Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Erik Hrňa nastupuje ve svém desátém play off za Oceláře

27.03.2021 · Michal Samiec
Erik Hrňa se pomalu ale jistě začíná řadit mezi klubový inventář. Za Oceláře odehrál už 543 extraligových utkání, pouze Polanský, Peterek a Adamský mají na svém kontě víc. V letošní sezóně se přidal do elitního klubu hráčů, kteří za Třinec nastoupili aspoň do deseti různých play off, a jediný zápas mu chybí k tomu, aby měl na svém kontě sto zápasů ve vyřazovacích bojích.

Kariéra Erika Hrni u třineckých Ocelářů

Erik Hrňa se v Třinci objevil v sezóně 2007-08. Jeho cesta pod Javorový směřovala ze Vsetína, kde o rok dřív jako 18letý mladík poprvé nakoukl do nejvyšší soutěže. Hrňa však musel být trpělivý, snaha o to vybojovat si místo v kádru Ocelářů dlouho nepřinášela ovoce. Během prvních dvou sezón rodák ze Vsetína odehrál za Třinec jen 18 bezbodových zápasů, třetí ročník od příchodu k česko-polským hranicím dokonce Hrňa odehrál úplně mimo Třinec na hostováních v Šumperku, Havířově a Vsetíně. Poprvé nastálo se v kádru Slezanů usadil až v první mistrovské sezóně – odehrál 45 zápasů základní části a kompletní play off.

Během následujících tří sezón po zisku titulu sice patřil Hrňa do základní sestavy Ocelářů, významnější roli v týmu však neměl. Během tří extraligových ročníků získal v základní části a play off jen 36 kanadských bodů. Jeho postavení mělo vyústění v hostování v Olomouci, kde začal sezónu 2014-15. Erikovy výkony v hanácké metropoli byly nepřehlédnutelné, proto si jej Oceláři nakonec brzo (po 18 zápasech) stáhli. Hrňa se nakonec stal nejlepším extraligovým střelcem toho ročníku (26 branek) a významně pomohl k tažení play off 2015 – byl nejproduktivnějším Ocelářem a nejlepším střelcem týmu. To ale nezabránilo tomu, aby se během příští extraligové sezóny zase dočasně stěhoval – mizerný týmový ročník odnesl mimo jiné Hrňa stěhováním do Plzně, kde odehrál i play off a podílel se na zisku bronzových medailí.

V létě 2016 se hráč, který po většinu kariéry nosil číslo 88, vrátil pod Javorový a usadil se zde natrvalo v základní sestavě ambiciózního týmu. Přispěl k finálovým tažením v letech 2018 i 2019, základní část 2020-21 měl zcela mimořádnou – často jako třináctý útočník, avšak nepostradatelný člen týmu Václava Varadi, mimo jiné součást elitního přesilovkového komanda. Byl pátým nejproduktivnějším extraligovým hráčem v přesilových hrách (10+13) a to s pouhými 12 minutami za zápas na ledě!

Deset různých play off, sto zápasů o titul

Už před prvním čtvrtfinálovým zápasem tohoto play off bylo jasné, že je na spadnutí malý milník spojený s vyřazovacími boji a jménem Erika Hrni. Třinecký forvard byl nominován do zápasu, což znamenalo, že se během svého prvního střídání v prvním zápase s Kometou stal třetím hráčem v klubové historii, který nastoupil aspoň do deseti různých play off za Oceláře. Víckrát se podobný počin podařil pouze klubovým legendám – Jiřímu Polanskému (14) a Janu Peterkovi (11). Vzhledem ke svému věku (32 let) není vyloučeno, že se časem Hrňa dostane do čela tohoto pořadí.

