Rok 2012 zakončen tříbodovým vítězstvím!

30.12.2012 · Daniel Ježek
Poslední utkání tohoto roku sehráli Oceláři na vlastním ledě proti jihočeskému Mountfieldu. Ač po dvaceti minutách vedli hosté, družina trenéra Turka se nadechla k neskutečnému obratu a čtyřmi brankami ze druhé dvacetiminutovky rozhodla o vítězi. Čtyři kanadské body si v zápase připsal Jiří Polanský.
35.kolo, neděle 30.12.2012
České Budějovice
6:3
Třetiny: 1:2, 4:0, 1:1  Branky a nahrávky: 8. Klimenta (Polanský, Lojek), 25. Růžička (Polanský), 26. Roth (Galvas, Růžička), 33. Polanský (Bonk, Varaďa), 37. Adamský (Klimenta, Polanský), 59. Peterek (Růžička, Květoň) - 16. Prospal, 19. Langhammer (Vydarený, Ptáček), 50. Kotalík (Michálek, Prospal). Rozhodčí: Baluška, Konc - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4524. Střely na branku: 21:36. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2, 5:3, 6:3.
Hrubec - Zíb, Lojek, Klouček, Roth, Kania, Galvas, Ovčačík, Hrabal - Peterek, Bonk, Polanský, Klimenta, Růžička, Orsava, Varaďa, Ostřížek, D. Květoň, Rákos, Adamský, Hrňa
Jakub Kovář (od 37. min Kantor) - Ptáček, Kolarz, Frühauf, Vráblík, Prokop, Jank, Vydarený - Suja, Kotalík, Prospal, Šimánek, Dej, Rousek, L. Květoň, Červený, Michálek, Langhammer, Mertl, Knotek

Do utkání vstoupili aktivněji hosté z jižních Čech, dopomohla jim k tomu rychlá přesilovka po faulu Kloučka. V té se Mountfield dostal do několika pokosů, nejnebezpečnějším byla střela Kotalíka a následná dorážka Prospala. Domácí branka ale zůstala netknutá.

Oceláři se postupem času dokázali svému soupeři vyrovnat, nabídnutou početní výhodu ale zužitkovat nedokázali. Třinecké publikum však nemuselo dlouho smutnit, neboť se v osmé minutě prosadil Tomáš Klimenta, který zužitkoval přiťuknutí Polanského.

Hra se poté ubírala ve vyrovnaném duchu, další gól na sebe nechal čekat osm minut. Orsava chybně rozehrál, našel jen hůl Václava Prospala a akvizice z NHL v jihočeském dresu se nemýlila.

Třinečtí v závěru periody doplatili na špatné střídání, po kterém šli opět do čtyř. Mountfield již druhou přesilovku dokázal využít, před Hrubcem se úspěšnou tečí Vydareného bomby prosadil Jakub Langhammer.

Do prostřední části sice aktivněji vstoupil hostující Mountfield, nakonec druhou periodu zcela ovládli domácí Oceláři. Ti se za dvacet minut trefili hned čtyřikrát a zcela otočili vývoj zápasu. Slezané nejprve v pětadvacáté minutě srovnali zásluhou kanonýra Martina Růžičky, který dovedl k dokonalosti individuální akci Polanského.

Slezané poté pokračovali ve vysokém tempu, do vedení se dostali za šedesát sedm vteřin od srovnání. Třinečtí hráli přesilovku, od modré se prosadil Vladimír Roth.

Na tuto trefu mohli Jihočeši reagovat prostřednictvím Kotalíka, ten sice měl před sebou prázdnou branku, trefil však jen přesunujícího se Hrubce. Na další branku tedy diváci museli čekat do třiatřicáté minuty.

Jiří Polanský odseděl dvoumiutový trest a hned po návratu z lavice hanby poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Ze strany Ocelářů to ale nebylo vše a za další tři minuty se hráči s dráčkem na prsou opět radovali.

Klimenta poslal do akce Martina Adamského, který střelou mezi Kovářovy betony vyhnal hostujícího gólmana na střídačku. Mountfield ještě do druhé přestávky mohl korigovat Kotalíkem, hostující forward ale napálil puk jen do tyče Hrubcovy branky.

Mountfield se v poslední dvacetiminutovce však vůbec nevzdal a místy dostával domácí hráče pod vysoký tlak. Budějovičtí si v průběhu celé periody vypracovali několik nebezpečných šancí, ujala se však jen jedna. Dobře chytajícího Hrubce dokázal z bezprostřední blízkosti propálil Aleš Kotalík.

Oceláři, kteří po většinu času závěrečné třetiny pouze bránili, se k většímu ohrožení Kantorovy branky dostali až ke konci základní hrací doby. Třinečtí hráli přesilovku, kterou po krásném pasu Růžičky zužitkoval Jan Peterek a stanovil tak konečný stav na 6:3.

Josef Turek (Oceláři Třinec): Prvních deset minut jsme odehráli dobře, ale pak jsme dostali dva slepené góly. Ve druhé třetině jsme stáhli hru na tři pětky, a to se ukázalo jako rozhodující. Dokázali jsme vstřelit čtyři góly. Potom ve třetí třetině jsme zhušťovali střední pásmo a snažili se to odbránit. Bylo to nutné, protože Budějovice mají silné a kvalitní hráče.

Peter Draisaitl (Mountfield České Budějovice): Třinec nás dneska nijak zvlášť nepřejel. Rozhodovalo se v detailech, bohužel pro nás podstatných. Nemůžu si to odpustit a musím říct, že to, jak se tady píská, nemá úroveň. Nejde jen o dnešní zápas. Je to dlouhodobý trend. Mluví se o tom, ale je to pořád stejné. Rozhodčí pak přijedou na stadion, dají si kafe a pískají, jak chtějí.