Oceláři nestačili na Mladou Boleslav

05.03.2021 · Dominik Stošek
Třinečtí Oceláři odehráli v rámci předposledního kola Tipsport extraligy své čtvrté měření sil s Bruslaři neobvykle již potřetí v této sezóně na ledě v Mladé Boleslavi. Bohužel ani protentokrát hráči s drakem na prsou nenašli recept, jak porazit svého v této sezóně nepříliš oblíbeného soupeře a prohráli znovu těsně 3:4.
51.kolo, pátek 5.3.2021
Ml. Boleslav
3:4
ŠkoEnergo aréna
Třetiny: 1:3,1:1, 1:0  Branky a nahrávky: 4. Martin Růžička (Freibergs, M. Adámek), 39. Hrňa (M. Adámek), 47. Gernát (M. Doudera, M. Stránský) – 11. Najman (P. Kousal), 15. Šťastný (Kotala), 17. Najman (Flynn), 31. A. Zbořil (Kotala, Jääskeläinen). Rozhodčí: Hradil, Úlehla – Frodl, Kis. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 19:25. Zblokované střely: 10:12. Hity: 18:9. Vhazování: 23:29 Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4 Hráno bez diváků.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (21. Štěpánek) – Gernát, M. Doudera, Freibergs, D. Musil, Jaroměřský, M. Adámek, Zahradníček – M. Stránský, Rodewald, Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko (A), Hrňa – M. Kovařčík, Špaček, Chmielewski – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký (C).
BK Mladá Boleslav: J. Růžička (Schwarz) – Ševc (C), Šidlík, Bernad, Fillman, Dlapa, Pláněk (A), Moravec – Kotala, A. Zbořil (A), Šťastný – Cienciala, Claireaux, Jääskeläinen – Flynn, Najman, P. Kousal – G. Szturc, Bičevskis, J. Stránský.

Zápas v Boleslavi začal mírnější převahou Bruslařů, Kacetl musel být už od začátku celého duelu ve střehu. Třinecký brankář však nemusel řešit nijak složité situace a bez větších problémů dopomohl udolat úvodní tlak ze strany Boleslavi. Skóre se však otevřelo po brance na druhé straně kluziště ve čtvrté minutě. V čase 3:57 totiž v signalizované výhodě od modré čáry vybídl Ralfs Freibergs ke střele Martina Růžičku, který ze své typické pozice na levém kruhu prostřelil boleslavského gólmana.

Potom, co se první třetina překlopila do své druhé poloviny, Bruslaři srovnali s Oceláři krok. Ondřej Najman se totiž zjevil z čista jasna před Kacetlem a z bezprostřední blízkosti poslal kotouč těsně nad lapačku třineckého brankáře. V téže minutě se vysokou holí provinil Jaroměřský, který tak oslabil svůj celek v neúplně vhodnou chvíli. Oceláři však své oslabení ubránili bez větších problémů a skóre tak zůstalo vyrovnané. Ve čtrnácté minutě Růžička hledal na hranici levého kruhu Stránského, ten se sice do zakončení nedostal, nicméně skákající puk doputoval až do mezikruží, odkud z první napálil břevno za boleslavským brankářem Freibergs. Pak ale přišla na scénu černá pětiminutovka Ocelářů, která přinesla dvě slepené branky ze strany Bruslařů. Nejprve v čase 14:32 z rychlého protiútoku střílel přesně do pravého horního rohu David Štastný. O necelé dvě minuty poté, z přečíslení dva na jednoho a po přihrávce od Flynna, propálil přesouvajícího se Kacetla podruhé v tomto zápase Ondřej Najman.

Ve druhé třetině vystřídal Jakub Štěpánek chytajícího Ondřeje Kacetla v brance. Zcela určitě mělo toto rozhodnutí především vnést novou krev do žil třineckých Ocelářů a zpočátku třetiny vypadalo, že by tento počin mohl Ocelářům pomoci. Hned ve dvaadvacáté minutě totiž díky třinecké aktivitě v útočném pásmu hákoval David Cienciala a Oceláři dostali možnost zahrát si první přesilovou hru v utkání. Hru v početní převaze ale třinečtí hráči neodehráli podle svých představ a po uplynulé přesilovce se hra znovu vyrovnala. Situace se změnila v devětadvacáté minutě, kdy naopak po delším tlaku Bruslařů fauloval Marcinko.