V bojích o titul Erik Hrňa debutoval na jaře 2008. První zápas odehrál 24. února tohoto roku v předkole se Znojmem. Zajímavé je, že si pak střihl dva zápasy juniorského play off za Vsetín a do sestavy Ocelářů se vrátil zase až 9. března při domácí porážce už ve čtvrtfinále se Slavií. Na další play off si musel Hrňa počkat tři roky – v bojích o český ligový titul se představil zase až v mistrovské sezóně, tedy na jaře 2011. Od té doby chyběl Hrňa v třineckých barvách v nejtěžších ligových bitvách pouze dvakrát – v již zmíněném play off 2016, kdy hrál za plzeňskou Škodu, a pak loni na jaře, kdy veškeré boje zhatila známá příčina.

Umístění Hráči dle počtu odehraných play off za Třinec Hodnota
1. Jiří Polanský 14
2. Jan Peterek 11
3. Erik Hrňa 10
4. Martin Adamský 9
5. Richard Král 8

Vypadalo docela reálně, že během čtvrtfinálové série padne ještě jedna meta. Kromě zaokrouhlení počtu svých playoffových účastí na deset mohl Hrňa zaznamenat i zápas číslo sto v zápasech o titul. Před play off 2021 mu k tomu chybělo pět zápasů – Třinečtí nakonec odpravili čtvrtfinálového soka v nejkratším možném čase, a tak Hrňa se spoluhráči musí na pátý zápas letošního play off počkat až na Bílou sobotu, kdy je na programu semifinálový otevírák proti mladoboleslavskému Bruslařskému klubu. Stejně jako v případě účastí hráče v play off bude i v „klubu stovkařů“ teprve třetím členem – více zápasů ve vyřazovacích bojích odehráli pouze „dvojčata“ Polanský (138 utkání) s Adamským (105). Téměř čtyři desítky zápasů, které Hrňa na Polanského ztrácí, se zdá být těžko překonatelných, ale pokud bude přát sportovní štěstí a bude sloužit zdraví, může Erik Poldu stáhnout během několika sezón.

Umístění Hráči dle počtu odehraných zápasů v play off za Třinec Hodnota
1. Jiří Polanský 138
2. Martin Adamský 105
3. Erik Hrňa 99
4. Jan Peterek 96
5. Martin Růžička 78

Statistiky a highlighty Erika Hrni v play off

První play off, ve kterém Hrňa na sebe výrazně upozornil, bylo to z jara 2011. Oceláři kráčeli za mistrovským titulem, Hrňa vstřelil pravda pouze dva góly, nicméně ten druhý měl cenu zlata. Běžela třicátá osmá minuta zápasu, Zagrapan najížděl na levém křídle spolu s Hrňou na jediného vítkovického bránícího hráče, prvně jmenovaný v ideálním okamžiku nabil křížnou přihrávkou na pravý kruh Hrňovi, jehož přesný věšák skončil v horních patrech branky Romana Málka. První výrazný zápis do historických kronik Hrňovy smrtonosné zbraně – střely z první.

Po třech po sobě jdoucích play off, kdy Oceláři vždy skončili na holích Zlína, přišel rok 2015 a Hrňovo z hlediska statistik určitě nejpovedenější play off (18 zápasů, 13 bodů – 7+6). Hrňa dal sice sedm branek, ale zmínil bych gól číslo osm – neuznanou branku ze sedmého finále s Litvínovem. Běží třetí třetina, bezgólový stav, zmatená, nepřehledná situace ve Francouzově brankovišti. Od Hrni se puk dostal za čáru, Werk arena exploduje nadšením. Domácí fanoušci a hráči se však neradují dlouho – pro neregulérní pohyb Hrňovy brusle gól není uznán. O okamžik později střílí gól Lukeš a dál onen příběh známe.

Hrňa byl důležitou součástí dlouhých cest play off pod trenérem Varaďou. V play off 2018 dal sice jedinou branku, zato důležitou – byl to vítězný gól ve druhém semifinále v Hradci Králové. Oceláři si domů přivezli luxusní dvouzápasové vedení. A jak myslíte, že gól padl? Ano, střela z první pod víko. O rok později nelze nezmínit branku na 1:1 v možná klíčovém utkání finálové série.

Úspěchy Erika Hrni v play off ve třineckých barvách

Fotografie použité v článku: Lukáš Filipec, Marian Ježowicz, Jiří Princ