Oceláři proškolili Hradec v produktivitě a berou komplet bodů

29.09.2019 · Michal Samiec
Oceláři porazili královéhradecký Mountfield, aniž by sami inkasovali. Stalo se tak přestože hosté měli značnou střeleckou převahu a navíc se domácí museli bránit pěti přesilovkám Mountfieldu, mimo jiné dvakrát ve třech, a to Hradec má nejlepší přesilovku v lize. Po dlouhých osmi měsících hrál kapitán Krajíček a premiérový zápas i gól si připsal Nestrašil.
6.kolo, neděle 29.9.2019
Mountfield HK
4:0
WERK ARENA
Třetiny: 2:0, 2:0, 0:0  Branky a nahrávky: 1. M. Stránský (Roth, Gernát), 10. Adamský (Chmielewski, Polanský), 26. Nestrašil (Roth), 30. Gernát (M. Kovařčík). Rozhodčí: Hradil, Stano – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:5, navíc M. Chalupa (Mountfield HK) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 249. Střely na branku: 13:36. Střely mimo: 15:15. Zblokované střely: 8:19. Hity: 7:5. Vhazování: 27:31. Průběh utkání: 4:0.
HC Oceláři Třinec: Bartošák (21. Kváča) – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, M. Doudera, Krajíček – Nestrašil, P. Vrána, M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Dravecký – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák – Chmielewski, Polanský, Adamský – D. Kofroň.
Mountfield HK: Š. Lukeš (26. Mazanec) – Nedomlel, Zámorský, Gaspar, Cibuļskis, Rosandić, F. Pavlík, T. Voráček – Perret, Bičevskis, Miškář – Červený, Rákos, Smoleňák – R. Pavlík, Cingel, Vincour – M. Chalupa, Koukal, Paulovič.

Oceláři proti královéhradeckému Mountfieldu dokázali totéž, co v pátek na ledě Mladé Boleslavi. A sice vstřelit gól v úvodní minutě. Již po dvaceti sekundách šikovně vložil hůl do Rothovy pobídky od pravého mantinelu na brankovišti operující Matěj Stránský a Lukeš, který hájil branku Mountfieldu poprvé v sezóně, byl na tuto situaci krátký. Gólové akce se zúčastnila i nová třinecká posila, útočník Andrej Nestrašil, který byl dokonce napoprvé označen za střelce branky. Jeho úvodní střídání bylo sice gólové, ale střelcem branky byl nakonec druhý z křídelníků Vránovy formace. Třinečtí pak přečkali oslabení – vyloučen byl Marcinko a domácí tým se následně dokázal ubránit nejlepší přesilovce v lize. Jelikož se neprosadili hosté, na tahu byli opět třinečtí hokejisté. Ti sehráli na konci šesté minuty totožnou akci jako při prvním gólu, ale Rothovu přihrávku tentokrát usměrňoval Vrána. Na rozdíl od situace ve dvacáté vteřině nebyl úspěšný. Gól padl až v minutě desáté, kdy se z nenápadné akce prosadil Martin Adamský. Domácí drželi královéhradecké hokejisty v jejich pásmu, Chmielewski posunul puk po modré na Adamského, který ale neměl čas a prostor něco vymýšlet. Práskl do puku a ten zapadl za Lukeše. Hosté pak měli několik pasáží, kdy mohli vsítit minimálně kontaktní gól, ale paradoxně při zakládání jedné z nebezpečně vypadajících akcí ztratili ve středním pásmu puk. Michal Kovařčík jej pak křížným pasem v útočné zóně dal na pravou stranu na bratra Ondřeje, který z jízdy v nebezpečné pozici netrefil Lukešovu branku.

