Podruhé doma bez úspěchu

23.09.2022 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Třinečtí hokejisté i po druhém domácím utkání sezóny a celkově třetím zápase v novém ročníku nadále čekají na vítězství. Oceláři se sice dokázali gólově prosadit, k Hrehorčákovi se však nepřidal žádný jeho spoluhráč, a tak po těsném vítězství vezou body domů po Českých Budějovicích i hráči z Karlových Varů.
3., pátek 23.9.2022
Karlovy Vary
1:2
Třetiny: 0:1, 1:1, 0:0  Branky a nahrávky: 28. Hrehorčák (Marcinko) – 7. Hladonik (T. Rachůnek, Gríger), 35. O. Beránek (Vondráček, Rohan). Rozhodčí: Hradil, Kika – Lederer, Axman. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 315. Střely na branku: 38:29. Střely mimo: 23:9. Zblokované střely: 30:8. Hity: 5:4. Vhazování: 36:38. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, M. Doudera, M. Adámek, Čukste, J. Jeřábek, Zahradníček – Martin Růžička, Marcinko, M. Daňo – A. Nestrašil, L. Hudáček, Voženílek – Hrehorčák, Miloš Roman, Chmielewski – Kurovský, Łyszczarczyk, Dravecký.
HC Energie Karlovy Vary: Habal – Bartejs, Plutnar, Bernad, Dlapa, Havlín, Pulpán, Rohan – T. Rachůnek, Gríger, Hladonik – Koblasa, Černoch, Kohout – O. Beránek, Baláž, D. Kofroň – Redlich, Jiskra, Vondráček.

V první třetině utkání s karlovarskou Energií pokračovala domácí křeč z prvního zápasu s Motorem. Oceláři se na začátku nemohli dostat do tempa a než se jim to povedlo, prohrávali. V sedmé minutě totiž během sedmi sekund přišly první dva zápisy do kroniky dnešního utkání. Nejprve putoval na trestnou Daňo a po chvilce jej poslal zpět do hry jeden ze dvou třineckých odchovanců v barvách Karlových Varů. Jan Hladonik si sjel na slot na přihrávku Rachůnka zpoza branky, třinecká obrana si jej nevšímala a Hladonik neměl problém prostřelit Mazance. O necelou minutu později se zadarmo dostal v útočném pásmu k puku Nestrašil, jeho nepřesnou střelu zkoušel vrátit neúspěšně na branku Hudáček. Následně šel na trestnou druhý třinecký hráč – frustrovaný Čukste praštil holí o hranu střídačky a dostal menší trest za nesportovní chování. Hráči Energie tentokrát třinecké gólové konto ušetřili.

Ve dvanácté minutě mohl vrátit Oceláře do zápasu Hudáček, který byl nejpilnějším hráčem na třinecké straně směrem dopředu v úvodní dvacetiminutovce. Vyměnil si puk s Voženílkem, ale jeho pokus ze strany pokryl Habal. O zhruba pět minut později byl vyloučen Rohan a první přesilovku měli domácí. Na třineckých hráčích byla vidět nervozita, k šanci se dostali až v samotném závěru. Mazanec rychle otočil hru, Daňo přesunul puk na Marcinka a jeho tvrdá střela prošla výstrojí Habala, ale brankovištěm proplula mimo třineckou branku. Marcinko byl v šanci i v samotném závěru úvodní dvacetiminutovky, ale opět úspěšně zakročil hostující brankář. Po první třetině tak vedli hosté z Karlových Varů.

Ve druhé třetině diváci sledovali mnohem aktivnější hru domácího týmu, který ale tvořil také příliš mnoho chyb v obranné hře. Úvod byl plně pod kontrolou Ocelářů, každá z formací si dokázala vytvořit tlak před Habalovou brankou. V páté minutě zvedl diváky ze sedadel Hudáček, kterému do velkého úhlu, ale před odkrytou branku nabil z osy Jeřábek, ale střela slovenského snajpra se pouze otřela o brankovou konstrukci. Hosté mohli vést o dvě branky v šesté minutě, když Kofroň táhl hru po pravé straně a následně vyzval ke střele najíždějícího Baláže na druhé straně. Ten sice zakončil a Mazanec proti němu musel vytáhnout parádní zákrok, Hrehorčák ale přitom fauloval. Hosté přesilovku nevyužili a devět sekund po svém návratu na led Patrik Hrehorčák odčaroval domácí střelecké prokletí. Puk v útočném pásmu sebral Marcinko a naservíroval přihrávku Hrehorčákovi před brankoviště.

