MISTR 2023/2024

Další repríza po roce – ve finále nás čekají Pardubice

14.04.2024 · Michal Samiec
Podruhé za sebou se třinečtí a pardubičtí hokejisté potkají proti sobě v play off. Loni v semifinále, rovněž v dramatické sedmizápasové bitvě, jakou svedli Oceláři letos se Spartou, zklamali svěřenci trenéra Motáka pardubickou hokejovou veřejnost. Letos se o totéž budou snažit ještě o kolo později.

Třinec má s Pardubicemi již dlouhou finálovou historii. Poprvé se Oceláři setkali s pardubickými hokejisty ještě jako HC Železárny a to ve svém prvním čtvrtfinále v historii – na jaře 1997. Toto play off, stejně jako následující dvě (semifinále 2003 a čtvrtfinále 2010), bylo neúspěšné. Pak přišly ale tři úspěšné série – čtvrtfinále 2014, stejné kolo o čtyři roky později a už zmíněné loňské semifinále.

Finálová série má stanoveny následující termíny pro první čtyři zápasy:

Časy úvodu domácích zápasů budou stanoveny, zápasy v Pardubicích by měly začínat v 18 hodin.

O PRODEJI VSTUPENEK NA FINÁLE BUDE KLUB INFORMOVAT A KE KOUPI BUDOU ZDE!

Vzájemné zápasy v základní části

Třinečtí hokejisté s pardubickým Dynamem v základní části sehráli poměrně vyrovnané partie. Přesto až do třetího utkání brali výhry pouze suveréni základní části. První zápas se hrál v říjnu v Pardubicích. Domácí tehdy vstoupili do utkání kvalitně – vedli 2:0 po první třetině a 3:1 po čtyřiceti minutách, ale na začátku třetí části hry slepenými brankami dnes již pardubického útočníka Pánika a Kurovského Oceláři srovnali a ve zbytku utkání měli více šancí na to zápas překlopit na svou stranu. Odveta v Třinci byla nejjednoznačnějším utkáním těchto soupeřů v sezóně – hosté vedli po dvou třetinách 5:0 a nebylo o čem diskutovat.

Třetí utkání sezóny v Pardubicích opět výborně rozehrálo domácí Dynamo. Po první třetině vedli domácí o tři branky, v průběhu druhé už dokonce 4:0, ale v jejím závěru ujel v oslabení a efektně zakončil Voženílek. Ve třetí části hry domácí opět odskočili do většího trháku, ale branky Růžičky a druhý zásah Voženílka ještě závěr zdramatizovaly. Závěrečné utkání, které se hrálo ke konci základní části v Třinci, bylo houpačkou nálad – domácí vedli na začátku druhé třetiny 3:0, hosté drtivým finišem vyrovnali na 3:3 a nájezdy po kouzelnickém triku rozstřihl Hudáček, nicméně černou kaňkou utkání bylo těžké zranění domácího obránce Jeřábka.

20. října 2023: HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec 4:3 po prodl. (2:0, 1:1, 0:2/1:0)
Branky a nahrávky:
4. Radil (R. Kousal, T. Zohorna), 15. Vála (R. Kousal, Radil), 28. Čerešňák (Radil), 64. Poulíček (Radil) – 21. Martin Růžička (Polášek), 43. Pánik (Martin Růžička), 44. Kurovský (Smith, L. Hudáček)

3. prosince 2023: HC Oceláři Třinec – HC Dynamo Pardubice 1:5 (0:2, 0:3, 1:0)
47. Pánik (Voženílek, Martin Růžička) – 7. Radil (T. Zohorna, Bučko), 13. Poulíček (Cienciala, Bučko), 21. Čerešňák (Radil), 24. T. Zohorna (R. Kousal, Čerešňák), 27. Sedlák (M. Kaut, Čerešňák)

21. ledna 2024: HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
2. A. Musil, 7. Radil (Čerešňák, M. Kaut), 11. Říčka (Košťálek), 33. Hájek (Poulíček), 45. Radil (Sedlák) – 40. Voženílek (Nedomlel, J. Jeřábek), 51. Martin Růžička (Voženílek, Miloš Roman), 53. Voženílek (Miloš Roman)

1. března 2024: HC Oceláři Třinec – HC Dynamo Pardubice 4:3 po sam. náj. (1:0, 2:0, 0:3/0:0)
11. L. Hudáček (M. Daňo, Cienciala), 23. Helewka (P. Vrána, Cienciala), 25. Hrehorčák (Cienciala, Smith), roz. sam. náj. L. Hudáček – 54. Pánik (Sedlák, D. Musil), 59. Radil (R. Kousal, A. Musil), 60. Pánik (Čerešňák, Radil)