Mladá Boleslav v této přesilové hře odskočila už do tříbrankového vedení, když se ve skrumáži před Štěpánkem nejlépe zorientoval Adam Zbořil a zavěsil přesně pod horní tyč. Následovala hra nahoru dolů, vícero výraznějších a nebezpečnějších akcí však na obou stranách k vidění nebylo. Hráči s drakem na prsou si malinko spravili chuť až po pěkné kombinaci Mariana Adámka s Erikem Hrňou necelou minutu před druhou sirénou, druhý zmiňovaný střílel po perfektní přihrávce od třineckého beka do poloprázdné klece z oblasti mezi brankovištěm a pravým kruhem.

Vstup do třetí dvacetiminutovky měli Oceláři velice dobrý a většinu času se hrálo před brankářem Janem Růžičkou. Největší pozdvižení přinesla rána příklepem Jaroměřského z osy od modré čáry, proti které zasáhl Růžička špičkou svého betonu a jen tak tak jej vyrazil do rohu. V čase 46:07 už ale přeci jen Třinec přetavil svou aktivitu v branku, když znovu od modré čáry, tentokrát ale spíše z pravé strany, Martin Gernát ránou příklepem poslal kotouč přesně k pravé tyči a snížil tak manko Ocelářů na jednobrankové.

Necelé dvě minuty po odehrání poloviny třetí třetiny se do dobré palebné pozice v mezikruží dostal Hrňa, po jehož střele zápěstím skončil kotouč v lapačce mladoboleslavského brankáře. Ve čtyřiapadesáté minutě výborným napadáním vybojoval kotouč u levého hrazení Cienciala a ihned jej poslal před branku, kde se po něm natahoval Francouz Claireaux, naštěstí pro Oceláře na něj nedosáhl. O minutu posléze měl šanci na vyrovnání na své holi Kurovský, který těsně před Janem Růžičkou tečoval střelu Marcinka od pravého hrazení. Tečovaný kotouč letící z hole třineckého útočníka se otřel o levé rameno mladoboleslavského brankáře a ze vzduchu zapadl k boční síti. V čase 57:05 byl vyloučen za vysokou hůl Zbořil a Třinci se tak naskytla obrovská příležitost k vyrovnání. Plamen naděje ale uhasl v momentě, kdy Rodewald usedl na trestnou lavici za nedovolené bránění. Oceláři to poté ještě zkoušeli bez brankáře, tedy v pěti hráčích v poli. Bruslaři si ale své hubené vedení zkušeně pohlídali a navázali tak na úterní výhru proti Hradci Králové. Třinec naopak prohrál počtvrté v řadě a vzhledem k jasnému vývoji zápasu na ledě pražské Sparty boj o Prezidentský pohár pro něj bohužel definitivně skončil.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Konečný výsledek pro nás samozřejmě není dobrý. I přes zlepšený týmový výkon se nám v první třetině nepodařilo udržet vedení a inkasovali jsme tři laciné branky. Hráči pak zabrali, dali dva góly, utkání se zdramatizovalo. Nakonec jsme přišli o šanci faulem na brankovišti, který nás stál přesilovou hru a odvolání brankáře. Samozřejmě nás to mrzí, ale pokračujeme dál, v neděli máme další zápas, ten určitě budeme chtít zvládnout."

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): "Paradoxně si myslím, že v první třetině jsme určitě nebyli lepší. Byli jsme ale produktivnější, a díky té produktivitě a brankáři jsme vedli 3:1. Hlavně hra v obranném pásmu se nám moc nelíbila. Druhá třetina z naší strany byla dobrá, potvrdili jsme to strašně důležitým gólem v přesilovce. Hráči výborně clonili před brankářem, byl z toho krásný gól. Za stavu 4:1 jsme začali občas dělat trošku kraviny a Třinec je strašně silné mužstvo, takže nás za to potrestal. Ve třetí třetině jsme to zvládli docela dobře takticky a výsledek jsme si pohlídali."