Oceláři poráží Brno i počtvrté v sezóně!

29.01.2021 · Michal Samiec
Výborné utkání bylo k vidění ve Werk areně v rámci čtyřicátého extraligového kola. Domácím se v něm i počtvrté v sezóně podařilo porazit brněnskou Kometu, byť se hosté ujali ve čtvrté minutě vedení. Oceláři ještě v první třetině překlopili skóre na svou stranu a ve zbytku utkání už nedovolili vývoji utkání uhnout nežádoucím směrem.
40.kolo, pátek 29.1.2021
Kometa Brno
4:1
WERK ARENA
Třetiny: 2:1, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 4. Gernát (M. Špaček, M. Doudera), 17. O. Kovařčík (M. Adámek, Jaroměřský), 33. Hrňa (O. Kovařčík), 46. M. Růžička (P. Vrána, M. Adámek) – 4. Schneider (Mueller, Zámorský). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek – J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Hráno bez diváků. Střely na branku: 31:32. Střely mimo: 8:10. Zblokované střely: 14:13. Hity: 12:10. Vhazování: 45:28. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Dravecký, M. Adámek, Jaroměřský – Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský – Rodewald, M. Špaček, Leier – Kurovský, Marcinko, Hrehorčák – Hrňa, M. Kovařčík, D. Kofroň – O. Kovařčík.
HC Kometa Brno: Vejmelka – Zámorský, F. Král, Holland, Trška, Svozil, Gulaši, Kučeřík – Mueller, P. Holík, Zaťovič – Schneider, Klepiš, Valský – Kusko, Střondala, Karel Plášek ml. – Šoustal, F. Dvořák, D. Bondra.

Druhé utkání tohoto týdne mezi třineckými hokejisty a hráči Komety začalo v rychlém tempu. Od úvodního buly se hrálo aktivně, nejprve se dvěma nebezpečnými střelami prezentovali domácí, když na bránu pálil nejprve Doudera a pak Špaček. Na druhé straně dostal Schneider puk do předbrankového prostoru. V polovině třetí minuty bylo k vidění první vyloučení, za katr šel na dvě minuty Dravecký, ale dvě minuty tam neposeděl. Už po půlminutě rychlá kombinace hostů po ose Zámorský – Mueller a střelec Peter Schneider znamenala první změnu skóre. Rakouský útočník se střelou z první ze slotu nemýlil. Vyrovnáno bylo ale po necelé minutě. Třinečtí se hned po inkasované brance nastěhovali před Vejmelku, puk do nebezpečné pozice na vrchol kruhů dostal od Špačka Martin Gernát a jeho rychlý švih znamenal vyrovnání. Na brance si první kanadský bod v Třinci připsal útočník Špaček.

O pár sekund později byl vyloučen druhý Ocelář v zápase, ale hosté tentokrát Vránovo vyloučení nepotrestali. Pak jsme na šanci čekali do minuty dvanácté, když rychlou akci dva na jednoho po přihrávce Vrány nezakončil Růžička, který byl příliš blízko Vejmelkově brance. Další dobrou šanci měl nejproduktivnější hráč extraligy o tři minuty později, ale jeho střelu z velkého úhlu vyrazil brněnský brankář nad sebe. Na konci patnácté minuty bylo k vidění první vyloučení Komety, Gulašiho trestu domácí využili k brance až po minutě a osmapadesáti sekundách. Do Adámkova nahození od modré šikovně vložil hůl Ondřej Kovařčík, který tak svůj návrat na led po zranění oslavil gólem.

Vývoj prvních osm minut druhé části hry bylo určen řadou vyloučení. Nejprve šel po minutě na trestnou domácí Doudera za vyhození puku. Po minutě se snažil obhodit si Zámorského Kurovský a ujet do samostatného úniku, brněnský obránce jej však podrazil. Další půlminutu nato fauloval Gernát a hosté hráli zhruba třicet sekund ve čtyřech proti třem. Když už naskakoval zpátky na led Doudera a mělo se hrát ve čtyřech na obou stranách, vyrobil pro Zaťoviče šanci Mueller. Dvěma velkými příležitostmi se prezentovali při hře čtyř proti čtyřem domácí – nejprve měl na levém kruhu spoustu prostoru Jaroměřský, pak vypracoval do podobných míst střeleckou pozici pro Rodewalda Špaček. V krátké přesilovce pěti proti čtyřem, která následovala, si Brno šanci nevyrobilo, velmi blízko srovnání ale bylo už při hře v plném počtu. Puk se od Holíkovy brusle neodrazil do zcela odkryté branky, ale těsně vedle. Následně byl ještě vyloučen Leier, v této početní převaze ale hosté už nebezpeční nebyli.