Semifinálová série z pohledu Ocelářů

Třinečtí hokejisté sehráli se Spartou sérii, o které se hokejová veřejnost vyjadřovala v superlativech. V každém případě to byla série historická, nejen proto, jak byla dlouhá – čtyři zápasy byly prodlužovány. Ani proto, že poslední zápas číslo sedm byl druhý nejdelší zápas historie a teprve druhé utkání, které dospělo až do čtvrtého prodloužení. Ale především proto, že se Ocelářům jako prvnímu týmu v historii vyřazovacích bojů v českém play off podařilo otočit vývoj z 0:3 na 4:3 na zápasy.

“Sparta má skvělé trenéry, výborné mužstvo. Dnes podali excelentní výkon, ale já mám to potěšení, že s mými spolupracovníky trénuju mimořádný tým,“ smekl klobouk před třineckou partou bojovníků lodivod Ocelářů Zdeněk Moták.

2. dubna 2024: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
25. Řepík (Irving, Němeček), 43. Forman, 59. O. Najman

3. dubna 2024: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:2 po prodl. (1:0, 0:2, 1:0/1:0)
17. Moravčík (Lajunen, Mikliš), 60. Chlapík (Kempný), 78. Moravčík (Chlapík, P. Kousal) – 26. Voženílek (A. Nestrašil, Smith), 28. L. Hudáček

6. dubna 2024: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 2:3 po prodl. (0:1, 1:1, 1:0/0:1)
24. Cienciala (Helewka, M. Daňo), 57. Kundrátek (Hrehorčák, Čacho) – 6. Buchtele (Lajunen, Mikliš), 36. Řepík (Chlapík, Moravčík), 75. Krejčík (P. Kousal, Hrabík)

7. dubna 2024: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
7. M. Daňo, 16. M. Daňo (Kundrátek, Nedomlel), 49. A. Nestrašil (Marinčin), 58. P. Vrána (Hrehorčák, M. Daňo) – 29. Krejčík (Mikliš, P. Kousal)

9. dubna 2024: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
40. Chlapík (Krejčík, D. Vitouch), 58. Chlapík (Kempný, Roman Horák) – 10. M. Daňo (Cienciala), 13. M. Adámek (Dravecký, L. Hudáček), 57. Helewka (Hrehorčák, Kundrátek)

60. Voženílek (Cienciala, A. Nestrašil), 70. Cienciala (M. Adámek, L. Hudáček) – 41. O. Najman (P. Kousal)

13. dubna 2024: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 2:3 po 4. prodl. (1:1, 1:0, 0:1/0:0, 0:0, 0:0, 0:1)
5. Krejčík (Chlapík, D. Vitouch), 21. Krejčík (P. Kousal, Hrabík) – 12. Helewka (Cienciala, L. Hudáček), 60. M. Daňo (L. Hudáček, Marinčin), 122. Miloš Roman (M. Adámek, Kurovský)

Semifinálová série z pohledu pardubického Dynama

Pardubice neměly příliš komplikovanou cestu do finále. Samozřejmě Litvínov byl tuhým soupeřem, výhry se nerodily snadno, vlastně všechny byly dost vyrovnané. A vlastně ve všech až do samotného závěru Dynamo nemělo jistotu výhry, byly to zápasy gólově těsné až do posledních minut. Nakonec však Pardubice všechna utkání překlopila na svou stranu, Litvínov ani jednou nevyhrál a svěřenci trenéra Zadiny tak měli opět dlouhý čas na odpočinek před finálovou sérií.

“V první třetině nás soupeř zatlačil, hrál dobrý hokej a my jsme dělali spoustu chyb, nebyli jsme disciplinovaní. Do druhé třetiny jsme nastoupili jako jiný tým a stav jsme otočili,“ glosoval tehdy průběhu posledního utkání série trenér Zadina, který podtrhl význam druhé třetiny čtvrtého zápasu (0:4), která rozhodla o postupu Pardubic dál.

