Vítězná série po sedmi zápasech končí, Oceláři podlehli Hradci

02.11.2021 · Jakub Kotajny
Souboj třineckých Ocelářů s Hradcem Králové od samotného začátku sliboval zajímavou podívanou a souboj dvou nejlépe postavených celků v rámci dosavadního průběhu extraligy. Pod Javorovým se celé klání neslo v duchu dravého hokeje. Oslabení Oceláři poprvé v sezoně nedokázali skórovat a jejich vítězná série po prohře 0:2 končí.
21.kolo, úterý 2.11.2021
Mountfield HK
0:2
Třetiny: 0:0, 0:1, 0:1  Branky a nahrávky: 40. F.Pavlík (Blain, Lev), 52. Jank (Jergl). Rozhodčí: Pešina, Mrkva – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3181. Střely na branku: 35:26. Průběh utkání: 0:2.
Marek Mazanec (Kacetl) – D. Musil, Kundrátek, M. Doudera, M. Adámek, Jaroměřský, Zahradníček, J. Michálek – O. Šedivý, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Chmielewski, A. Nestrašil, O. Kovařčík – Hrehorčák, Miloš Roman, Kofroň – Martynek, R. Szturc, Dravecký (A).
Kiviaho (Š. Lukeš) – Nedomlel, Blain, F. Pavlík (A), Gaspar, Kalina, McCormack, Jank – Oksanen, Lev (A), Smoleňák (C) – Jergl, Kevin Klíma, Perret – Kelly Klíma, Lalancette, R. Pilař – Orsava, Koukal, Šalda.

Úvodní třetina šlágru jednadvacátého kola pod Javorovým přinesla šance na obou stranách, na úvodní branku zápasu si však fanoušci museli nechat zajít chuť. Vůbec nejblíž otevření gólového výčtu byli hosté ve druhé polovině druhé minuty, kdy Pilařova teč McCormackova nahození rozezněla jednu z tyčí Mazancovy svatyně. Vedení Třince však mohla znamenat přesilová hra v druhé polovině páté minuty, ani přes dva pokusy Miloše Romana ale Kiviaho nezazmatkoval a udržel si čistý štít. Oba aktéři střetnutí se prezentovali útočnou hrou se šancemi na obou stranách, nicméně dobré výkony strážců obou svatyní znamenaly odchod do šaten za smírného stavu 0:0.

Obraz druhé tercie byl, minimálně v úvodu, o něco příznivější oku třineckého fanouška. Oceláři hned během prvních třiceti sekund prostředního dějství mířili do akce dva na jednoho, Petr Vrána však prováhal ideální čas na vyslání pasu směrem k Ondreji Šedivému a z velkého úhlu již nebylo možné ideálně akci zakončit. V polovině šestadvacáté minuty to na sebe vzal hradecký Jakub Orsava, třicetiletý forward, který s Třincem bral první extraligový titul v historii klubu ale svou střelu v úspěch neproměnil a diváci ve WERK ARENĚ stále na kostce sledovali bezbrankový stav. Rčení nedáš, dostaneš málem dostálo své pověsti v čase 26:11, Vladimír Dravecký se osamocený ocitl před Kivahem, ale jeho rána pouze provětrala betony královehradeckého gólmana. Druhá třetina nabírala stále na obrátkách, Třinec byl nebezpečný zejména v polovině jejího průběhu, kdy se na dorážku Růžičkovy střely vrhlo hned několik domácích hokejek, avšak touš mezi třemi tyčemi hradecké svatyně neskončil.

V samotné závěru začali pořádně přitápět právě hosté, nejprve se tváří v tvář pokoušel Mazance překonat Aleš Jergl, maskovaný Ocelář ale protazím své čisté konto udržel. Opačný scénář se však naplnil během posledních dvou minut druhé periody, kdy se David Musil za držení odebral na lavici hanby k odpykání svého dvouminutového trestu. A hosté trestali! Střely Oksanena s Jerglem ještě síť v brance Třince nerozvlnily, to stejné ale nelze říci o střeleckém pokusu Filipa Pavlíka, který z levé strany kluziště svou pumelicí pod beton Marka Mazance využil Blainovu přihrávku.

V závěrečné dvacetiminutovce hosté potvrzovali, proč v současnosti platí za jeden z nejlepších defenzivních celků tuzemské nejvyšší hokejové soutěže, Mountifeld bránil velmi srdnatě a obranné šiky vždy v klíčových momentech Kiviaha podržely. Momentů pro srovnání tak domácí Oceláři mnoho neměli, Douderova střela od modré v polovině sedmačtyřicáté minuty navíc skončila na tyči a situace pro Třinec se tedy vůbec nezlepšila. V druhé polovině to byli tedy znovu Hradečtí, kdo se blýskl v rámci útočných šancí. Na vztyčené ukazováčky v podobě hrozeb Perreta s Orsavou ještě domácí defenzíva dokázala včele s Mazancem zareagovat, dělovka Bohumila Janka na konci dvaapadesáté minuty již však propadla za záda ochránce třinecké svatyně a rázem to bylo o dvě branky. Třinečtí v samotném závěru ještě zkusili hru bez brankáře, ani následný oddechový čas však dvoubrankové manko nesmazal a Oceláři se musí smířit s bodovou ztrátou.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "První třetinu jsme se nemohli dostat do tempa a Hradec v ní měl více ze hry. Něco jsme si k tomu řekli, zlepšili jsme se v útočném pásmu a prvních deset minut ve druhé třetině jsme si vytvořili nějaké šance. Škoda, že jsme nějakou nevyužili a nedostali se do vedení. Místo toho jsme inkasovali smolný gól vteřinu před koncem. Mohli jsme vyrovnat, ale trefili jsme tyčku. Kluci i přes prohru odvedli dobrý výkon."

Ladislav Čihák (Mountfield Hradec Králové): "Narazili jsme na soupeře, který je první, a hlavně ve druhé třetině dokazoval, proč vede. Měli jsme velice dobrý vstup do zápasu a v první třetině jsme měli o trošičku lepší pohyb, byli jsme nebezpečnější. Třinec je ale zkušené, trpělivé mužstvo a věděli jsme, že se od druhé třetiny zlepší, a to se potvrdilo. Byli hodně silní na puku, přidali na pohybu a měli jsme velký problém. Obrázek hry se najednou úplně změnil. Naštěstí nám padl gól v přesilovce a tím jsme si pomohli. Třetí třetina byla nahoru dolů, Třinec pořád tlačil a tlačil. Kluky chci pochválit. Vyhráli jsme v Třinci, kde se jen tak nevyhrává, porazili jsme aktuálně první tým tabulky. To je dobré pro naše sebevědomí, že vezeme tři body a cenný skalp."