První utkání v Plzni vítězné pro Oceláře!

03.01.2021 · Martin Stebel
V rámci úvodního střetnutí v novém kalendářním roce 2021 se Oceláři představili na ledě Plzně. Domácí Škoda sice vedla už 3:1, ale z vítězství se nakonec radovali nadšeně bojující třinečtí hokejisté, kteří uspěli v prodloužení. Rozdílovou trefu obstaral nejlepší extraligový kanonýr Matěj Stránský. Náskok svěřenců trenérského tandemu Varaďa-Zadina na čele tabulky je po neděli už šestibodový.
32.kolo, neděle 3.1.2021
Plzeň
3:4p
LOGSPEED CZ Aréna
Třetiny: 2:1, 1:2, 0:0 - 0:1  Branky a nahrávky: 5. Suchý (Straka, Lang), 19. Suchý (Gulaš, Stříteský), 28. Kodýtek (Gulaš, Budík) – 7. M. Kovařčík (O. Kovařčík, M. Doudera), 33. M. Kovařčík (Marcinko), 39. M. Stránský (Hrňa), 64. M. Stránský (M. Doudera) Rozhodčí: Hejduk, Svoboda – Gerát, Hynek. Vyloučení: 6:2 + Houdek (PLZ) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 19:31. Zblokované střely: 13:15. Hity: 14:8. Radegast index: 31:17. Vhazování: 21:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 3:4. Bez diváků.
HC Škoda Plzeň: Frodl (Pavlát) – Budík, Čerešňák (A), Lang, Stříteský, L. Kaňák, Vráblík, Houdek – Rob, Kodýtek, Gulaš (C) – Straka (A), Suchý, Eberle – Kantner, Stach, Pour – Slanina, Malát.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (21. Kacetl) – Gernát, M. Doudera, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský, Kundrátek – Hrehorčák, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – M. Stránský, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Martynek, Marcinko, Šedivý – Dravecký (A), Peterek, Hrňa – Kurovský.

Pro úvodní zápas v Plzni už trenéři Třince mohli využít uzdraveného Marcinka, do branky se znovu postavil Štěpánek. Oceláři začali aktivně. Hned v úvodu Jonáš Peterek nesobecky nahrál do šance Draveckému, jenže ten byl zablokován. Plzeň skórovala prakticky z první šance. Straka našel od hrazení na mezikruží Filipa Suchého, jehož střela nad ledem zamířila do protipohybu třineckého brankáře.

Oceláři srovnali dvě minuty poté. Trefil se Michal Kovařčík, který se, ač tísněn, dostal do předbrankového území a bekhendem po ledě našel volnou skulinku mezi Frodlovými betony. Minutu potom dostali hosté další puk do plzeňské svatyně, jenže trefa neplatila.

Gernát od modré čáry posunul puk na pravý kruh, Hrňa střílenou přihrávkou našel Matěje Stránského, který šikovně tečoval puk za Frodla. Ten se ve chvíli, kdy třinecký útočník zasahoval puk, odrážel od své levé tyčky a branku posunul, rozhodčí po konzultaci s videem vedoucí trefu Třince odvolali.

Paní Štěstěna stála v závěru znovu na straně Indiánů. Oceláři hráli dvě minuty před úvodní sirénou přesilovku, jenže Gulaš bombou poslal puk na zadní mantinel, odkud se poněkud krkolomně odrazil na hokejku Filipa Suchého. Ten se s ničím nepáral a tvrdým příklepem pod rukou hostujícího gólmana procedil kus černé gumy do sítě podruhé.

Začátkem prostředního dějství už stál v třineckém brankovišti Ondřej Kacetl. Ten se hned v úvodu rozhodně nenudil. Nejprve ho ohrožoval Kantner, jenž pálil z mezikruží, ale neuspěl. Škodovka však brzy přece jen zvýraznila náskok. Do střelecké listiny se zapsal nejmenší extraligový hráč Petr Kodýtek, který jel osamocen na branku a střelou zápěstím skóroval.

Oceláři v reakci na nepříznivý stav zvýšili obrátky a dočkali se zasloužené odměny. V rychlém protiútoku celé útočné formace vypálil navrátilec Marcinko, puk se od plexi šťastně odrazil před volného Michala Kovařčíka a ten dnes podruhé nezaváhal. Ještě než se hráči odešli občerstvit do kabin, svítil na kostce dokonce nerozhodný stav. Stalo se tak v době, kdy za katr usedl Gulaš. Nejlepší extraligový kanonýr Matěj Stránský se zdravě naštval, potáhl puk na mezikruží, precizní střelou zápěstím zavěsil k tyči a zapsal už letošní jubilejní dvacátou trefu.

Na startu třetího dějství měl víc práce Kacetl, který musel řešit nepříjemný přesilovkový pokus Eberleho a také následnou dorážku Poura. V dalším průběhu se hrál spíš opatrnější hokej na obě strany. Nic zásadního se nekonalo ani během přesilových her obou rivalů. V samotném závěru třetí třetiny ještě mohl přisoudit Ocelářům všechny body Martin Růžička, jehož sólo ale domácí Frodl s vypětím všech sil zpacifikoval.

Definitivní rozuzlení tak přineslo teprve prodloužení. V něm nejprve plzeňským hráčům pláchl Matěj Stránský, ale svůj únik nezakončil gólem. Mrzet jej to ovšem nemuselo, protože hosté zůstali nastěhováni v pásmu. Tentýž hráč obdržel několik vteřin poté spoustu místa ke střele a v čase 63:01 poslal puk přesně mezi betony Dominika Frodla. Byl to zároveň stý gól Třince v aktuálním ročníku Tipsport extraligy. Oceláři tak úvodní duel na ledě Plzně zvládli za dva body.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "Utkání bylo z mého pohledu hektické, za získaný bod můžeme být rádi. Výsledkově se pro nás zápas vyvíjel dobře, nicméně hra tak dobrá nebyla. Procházíme těžkým obdobím, sestava je jaká je a děláme hodně individuálních chyb. Nevyhráváme navíc osobní souboje a podle toho obrázek hry taky dnes vypadal. Třinec měl více ze hry a vypracoval si šance. My jsme měli lepší a horší pasáže, podle vývoje zápasu bod bereme."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Za výhru v prodloužení jsem velmi rád, tým hrál pohledný a účelný hokej. Přestože jsme si vytvořili spoustu šancí, tak krom tří branek jsme je nedokázali více využít. Za stavu 1:3 jsme ukázali charakter, nezabalili jsme to a hráli nadále na maximum. Hráči podali dobrý týmový výkon, výsledku šli od prvního střídání naproti a odměnou pro nás z toho jsou dva body."