Oceláři ze Zlína vánoční dárek nevezou

22.12.2010 · Michal Samiec
Oceláři v posledním zápase před vánočními svátky zamířili do města obuvi, avšak dnes to byli oni, kteří doplatili na boty v obranné činnosti. Domácí o svém vítězství rozhodli ve druhé třetině, Slezané již ze své aktivity v posledním dějství nevytěžili více než snížení.
32.kolo, středa 22.12.2010
Zlín
3:2
Třetiny: 1:1, 2:0, 0:1  Branky a nahrávky: 14. Rachůnek (Švrček), 27. Důras (Rachůnek, Galvas), 30. Kubiš (T. Sýkora) – 9. McGregor (Adamský), 42. Peterek. Rozhodčí: Fraňo, Homola – Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 5:11, navíc Sivák 5 min. a do konce – Krajíček 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4813. Střely na branku: 40:40 Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
Duba – Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Grof, Lučka, Bořuta, Míka – Balaštík, Leška, Köhler – Důras, Balán, Rachůnek – Kubiš, T. Sýkora, Sivák – Ondráček, Roman Vlach, F. Čech.
Hamerlík – Richter, Hudec, Zíb, Lojek, Seman, Krajíček, Hrabal – Polák, Bonk, Varaďa – D. Květoň, Kohn, Růžička – Adamský, Peterek, McGregor – Hrňa, Polanský, Mičulka.

I ve druhém vzájemném zápase Ocelářů se Zlínem po přesunu Tomáše Duby na hostování do města Tomáše Bati se představil tento brankář v brankovišti Ševců. Trenér Venera tak i ve druhém utkání využil Dubových znalostí protihráčů. A v úvodu se určitě domácí brankář nenudil.

Hosté ze Slezska zkraje zápasu měli několik dobrých možností skórovat, branka však nepadla ani v páté minutě po zadovce Varadi. První gólová akce se na Zimním stadionu Luďka Čajky zrodila v minutě deváté, kdy si po přihrávce Peterka a černé práci Adamského u mantinelu do střelecké pozice vybruslil Kanaďan v barvách týmu z česko-polských hranic Bryan McGregor a přesnou ránou poprvé posunul ukazatel skóre.

O minutu později to mohlo být 0:2, Krajíček však nechal vyniknout Dubu. Tak se mohla začít rodit vyrovnávací situace. Nejprve byl vyloučen třinecký Hudec, 12 sekund před vypršením jeho trestu přisedl na hanbu Krajíček. Hosté krátké oslabení ve třech přežili, ale v čase 13:24 již inkasovali, navíc ze svého pohledu velmi smolně. Ivan Rachůnek centroval puk před bránu a třinecký Růžička jej srazil za bezmocného Hamerlíka. Do konce třetiny se již skóre nezměnilo, přestože na konci přesilovky Třince po vyloučení Balána měla šanci dvojice Zlíňanů Čech – Vlach.

Rovněž druhou třetinu zahájil Třinec v dobrém světle, zhruba po 70 vteřinách měl šanci zblízka Hrabal. Na začátku čtyřiadvacáté minuty si územní převahu vydobyla i čtvrtá formace, avšak rezultovalo z toho jen vyloučení na obou stranách. Následně unikl při hře 4 na 4 Leška, ale Hamerlík šanci zneškodnil. Ve 27. minutě při oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě se Oceláři místo důrazu na defenzivu zaměřili na útočení. Krajíček však ztratil kotouč a zákonitě vzniklo přečíslení. To Rachůnek vyřešil příhrou na Michala Důrase, který překlopil výsledek na stranu týmu PSG.

Jenže to od souboru Zdeňka Venery ve druhé části nebylo vše. Poté, co se celkem v pohodě ubránili přesilovce Třince, vyrobili Oceláři před Hamerlíkem další hrubici. Pavel Kubiš měl totiž příliš času a prostoru naložit brankově s vyraženým pukem na hranici třineckého brankoviště – 3:1.

Druhá polovina prostředního dějství se nesla zejména ve znamení vyloučení. Za katr postupně zamířil hostující Lojek. Poté, co třinecký dlouhán odseděl trest, jej následoval kapitán Ocelářů Bonk a po chvilce na svobodě opět přisedl reprezentant Lojek. Hosté však prakticky pět minut v oslabení v kuse včetně druhé převahy soupeře o dva hráče v poli v zápase přečkali, a když zase začali myslet na útok, vykoledovali si sami přesilovku. Nepříjemně vypadající zákrok schytal Květoň, domácí Sivák za něj dostal pět minut a trest do konce zápasu. Oceláři si 210 sekund přesilovky naděje přenesli ještě do třetí části.

A hned začátek třetí třetiny onu naději pro Oceláře přinesl! Jan Peterek opět ukázal, že je útočník s fištrónem. V přesilové hře se dostal až za branku Duby, nevěděl, co s pukem, tak si zahrál s Dubovými zády kulečník a snížil! Třinečtí tak měli více než 18 minut na vyrovnání. Domácí Ševci už ale zbytek dlouhého oslabení ubránili, hosté tak museli mobilizovat proti kompletnímu soupeři. Třinečtí v následujícím průběhu jako by sbírali síly na závěrečnou zteč zlínské branky. Těsně po polovině poslední periody měli řadu velmi nadějných pozic, zmiňme například střelu Varaďovu, který pálil z pravého kruhu. Stejně jako všechny další šance Třineckých skončily úspěchem brankáře Zlína.

4813 diváků na zlínském zimáku vidělo i dvě šarvátky. Pustili se do sebe Květoň s Rachůnkem a o minutu později i Lojek se Švrčkem. Rozhodčí emoce zklidnili menšími tresty. Když před koncem normální hrací doby neskončila brankou ani šance Zíba a tři čtvrtě minuty trvající power play Ocelářů, mohli se Zlínští radovat z dalších domácích bodů. Naopak Oceláři táhnou velmi nelichotivou bilanci – jejich momentální výsledková mizérie je způsobená i tím, že na hřišti soupeře prohráli pošesté v řadě.

Rostislav Vlach (PSG Zlín):
"Utkání začalo lépe pro Třinec. Pak se hra vyrovnala. Nedařili se nám přesilovky se kterými nejsme spokojeni. Dnešní vítězství bylo vydřené a měli jsme i štěstí. Týmy jako Kometa nebo Třinec mají velkou sílu v útoku. Bylo těžké ubránit útočnou sílu Třince a Tomáš Duba to zachraňoval. Je to dárek pro nás i pro fanoušky. Uvidíme, jak budeme pokračovat a chtěli bychom bodovat i v dalších zápasech."

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec):
"O osudu utkání rozhodla druhá třetina, která byla z naší strany špatná. Po hrubých chybách jsme inkasovali dva laciné góly. Ve třetí třetině jsme začali hrát hru, která byla dle našich představ. Hra měla spád a dostali jsme se do pohybu. Měli jsme několik šancí, které jsme nedokázali proměnit. Byla chyba, že jsme Zlín nechali odskočit na dvoubrankový rozdíl."