Domácí pak mohli vývoj zápasu překlopit na svou stranu. V polovině třicáté minuty byl vyloučen Redlich, Oceláři si před Habalem vytvořili tlak – zejména ve druhé minutě početní převahy. Následovalo asi tři čtvrtě minuty hry pěti proti pěti, kdy Oceláři byli pevně usazení v pásmu a navíc si vynutili další faul. Fauloval Beránek a domácí přesilovou hru sehráli nebezpečně – pálil ze slotu Daňo a pak z pozice dva na jednoho po krkolomné kombinaci ve středním pásmu Hudáček. Třinečtí ale ve vlastní přesilovce odkrývali též zadní vrátka a občas se jim hosté dostali až k Mazancovi. Těsně po konci druhé přesilovky se Ondřeji Beránkovi podařilo totéž, co Hrehorčákovi – totiž skórovat hned po návratu na led. Dostal puk za obranu a svůj nájezd na Mazance úspěšně zakončil bekhendovou kličkou. Beránek skóroval osm sekund po svém trestu. V samotném závěru ještě po rychlé kombinaci s Daněm střílel Růžička a vznikla z toho před brankou drobná rozmíška, po které se do třetí části hry přenesla konstelace čtyř bruslařů proti čtyřem na ledě.

Úvod závěrečné hrací doby se nesl ve znamení hry čtyř proti čtyřem. Na začátku druhé minuty vybojoval za Habalovou brankou puk Nestrašil a následně z velkého úhlu nepřesně zakončoval Čukste. Na konci této pasáže s nestandardním počtem hráčů na ledě byl ještě aktivní v útočné třetině Hrehorčák, ale nic nebezpečného pro branku hostů z toho nebylo. Naopak, když se Marcinko s Kohoutem vrátili na led, byl v nebezpečné pozici před Mazancem po přihrávce Vondráčka Redlich. Na konci šesté minuty byl vyloučený opět hostující Kohout, domácí ale sehráli přesilovku tak, že z toho nakonec žádný těžký zákrok pro Habala nebyl, byť Oceláři pobývali většinu času před jeho brankovištěm.

Oba týmy tak do závěrečné desetiminutovky vstupovali stále za nejtěsnějšího vedení hostujícího týmu a na domácí hole se začala vkrádat křeč a nervozita. Na přelomu pětapadesáté a šestapadesáté minuty měli Třinečtí tlak poté, co brankář Habal přišel o hůl. Drželi puk v útočném pásmu dlouho na holích a snažili se o zakončení proti oslabenému brankáři. Nakonec vystřelil ze strany Daňo a po Habalově zákroku vznikla před brankou rozmíška mezi Marcinkem a Dlapou a následovala hra čtyř proti čtyřem. V této pasáži byli nebezpečnější hosté, kteří pobývali v útočném pásmu více času než domácí, nic se z toho ale neurodilo. Zápas tak dospěl do samotného závěru – po poradě zhruba sto sekund před třetí sirénou zůstal brankář Mazanec na hráčské lavici a domácí to zkusili v power play. Čtyřicet sekund před koncem byla situace umocněna po vyloučení Dlapy, nicméně Oceláři ani přes velký tlak nedokázali vyrovnat, a tak podlehli i ve druhém domácím utkání sezóny. Konečné skóre – Oceláři 1, Energie 2.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): "Předně chci poděkovat divákům, kteří nás povzbuzovali až do konce. My musíme hrát šedesát minut a musí hrát kompletní počet hráčů, všech dvacet. Nemůžeme mít výpadky, nemůže jich hrát jen jedenáct. Prostě musíme být připraveni a hrabat metry od začátku do konce. Nebylo v naší hře, co jsme si představovali. Chtěli jsme hrát nátlakovou hru, často střílet. Situace jsme často překombinovali a přihrávali někam, možná do prázdné brány, a to na hosty neplatilo. První domácí zápas jsme neskórovali, teď jsme dali jen jeden gól, to je opravdu málo, za to se body neberou."

Václav Skuhravý (Energie Karlovy Vary): "Bylo to kvalitní utkání a jsem rád, že náš tým k zápasu přistoupil, jak přistoupil, a to hodně obětavě. Třinec měl ke konci zápasu převahu a hodně nás drtil, ale obětavostí jsme utkání dotáhli do vítězného konce. Jsem hodně rád, protože z Třince se jen tak body nevozí a chtěl bych poděkovat týmu. Vláďa zachytal super, hodně puků podržel a co vypadlo, tak naší obránci obětavě ubránili."