31. března 2024: HC Dynamo Pardubice – HC Verva Litvínov 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
17. Paulovič (M. Kaut, Čerešňák), 45. Vála – 10. A. Kudrna (Abdul, Jícha)

1. dubna 2024: HC Dynamo Pardubice – HC Verva Litvínov 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
20. Vondráček (A. Musil, Čerešňák), 59. Paulovič, 60. Poulíček (A. Musil)

4. dubna 2024: HC Verva Litvínov – HC Dynamo Pardubice 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)
48. Demel (Baránek, Abdul), 56. O. Kaše (Zīle, Kirk) – 9. T. Zohorna (R. Kousal), 16. Čerešňák (Radil, R. Kousal), 47. Radil (R. Kousal, Sedlák)

5. dubna 2024: HC Verva Litvínov – HC Dynamo Pardubice 5:6 (3:1, 0:4, 2:1)
2. D. Kaše (O. Kaše), 15. D. Kaše (Jaks, O. Kaše), 20. Kirk (D. Kaše), 53. Zīle, 55. Koblasa (Demel, Kirk) – 8. Mandát (Vála), 23. Košťálek (Dvořák, A. Musil), 26. Čerešňák (Vondráček), 33. Sedlák (Hyka), 34. Poulíček (Vondráček), 51. Pánik (Hyka)

Statistické srovnání play off

Statistika HC Oceláři Třinec HC Dynamo Pardubice
Bilance v play off 14 zápasů, 8/6, skóre 29:28 9 zápasů, 8/1, skóre 27:18
Bilance doma v play off 7 zápasů, 5/2, skóre 16:8 5 zápasů, 5/0, skóre 16:9
Bilance venku v play off 7 zápasů, 3/4, skóre 13:20 4 zápasy, 3/1, skóre 11:9
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 3-2-2-3, skóre 20:21 10 zápasů, 8-1-1-0, skóre 34:20
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 4 výhry 6 výher
Vzájemná bilance (v play off) 34 zápasů, 16/18, skóre 88:111 (47% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – doma 17 zápasů, 9/8, skóre 52:50 (53% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – venku 17 zápasů, 7/10, skóre 36:61 (41% úsp.)
Lídr bodování Marko Daňo 10 (5+5) Tomáš Vondráček 7 (4+3)
Nejlepší střelec Marko Daňo 5 Tomáš Vondráček 4
Nejlepší nahrávač Libor Hudáček 7 Lukáš Radil 4
Nejproduktivnější obránce Tomáš Kundrátek 5 (1+4) Peter Čerešňák 5 (2+3)
Nejtrestanější hráč Tomáš Kundrátek 21 Tomáš Dvořák 8
Nejlepší v +/- Libor Hudáček, David Cienciala oba +5 Tomáš Vondráček, Patrik Poulíček oba +7
Vítězné góly Marko Daňo, Miloš Roman oba 2 Tomáš Vondráček, Robert Kousal, Lukáš Radil, Jan Mandát, Ondřej Vála, Richard Pánik, Matej Paulovič, Martin Kaut všichni 1
Góly v přesilovce David Cienciala, Marko Daňo oba 2 Richard Pánik, Peter Čerešňák, Lukáš Sedlák všichni 1
Body v přesilovce David Cienciala, Marko Daňo oba 3 (2+1) Peter Čerešňák 2 (1+1)
Góly v oslabení žádný hráč dosud nevstřelil gól v oslabení žádný hráč dosud nevstřelil gól v oslabení
Nejvíc gólů v nájezdech zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy Tomáš Hyka, Richard Pánik oba 50 % (1/2)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy Roman Will 63 % (5/8)
Radegast Index Richard Nedomlel 42 Peter Čerešňák 33
Největší počet hitů Daniel Voženílek, Adam Smith, Tomáš Kundrátek všichni 8 David Musil 10
Zblokované střely Richard Nedomlel 35 Tomáš Dvořák 24
Brankáři Marek Mazanec 7 z. – 4/3, úsp. 93,33 %, prům. 1,59 g/z, 3 SO
Ondřej Kacetl 7 z. – 4/3, úsp. 94,19 %, prům. 1,62 g/z, 0 SO
Roman Will 9 z. – 7/1, úsp. 93,21 %, prům. 1,72 g/z, 2 SO
Dominik Pavlát 1 z. – 1/0, úsp. 90,91 %, prům. 3,00 g/z, 0 SO

Vzájemné zápasy v historii

S Pardubicemi se Oceláři setkávají pravidelně už 29 sezón od svého postupu do extraligy na jaře 1995. V září téhož roku byl dokonce východočeský klub prvním extraligovým soupeřem slezského týmu. Pardubice patří též mezi jednoho z nejčastějších protivníků Třineckých v play off – letos se potkají oba týmy ve vyřazovacích bojích už posedmé (tolikrát hrál Třinec jen se Zlínem, s nikým víckrát). Třinec se s Pardubicemi střetl už ve 150 vzájemných zápasech, víc toho Oceláři odehráli jen proti Spartě (v semifinálové sérii narostla tato bilance na 154 zápasů). Z tohoto množství zápasů vyhrál Třinec v normální hrací době, prodloužení či nájezdech základní části a play off celkem 77 zápasů, 70krát vyhrál soupeř a v době, kdy ještě zápasy končily remízou, dopadlo nerozhodně tři utkání. Střelecká bilance je z pohledu Ocelářů 457:473. Více branek než v zápasech Třince s Pardubicemi (930) padá už jen v zápasech Třince a Sparty (965).

