Vyrovnané třetí derby pro Oceláře!

21.11.2019 · Daniel Ježek
Předehrávka dvacátého kola nabídla v pořadí již třetí moravskoslezské derby letošní sezony. Poprvé v ročníku se hrálo ve WERK ARENĚ, vítězně z vyrovnané bitvy nakonec vyšli domácí Oceláři. Výhru Slezanům trefil Martin Gernát. Hráči s drakem na prsou se bodově dotáhli na vedoucí Spartu.
20.kolo, čtvrtek 21.11.2019
Vítkovice
2:1
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:0  Branky a nahrávky: 19. P. Vrána (D. Musil), 48. Gernát (Hrňa, M. Stránský) – 32. D. Krenželok (Šidlík). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 164. Střely na branku: 34:18. Zblokované střely: 13:12. Hity: 14:8. Vhazování: 34:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Kundrátek, Gernát, M. Doudera, Zahradníček, D. Musil, Galvinš – Chmielewski, P. Vrána (A), M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Dravecký (A) – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák – Kofroň, Polanský, Adamský (C) – Hladonik.
HC Vítkovice Ridera: Mi. Svoboda (Dolejš) – Šidlík, Kvasnička, Trška, Bodák, Výtisk (C), D. Krenželok, Gregorc – Roberts Bukarts, O. Roman, Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský (A), P. Zdráhal – Dej (A), Mallet, Razgals – Baláž, Werbik, Guman.

Třetí moravskoslezské derby začalo velice zhurta. Oceláři se již ve druhé minutě dostali do dobré šance, Hrehorčák ale na Svobodu nevyzrál. Na druhé straně se o minutu později k ohrožení Kváčovy branky dostal Guman, ani vítkovický útočník ale nemířil přesně. V čtvrté minutě pak v protiakci zahrozil Marcinko, ani navrátilec do třinecké sestavy ale soupeřova brankáře nepřekonal. Hra se poté trochu uklidnila a na další velkou šanci se muselo čekat do poloviny první periody. Po Chmielewského nepřesnosti se před Kváčou objevil Šidlík, ani on ale brankovou síť nerozvlnil.

Hra ve druhé poloviny úvodní části sice měla dobré tempo, střeleckých pokusů ale bylo k vidění pramálo. Oba brankáři neměli mnoho práce, v devatenácté minutě se WERK ARENA přeci jen dočkala prvního gólu utkání. Postarala se o něj elitní formace domácích, kdy po Musilově přiťuknutí velice přesně pálil Petr Vrána. Střela třineckého útočníka se do branky odrazila od pravé tyče vítkovické klece. V samotném závěru třetiny se ještě do tlaku dostala Kovařčíkova formace, Zahradníček ale v šanci nedokázal vystřelit.

Prostřední dvacetiminutovka nabídla hned ve své úvodní minutě dvě velké šance. Před Kváčou nejprve neuspěl Bukarts, jehož pokus do chráničů třineckého gólmana tečoval Kundrátek, na druhé straně pak Svobodu do masky napálil Matěj Stránský. Hosté si v pětadvacáté minutě zahráli svou první přesilovku, využít ji však nedokázali. A to ani přes dobrou šanci Bukartse. Ve druhé polovině oslabení navíc více hrozili domácí, kdy se před Svobodou zjevili Marcinko s Draveckým, brankář Ostravanů ale své barvy podržel.

V polovině utkání se poprvé radovali hosté. Nahození Daniela Krenželoka propadlo Petru Kváčovi pod lapačkou, třinecký gólman měl při střele zakrytý výhled. V pětatřicáté minutě mohli Vítkovičtí skóre otočil, Zdráhal ale v úniku branku netrefil. Za další minutu naopak mohli skórovat domácí, Kofroň ale trestuhodně nevyužil Gernátovy pobídky a pálil jen do bočního oblouku. V samotném závěru třetiny se Ostravané podruhé dostali do výhody jednoho muže v poli, přesilovku ale ani ve třetí třetině nedokázali využít.

V pětačtyřicáté minutě se do vyložené šance natlačil Michal Kovařčík, střela nejproduktivnějšího Oceláře ale pouze zazvonila na horní tyči vítkovické branky. V minutě následující pak z mezikruží pálil Hrehorčák, Svoboda však byl připraven. Slezané pokračovali v náporu a po Vránově přesném pasu mohl dvakrát střílet Zahradníček, ani třinecký bek ale hostujícího gólmana nepřekonal. Oceláři si následně zahráli svou vůbec první přesilovku zápasu. Domácí si v úvodu výhody málem sami vyhodili kotouč z pásma, po minutě a půl ale z vrcholu kruhu pro vhazování napřáhl Martin Gernát a poslal Oceláře do vedení.

Oceláři po druhé brance pokračovali v aktivní hře, Galvinš, Chmielewski ani Hrňa ale další branku nepřidali. V padesáté čtvrté minutě byl za sevření puku vyloučen Krenželok, v dobré pozici na pravém kruhu pro vhazování ale postupně neuspěli Chmielewski s Michal Kovařčík. Po ubráněném oslabení mohli hosté srovnat, Rastislav Dej ale z bezprostřední blízkosti trefil jen tyč třinecké branky. Tři a půl minuty před koncem mohl výhru domácích pečetit Adamský, v přečíslení ale neuspěl. Necelé dvě minuty před třetí sirénou hosté zkusili hru bez brankáře, výhodu ještě umocnil faul Hrehorčáka, Vítkovice tak hrály v šesti proti čtyřem. Roman ale trefil jen Kváču, po Vránově vyhození pak hostům došel čas. Třetí derby získali domácí Oceláři.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "V první třetině nám chybělo tempo, malinko se možná projevila velká porce zápasů z poslední doby. Vítkovičtí byli hodně nepříjemní, změnili systémové věci, my jsme se adaptovali až později. Pomohla nám první branka, ale druhá část byla vyrovnaná, od třetí části bylo jasné, že to zřejmě bude o jedné brance. Byli jsme trpěliví, hráli velmi dobře v útočném pásmu, vytvářeli jsme si šance a pomohli si první přesilovkou. Závěr kluci srdnatě odbojovali. Zápas byl vyrovnaný, ale o chloupek jsme byli lepší, proto bereme tři body."

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Nejsem spokojený jen s výsledkem, herní projev byl slušný. Musíme to brát s pokorou, protože známe kvalitu Třince, který má velkou fazonu. Byl jsem tady v úterý na utkání s Brnem, viděl jsem, jak jsou Oceláři doma silní. Musím ale můj tým pochválit, protože se držel taktiky, kterou jsme ušili a kterou jsme chtěli praktikovat. Dařilo se nám dostávat do šancí, ale ve třetí části jsme působili trochu ustrašeně. Třinec přidal pod kotlem, vynutil si přesilovky, byla tam střelba za střelbou a prosadil se. Závěr si už domácí pohlídali."