sice třinečtí hráči vedli 2:0, jenže obdobně jako v úterý ve Vítkovicích nadějný náskok neudrželi a nakonec z metropole odjíždějí bez bodového zisku.
3.kolo, čtvrtek 19.9.2019
Sparta Praha
4:2
O2 arena
Třetiny: 0:1, 1:1, 3:0  Branky a nahrávky: 23. Říčka (Blain, Rousek), 41. Kalina, 57. Rousek (Blain), 60. Smejkal (V. Růžička) – 11. M. Doudera (P. Vrána), 22. M. Kovařčík (O. Kovařčík, Chmielewski) Rozhodčí: Hodek, Pražák – Komárek, Frodl. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 7175 Střely na branku: 36:20. Zblokované střely: 2:6. Hity: 4:3 Vhazování: 41:25. Průběh utkání: 0:2, 4:2
HC Sparta Praha: J. Sedláček (Machovský) – Blain, Kalina, Košťálek, Polášek, Ďaloga, T. Pavelka, Krutil – Smejkal, V. Růžička, Řepík – Kudrna, Pech, Forman – Rousek, Sukeľ, Říčka – Dočekal, Klíma, Buchtele.
HC Oceláři Třinec: Kváča (Bartošák) – Gernát, Roth, Galvinš, Hrachovský, Dravecký, M. Doudera, Haman – Chmielewski, P. Vrána, Stránský – Novotný, Marcinko, Hrňa – Adamský, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Hladonik, Kofroň.

První minuty čtvrtečního utkání patřilo domácímu celku. Úvodní možnost si vytvořil Andrej Kudrna, který prověřil Kváču z mezikruží, ale třinecký brankář jeho pokus lapil. Několik chvil poté se do zakončení dostával Řepík, jenže v rozhodujícím okamžiku mu puk sjel z čepele. Ocelářům mohl udělat radost Novotný, ten ale byl na poslední okamžik z nadějné pozice odtlačen.

Hostující celek byl ale za svou aktivitu odměněn. Milan Doudera dlouho držel puk na holi, udělal široké kolečko a nahozením od modré překvapil Jakuba Sedláčka, který poprvé v sezoně hájil sparťanskou branku. Náskok mistrů mohl být brzy ještě výhodnější. Matěj Stránský se zkusil obtočit u pravé tyče a zasunout pod beton Sedláčka. To se ale nepovedlo. V závěru prvního dějství mohli se skórem pohnout Smejkal na straně Sparty a Hrehorčák na třinecké. V obou případech ale kralovali gólmani.

Zajímavé věci se děly v úvodu prostřední třetiny. Hned ve druhé minutě zafungovala bratrská chemie mezi Ondřejem a Michalem Kovařčíkem. Prvně jmenovaný během přesilovky načasoval zpoza branky optimální nahrávku pro mladšího sourozence a ten před Sedláčkem nezaváhal - 0:2.

Radost hostů z dvougólového vedení ale neměla dlouhého trvání. Necelou minutu poté Blain zasekl hru na pravém křídle a nahrál přesně na Roberta Říčku, který z otočky před Kváčou dorazil kotouč do třinecké klece. V dalším průběhu byla hra oboustranně opatrnější. Územní převahu sice měli Pražané, ale tlak byl spíš jen symbolického charakteru.

Do slibné šance se dostal člen čtvrté třinecké formace David Kofroň, který nabral rychlost na pravém křídle. Jeho střelu zápěstím ale sparťanský strážce svatyně viděl a schoval do lapačky. Sparta byla blízko dvě minuty před druhou sirénou, kdy z výhodného místa pálil všudybyl Říčka. Kváča ukázal pružnost a na poslední chvíli jeho úmysl betonem zpacifikoval.

Tým z O2 arény se vyrovnávací trefy dočkal v čase 40:24, kdy do sítě prošla střela od modré v podání Petra Kaliny. Ocelářům mohl vedení brzy vrátit Petr Vrána, jenž se ocitl v samostatném úniku, ale jeho rána mířila těsně mimo prostor tří tyčí. V dalších minutách se hrál vyrovnaný hokej, který okořenily především přesilovky na obou stranách.

Na startu závěrečné desetiminutovky se mohlo zdát, že oba soupeři jsou jakoby smíření s remízovým stavem. Vyložených šancí bylo k vidění málo, prim hrály především defenzivy na obou stranách barikád. Skórovat mohl slovenský rychlík Andrej Kudrna, jenže Petr Kváča poměrně riskantně vyjel ze své branky a jeho možnost razantně ukončil.

Spartě se povedlo otočit vývoj zápasu teprve v čase 56:44, kdy Kváča nejprve vyrazil Blainovo nahození od modré, jenže mezi kruhy byl zcela volný Lukáš Rousek a mladý útočník pohodlně poslal puk do hostující sítě potřetí. Pouhé tři vteřiny před poslední sirénou ještě výhru Sparty definitivně zpečetil střelou do opuštěné klece Jiří Smejkal. Další extraligový duel čeká Oceláře v neděli, kdy se od 15:00 ve WERK ARENĚ představí Litvínov.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Měli jsme dnes dobrou energii, dobře jsme bruslili. Třinec je silný a velmi nebezpečný tým. Odvedli jsme dobrou práci, i v momentech, kdy byl soupeř delší čas v našem pásmu. Pomohlo nám, že jsme z první střely ve třetí třetině vyrovnali na 2:2, povzbudilo nás to a věděli jsme, že můžeme získat bod nebo i více. Rousek pak dokázal svou rychlost. Jsme rádi, že máme tři body a odehráli jsme normální zápas."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "V určitých fázích utkání jsme hráli velmi dobře. Pomohla nám první branka po skvělé práci v útočném pásmu. I ve druhé třetině byl náš výkon slušný, i když tam byly pasáže, hlavně ke konci, kde nás domácí zmáčkli v obranném pásmu a vytvořili si příležitosti. Podařilo se nám to ale i díky Petrovi Kváčovi přežít. Ve třetí třetině to bylo o tom, kdo dá rozhodující gól. My jsme udělali hodně faulů a nakonec jsme si po individuální chybě nechali dát rozhodující gól."