Čtvrtfinále 1997

První vzájemná série mezi Třincem a Pardubicemi byla na programu už ve druhé sezóně Třineckých v extralize. Třinec skončil v základní části čtvrtý, Pardubice hned o jednu příčku níž. V prvním kole se projevil nedostatek zkušeností extraligového stále ještě tak trochu benjamínka a po vyrovnané první sadě zápasů v Třinci, padli na východě Čech Slezané dvakrát tenisovým výsledkem. Jelikož se tehdy hrálo na tři vítězství, skončila pro Třinec sezóna už po čtyřech zápasech nadstavbové části.

Um. HC Oceláři Třinec HC Dynamo Pardubice
1. Petr Zajonc 3 (1+2) Jaroslav Kudrna 6 (3+3)
2. Dušan Adamčík 3 (1+2) Milan Hejduk 4 (4+0)
3. Vladimír Machulda 2 (1+1) Tomáš Blažek 4 (3+1)
4. Richard Král 2 (1+1) Alexander Tsyplakov 4 (1+3)
5. Jiří Novotný, Ľubomír Sekeráš oba 1 (1+0) Petr Mudroch 3 (2+1)

Semifinále 2003

Druhá série mezi Třincem a Pardubicemi přišla na řadu o šest let později. Slezané měli za sebou sérii, v níž se hrálo moravsko-slezské derby s Vítkovicemi, a ve druhém kole play off čelili pardubickému kolosu, který měl za cíl v té sezóně dobýt extraligový titul (což se mu nakonec nepodařilo vinou porážky v sedmém finále). Oceláři začali desetibrankovou prohrou, ale hned na druhý den jeden zápas na výjezdu vyhráli. Po domácích zápasech byl rovněž průběh série vyrovnaný a zdálo se, že další vývoj série značně ovlivní výsledek pátého zápasu. Ten dopadl lépe pro Pardubice, které tak v utkání číslo šest útočily v Třinci na postup. Utkání mělo vyrovnaný vývoj, hosté vyhráli gólem Blažka v prodloužení s nešťastným přispěním domácího obránce Jančaříka.

1. Jan Marek 5 (3+2) Tomáš Blažek 10 (5+5)
2. Marek Zadina 5 (2+3) Petr Sýkora 7 (4+3)
3. Richard Král 5 (2+3) Ladislav Lubina 7 (2+5)
4. Pavel Janků 4 (3+1) Petr Koukal 5 (3+2)
5. Martin Čakajík 4 (0+4) Petr Mudroch, Jaroslav Kudrna 5 (1+4)

Čtvrtfinále 2010

Ve čtvrtfinále v roce 2010 se Oceláři z šestého místa střetli s třetími Pardubicemi. Tým z města perníku měl v té sezóně spadeno na mistrovský titul, v brance tým jistila ve své poslední sezóně na české půdě 45letá legenda Dominik Hašek. Třinečtí nakonec v sérii moc dlouho nevydrželi, Pardubice vyhrály 4:1 na zápasy poté, co Oceláři zvládli první zápas na ledě pardubické arény. Další čtyři zápasy dopadly lépe pro Pardubické, stejně jako dalších osm v play off – Oceláře na brzkém vypadnutí mohlo lehce zahřát na srdci aspoň to, že byli jediným týmem v celém play off, který Pardubicím vzal aspoň jeden zápas.

