Smrtící přesilovky = 2:0 pro Oceláře!

19.04.2021 · Daniel Ježek
Finále pokračovalo druhou bitvou v třinecké aréně, podruhé v závěrečném souboji o Masarykův pohár slavili Oceláři. Na branky skoupější utkání nabídlo první trefy až ve druhé dvacetiminutovce, kdy Petr Vrána a Miloš Roman využili dvě početní výhody. Hosté sice zásluhou Michala Bulíře snížili, Jack Rodewald trefou do prázdné branky ale pečetil výhru Třince.
F2, pondělí 19.4.2021
Liberec
3:1
Třetiny: 0:0, 2:0, 1:1  Branky a nahrávky: 35. P. Vrána (M. Stránský, Martin Růžička), 39. Miloš Roman (Kundrátek, D. Musil), 60. Rodewald – 45. Bulíř (Gríger, Lenc). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek - Lederer, Hynek. Vyloučení: 3:3, navíc Jelínek (LIB) 5 min. + DKU. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 21:17. Zblokované střely: 26:13. Hity: 11:11. Vhazování: 31:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Rodewald, Marcinko, Hrňa – O. Kovařčík, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák – Kurovský.
Bílí Tygři Liberec: Kváča – Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Havlín – Lenc, Gríger, Birner (A) – Bulíř, P. Jelínek (C), Najman – D. Špaček, Šír, J. Vlach – Průžek, A. Dlouhý, Rychlovský.

Úvodní dvacetiminutovka druhého finálového střetnutí nabídla urputný boj o každý centimetr ledu. I přes tento fakt bylo k vidění několik zajímavých šancí. V páté minutě nejprve za Oceláře zahrozil Michael Špaček, který střílel po kombinaci s Douderou. Brankář Kváča byl připraven. Liberec mohl kontrovat po akci Grígera, jenž poslal vyraženou střelu na volného Birnera. Útočník Bílých Tygrů ale branku netrefil. V deváté minutě se pak do vyložené šance dostal Miloš Roman, který mohl těžit z dobré práce Gernáta s Draveckým. Slovenský forvard ale na Kváču nevyzrál.

Ve dvanácté minutě si Najman našel na pravém kruhu zblokovaný kotouč, branku ale netrefil. Za další dvě minuty pak na druhé straně pálil Marcinko, Hrňa se ale k dorážce kvůli dobrému zákroku Kváči nedostal. Na akce nejbohatší pasáž první třetiny pak zakončila akce Jaroslava Vlacha, který za třineckou brankou obral o kotouč Gernáta, po otočce kolem branky ale neuspěl. Následující minuty se opět proměnili ve velký boj o kotouč, brankáři nakonec v první periodě řešili celkem třináct střel.

Po změně stran se zvýšilo i tempo hry. Ve dvacáté čtvrté minutě se do dobré šance dostal třinecký Kundrátek, od modré ale bek domácích branku netrefil. Hned v další minutě se po pohledné individuální akci snažil prosadit Stránský, třinecký ostrostřelec ale ani nadvakrát neuspěl. V sedmadvacáté minutě pak viděli diváci ve WERK ARENĚ první přesilovku zápasu, po faulu Rosandiče ji měli k dispozici Oceláři. Hráči s drakem na prsou sice drželi kotouč v útočném pásmu, do větší šance se ale nedostali.

V úvodu druhé poloviny utkání si v početní výhodě zahráli také hosté z Liberce, ani Bílým Tygrům ale první přesilovka nevyšla. V jejím závěru navíc hosté špatně střídali a šli do čtyř. Sotva Oceláři zahájili svou druhou přesilovou hru, tak přišel faul Kolmanna a výhoda Slezanů byla dvojnásobná. Elitní útočné komando pěti forvardů tuto příležitost chytlo za pačesy, vyraženou střelu Matěje Stránského pak do sítě doklepl Petr Vrána. Domácí pokračovali v klasické výhodě, když v rohu kluziště Stránského nevybíravě atakoval Petr Jelínek. Pro hostujícího kapitána utkání skončilo, Jelínek byl vyloučen do konce zápasu za zásah do oblasti hlavy nebo krku.

Třinečtí tak měli k dispozici druhou přesilovku pět na tři, tuto možnost sice domácí nevyužili, v normální početní výhodě ale v devětatřicáté minutě podruhé udeřili. Tomáš Kundrátek našel Miloše Romana, slovenský forvard využil chvilkového volna a poslal puk pod Kváčovu lapačku. V samotném závěru třetiny pak ještě na Kváču nepříjemně dotíral Rodewald, Kanaďan ale kotouč do branky neprotlačil.

V prvních třech minutách třetí třetiny Oceláři kontrolovali hru, pak ale fauloval Michael Špaček a hosté měli k dispozici přesilovku. Tuto výhodu navíc Bílým Tygrům faulem vysokou holí ještě vylepšil Hrehorčák, Liberec v pěti proti třem dokázal udeřit. Rychlou kombinaci u Kacetlovy branky přesně zakončil Michal Bulíř. Na liberecký úspěch mohl ve čtyřicáté sedmé minutě odpovědět Martin Růžička, kterého do úniku poslal Adámek. Elitní třinecký snajpr ale v tísni neuspěl. V padesáté minutě pak Kacetl vytáhl skvělý zákrok proti Najmanovi.

Aktivita Liberce se stupňovala, hned v další minutě Lencovu tutovou šanci z mezikruží dalším parádním zákrokem zastavil Ondřej Kacetl. Oceláři v následujících minutách dokázali otupit liberecký tlak a postupně se přibližovali ke druhé finálové výhře. Čtyři minuty před koncem se Liberečtí opět nadechli k dalšímu náporu, do větší šance se ale hosté dlouho nemohli dostat. V předposlední minutě sáhli liberečtí trenéři ke hře bez brankáře, tento risk se ale Severočechům nepovedl. Oceláři v poslední minutě přidali uklidňující trefu do prázdné branky, prosadil se Jack Rodewald. Pod Ještěd se tak finále stěhuje s vedením Ocelářů 2:0 na zápasy.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Za výsledek jsem samozřejmě rád. Dnes nám chyběl vstup do utkání, asi jsme očekávali, že ten zápas bude podobný tomu prvnímu. Chyběl nám pohyb, bylo to hodně vyrovnané. Rozhodly speciální týmy, my v přesilovce dali dvě branky, soupeř jen jednu. Ve třetí třetině jsme si to zkomplikovali, nechali se vyloučit a Liberec dal gól. Na hráčích byla vidět tíha toho utkání, aby to dohráli vítězně. I přes to zaslouží pochvalu, byť si Liberec vytvořil nějaké další šance, tak se nám povedlo zápas dotáhnout k vítězství. Do Liberce pojedeme s čistou hlavou a věřím, že v dalším zápase náš výkon bude mnohem lepší.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Odehráli jsme o hodně lepší utkání, než v prvním případě. Bohužel rozhodla naše disciplína ve druhé třetině a nesmyslný faul, který nás poslal do dlouhého oslabení. Třinec své přesilovky využil. My ale nesložili zbraně, ukázali charakter a tlačili se za vyrovnáním. To se ale bohužel nepovedlo. Tyto fauly jsme v prvních dvou sériích nedělali, nedokážu si to vysvětlit. Musíme si o tom promluvit, podívat se na video a nachystat se na třetí zápas.“