Překvapení v podobě gólmana Kváči ve třinecké brance čekalo na diváky na začátku druhé části hry. Vzhledem k tomu, že Bartošák se neobjevil na hráčské lavici, dalo se vytušit, že za změnou maskovaného muže Ocelářů stál zdravotní problém u startujícího brankáře. Ve čtvrté minutě druhé třetiny si domácí vykoledovali svou první přesilovku v zápase, když byl vyloučen Cibuļskis. Oceláři přesilovku nesehráli esteticky ideálně, ale zato gólově. V samotném závěru Roth vysunul třineckého novice Andreje Nestrašila, který zachoval chladnou hlavu a v úniku efektně i efektivně překonal brankáře Lukeše. Po Bartošákovi předčasně skončila směna i Lukešovi. Hned po brance na tři nula byl vyloučen Chmielewski. Hosté potvrzovali souhrou dobrá čísla své letošní přesilovky, ale na domácí straně kromě bojovnosti hrálo s Oceláři i štěstí. Poté, co byl po kombinaci Smoleňáka s Rákosem Kváča překonán, puk z brankové čáry odpálil Musil. K Chmielewskému poté přisedl Stránský a hosté měli možnost hrát 45 sekund pět na tři. Mountfield tlačil, střílel, clonil, dorážel, co to šlo, ale Kváča branku snad zaklel. A když už byl překonán, odrazila se černá pryž od tyče. Domácí se ubránili a do minuty udeřili počtvrté. Jako by po dlouhém oslabení měli nedostatek přísunu ofenzivní energie. Nejprve se do dobré šance až před Mazance prodral Stránský, ale Oceláři skórovali až poté, co se do úniku dostával Michal Kovařčík, akci přibrzdil a naservíroval puk na z druhé vlny najíždějícího Martina Gernáta. Hosté se nevzdávali, naopak jako by při velkém manku hráli o to uvolněněji. Kváča držel čistý štít a oklepal se i z tvrdé srážky s Červeným, který na něm skončil při vyvážení puku v oslabení.

Třetí třetina již na dějinách utkání nic nezměnila. Oceláři měli velký náskok, který se za jednu třetinu samozřejmě dá smazat, navíc při velmi dobrém výkonu, který Hradečtí předváděli, ale Třinec si nenechal tři body vyrvat ze své náruče. Na začátku poslední dvacetiminutovky byl vyloučen Vincour a ve velké šanci se objevil navrátilec do týmu, kapitán Krajíček si sjel mezi kruhy, ale trefil pouze tyč Mazancovy branky. Velké gesto fair play ukázal v šesté minutě hostující obránce Rosandić. Rozhodčí chtěli vylučovat Adamského za zákrok na hráče Mountfieldu, ale ten sám přiznal, že upadl bez přičinění třineckého hráče. Hostům toto gesto málem vzápětí vrátila karma, když se ve velké šanci zjevil Koukal, ale za už skoro překonaného Kváču nedokázal zasunout. Mountfield i ve třetí třetině nevyužil přesilovky, včetně krátké dvojnásobné v samotném závěru. V přesilovkách šance počítal Rákos, který trefil tyč, Cingel byl ve vyložené pozici na slotu a Kváča nedostal gól ani poté, co jako pingpongový míček mu puk skákal v brankovišti po střele Vincoura. Domácí tak berou tři body, hosté jedou domů po dobrém ale neefektivním výkonu s prázdnou.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem rád za vítězství proti velmi dobrému týmu, který hraje poslední roky skvělý hokej. První třetina byla vcelku vyrovnaná. Vyhráli jsme ji, ale hostující tým si vytvořil hodně šancí, ve kterých selhal. Nás se drželo štěstí i v průběhu druhé třetiny, kdy jsme byli schopni odskočit a ubránit přesilovku soupeře pět na tři. Souhlasím, že tohle zřejmě rozhodlo utkání. Několikrát jim puk poskakoval kolem brankové čáry a šlo to do tyče. Ve třetí jsme hráli solidně z obrany, snažili jsme se Hradecké držet na odstup. Jejich pohybem si stejně vytvořili příležitosti, ale dnes jim nebylo souzeno. I z toho důvodu bereme tři body a oni jedou s prázdnou. Za výkon by si ale nějaký bod zasloužili, protože hráli velmi dobře. Patrik Bartošák má zranění v dolní části těla, podstoupí vyšetření a uvidíme, v jakém rozsahu jeho zranění je."

Petr Svoboda (Mountfield HK): "Myslím si, že výsledek ovlivnil náš vstup do zápasu. Hned v prvním střídání jsme dostali gól, to vám na sebevědomí moc nepřidá. První třetinu jsme sice prohráli 0:2, ale měli jsme v ní pár šancí a bohužel jsme neproměnili. Zápas se lámal ve druhé třetině, kdy jsme prohrávali 0:3 a měli přesilovku pět na tři. Nevyužili jsme ji a vzápětí jsme dostali hřebíček do rakve v podobě dalšího gólu. Nebyli jsme ale dnes tak zakousli a neměli jsme takový pohyb jako v předchozích zápasech, a to rozhodlo. Proti tak silnému soupeři, jakým je Třinec, musíte ze sebe vydat daleko více. Klukům nelze upřít snaha, měli jsme spoustu šancí, ale bohužel nám dnes asi nebylo shůry dáno, abychom nějaký gól dali."