1. Ladislav Kohn 6 (3+3) Jan Kolář (Ú) 7 (2+5)
2. Radek Bonk 5 (2+3) Petr Koukal 7 (1+6)
3. Martin Růžička 4 (2+2) Radovan Somík 5 (4+1)
4. Jozef Balej 3 (2+1) Petr Sýkora 5 (4+1)
5. David Květoň, Tomáš Malec 2 (1+1) Aleš Píša 5 (1+4)

Čtvrtfinále 2014

Třinec a Pardubice opět svedlo dohromady první kolo play off o čtyři roky později. Série dopadla podobně jako o čtyři roky dřív, pouze v obráceném gardu. Pardubice vyhrály první zápas na kluzišti soupeře a pak už vyhrával jen Třinec. Jako klíčové se ukázaly dvě těsně výhry v Pardubicích, které obě rozhodl Martin Růžička. Nejprve šel zápas za stavu 1:1 do prodloužení, kde třinecký kanonýr rozhodl, ve druhém utkání v Pardubicích si pak připsal jedinou branku zápasu a to v úplném jeho závěru. Doma pak Třinečtí sérii doklepli a postoupili dál. „Pardubice mají kvalitní tým, byť to skóre celé série zní jednoznačně, byly to nesmírně vyrovnané bitvy a strašně těžké zápasy. Přiklonilo se to na naší stranu v Pardubicích, kde jsme to dvakrát utrhli,“ viděl po sérii jako klíčové okamžiky série dvě výhry v Pardubicích i třinecký kouč Kalous.

1. Radek Bonk 7 (1+6) Tomáš Nosek 3 (3+0)
2. Martin Růžička 6 (4+2) Petr Sýkora 3 (2+1)
3. Jiří Polanský 4 (2+2) Jiří Cetkovský 3 (1+2)
4. Martin Adamský 4 (0+4) Radoslav Tybor 3 (1+2)
5. Vojtěch Polák 3 (2+1) Tomáš Zohorna, Lukáš Radil oba 2 (1+1)

Čtvrtfinále 2018

Dosud poslední vzájemná série je stará pět let. Oceláři na začátku své varaďovské éry dokráčeli v první sezóně do finále, kde podlehli Kometě. Prvním krokem ale byla sedmizápasová přetahovaná s Pardubicemi. V celé sérii, včetně ultimativního sedmého utkání, platilo, že si týmy hlídaly domácí kluziště – vždy vyhráli domácí. Hokejová veřejnost si ale sérii pamatuje z jiného důvodu. V posledním zápase se na výsledku 8:1 pro domácí podílel David Cienciala – později hráč Pardubic a dnes opět oblékající dres Ocelářů – sedmi asistencemi! A to je dodnes platný rekord – největší počet asistencí za zápas nejen v play off, nejen v historii české extraligy, ale od samotných počátků ligového zápolení v ledním hokeji na československém území (od roku 1936)!

1. David Cienciala 9 (2+7) Tomáš Rolinek 6 (1+5)
2. Lukáš Krajíček 7 (1+6) Martin Kaut 5 (3+2)
3. Jiří Polanský 6 (4+2) Marek Trončinský 5 (0+5)
4. Vladimír Svačina 6 (2+4) Sacha Treille 4 (4+0)
5. Ondřej Kovařčík 4 (3+1) Matěj Beran 4 (4+0)

Semifinále 2023

V šesté a poslední dosud hrané sérii se podařilo Ocelářům vyrovnat vzájemnou bilanci bojů v play off na 3/3. Oceláři do série s velkým soupeřem nevstupovali jako favorit. První utkání proteklo Třineckým mezi prsty v poměru 2:4. Od tohoto okamžiku ale byli Slezané vyrovnaným soupeřem Dynamu a následující dva zápasy (3:0 v Pardubicích a 2:1 v Třinci) zvládli perfektně. Přestože Pardubice pak dvakrát vyhrály v Třinci (2:0 ve čtvrtém a 5:3 v šestém zápase), nakonec se radovali z postupu třinečtí hráči. Zápas dospěl do utkání číslo sedm – v něm otevřel skóre Čerešňák, ještě v první třetině vyrovnal Hrňa a rozhodující branku vstřelil v prostřední hrací době Čukste. A především – tři sekundy před třetí sirénou vytasil rozhodující zákrok proti trestnému střílení Hyky Kacetl! „Ve třetí třetině, po komerční přestávce, jsme se bránili drtivému tlaku domácích, který vyvrcholil nájezdem. Jsem šťastný a veselý, že jsme uspěli. Série byla výborná, děkuji Pardubicím, že i díky nim to byla ozdoba nejen pro diváky u televizí, ale i v hledištích. Byla to skvělá propagace hokeje,“ okomentoval tehdy závěr sedmého zápasu série třinecký kouč Moták.

1. Andrej Nestrašil 5 (3+2) Robert Kousal 5 (0+5)
2. Martin Růžička 5 (2+3) Tomáš Zohorna 4 (3+1)