Ve třinácté minutě nechali domácí bránící hráči dost prostoru na pravém křídle Muellerovi a následně z rychlého protiútoku trefil horní tyč Hrňa. Erik Hrňa ale nemusel smutnit, neboť po vhazování s bratry Kovařčíkovými vytvořil velký tlak na Vejmelku a do strany vyražený puk po střele Ondřeje z bratrské dvojice nahrnul do brankoviště a procedil skrz Vejmelkovu výstroj. Oceláři pak také měli početní převahu, vyloučení Hollanda ale nijak nezužitkovali.

Úvodní minuty třetí třetiny rozhodně nebyly ve znamení vyčkávacích taktik, hned v první minutě vyrobil Růžička šanci před brankoviště najíždějícímu Stránskému, na druhé straně zahrozil Mueller. Ve čtvrté minutě si Třinečtí vyrobili tlak poté, co byl v šanci na levém kruhu Leier. Gól padl v šesté minutě, když Vrána ve středním pásmu vysunul na pravém křídle najíždějícího Martina Růžičku a jeho bomba z jízdy skončila až v horním rohu Vejmelkovy branky. Růžička vstřelil 191. branku v základní části a stal se nejlepším střelcem Ocelářů v dlouhodobé části sezóny. V sedmé minutě třetí třetiny měl výbornou šanci ještě navýšit vedení domácích Kofroň, na druhé straně pak při akci hostů dva na jednoho Mueller nezakončil a Holíkovi pak před odkrytou klecí puk přeskočil hůl. Kometa následně měla dobrou pasáž po vyloučení Adámka, ale nebezpečná standardní situace nebyla využita ani poté, co dokonce tři domácí hráči (Štěpánek, Musil a Kurovský) hráli bez hole. Fantastickým zákrokem proti americkému kanonýrovi se předtím prezentoval třinecký brankář.

Ve čtrnácté minutě byl vyloučen Kusko a šanci uklidnit se před závěrečnými minutami dostali zase domácí hokejisté. Velkou šanci snížit ale nevyužil v oslabení Bondra, na druhé straně největší příležitost vyrobil v samotném závěru početní výhody Špaček pro Rodewalda, který minul z větší části odkrytou branku Vejmelky. Hosté v závěru šli za snížením stavu, domácí ale poctivě bránili a výborným výkonem se prezentoval i brankář Štěpánek. Týmovým výkonem v závěrečných minutách nedovolili Kometě nijak zdramatizovat konec utkání a porazili tak Brno i počtvrté v sezóně.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Odehráli jsme dobré utkání. Máme dva zápasy po sobě s Kometou, šest bodů, jsme spokojení. První třetina byla nahoru, dolů, než jsme se do toho dostali. Bylo tam hodně nepřesností. Hosté měli rychlou přesilovku, my hned inkasovali. Kluci pak zabrali. Ve druhé třetině do desáté minuty jsme měli hodně vyloučených, hrálo jen pár hráčů a trvalo nám, než jsme se dostali do tempa. Ve třetí třetině jsme byli lepší, až na pár střídání ke konci zápasů, kdy nás Kometa zamkla. Když to vezmu z globálu, tak jsme byli lepší a zaslouženě bereme tři body.“

Jan Zachrla (HC Kometa Brno): „Kromě úvodu zápasu, kdy jsme proměnili přesilovku, jsme v celém utkání tahali za kratší konec. Rozdíl byl v kvalitě zakončení, kdy soupeř své šance proměnil a my ne. I v mezihře s kotoučem jsme byli horším týmem. Ve hře pět na pět jsme branku nedali, to byl další aspekt, který lámal duel na soupeřovu stranu.“