Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Je to nová výzva, říká útočná posila Tomáš Kůrka

01.02.2012 · Martin Stebel
Jeho mise je nesnadná. Měl by pomáhat při pozvednutí povadlé ofenzivy úřadujících mistrů. Sdělovací prostředky mu kdysi daly nálepku kontroverzního rebela. Administrativně patřil Spartě, sezonu však odehrál v dresu městského rivala ze Slavie. Od začátku února je jeho novým působištěm Werk aréna - Tomáš Kůrka.

Tomáši, zkus přiblížit hlavní důvody tvého konce ve Slavii...

Bylo to dost komplikované. Rozjezd do soutěže byl z naší strany horší. Po první třetině základní části jsme byli v tabulce za očekáváním. Do týmu přišly nové posily jako Honza Alinč nebo Michal Vondra. Od té doby jsem byl málo vytěžovaný. Jsem si vědom, že se ode mě čekalo víc, ale nedařilo se celému týmu. Je mi to trochu líto, protože ve Slavii byla dobrá parta. V minulém roce jsem podobnou situaci zažil na Spartě. Chtěl jsem odejít, protože jako hokejista chci co nejvíc hrát. Byl jsem ochotný dokončit ve Slavii celý ročník, ale nechtěl jsem přihlížet pouze ze střídačky. Chci být součásti něčeho, být pro tým platným. V momentě kdy jsem nemohl týmu nic dát, bylo lepší odejít. Nebudu zbytečně brát peníze za něco, co bych nesplnil.

Kouč Růžička však tvrdí, že prostoru na ledě jsi měl dostatek...

Každý na to může mít jiný pohled. Nějaké přesilovky jsem hrál. Bylo to ale divné. Nehrál jsem třeba deset minut a pak mě poslali na přesilovku. Když je hráč studený, není v tempu, je to složité. Bránici hráči hrají na 120 procent a těžko se člověk prosazuje. Je to sport, čekali ode mně víc, já sám jsem taky čekal víc.

Přestože jsi podle svých slov neměl mnoho "ice-timu", tvá dosavadní bilance třináct branek a osm nahrávek není nejhorší...

Zavedl bych systém, jaký funguje třeba ve Finsku, kde se měří ice-time. Pak to je tak, že starší hráč má třeba 25 minut a mladší jen 8. Když hráči nemají tolik prostoru na ledě, je jasné, že nemohou ani mít moc bodů. Potom máme zkreslené údaje. Měřit přesný čas je ale zřejmě utopie, jelikož v Česku je problém si všímat i autorů asistencí.

Kdy padlo definitivní rozhodnutí, že z mužstva Sešívaných odejdeš?

Celý leden jsem měl v hlavě myšlenku, že bych asi rád odešel, protože jsem chtěl za každou cenu víc hrát. Ze začátku to vypadalo, že mě Slavia neuvolní. Nakonec se to domluvilo dva dny před uzávěrkou termínu. Ve hře byly i jiné možnosti, ale vybral jsem si Třinec.

Byly ve hře krom Třince i jiné varianty?

Existovalo více variant, ale bylo to komplikované. Byl jsem ve Slavii pouze na hostování, moje práva měla Sparta. Ozvala se cizina, oslovil mě i Třinec. Cítím, že tady je kvalitní kádr, proto jsem nabídku přijal.

Třinec letos neprožívá povedenou sezonu. Čím tě nabídka od Ocelářů zaujala?

Momentálně se Třinci nedaří, ale jinak se mi herní pojetí Ocelářů vždy zamlouvalo. Jsou tady kvalitní hráči i zázemí. Byl bych rád, kdybych pomohl týmu svými góly, ale nechci si předem na sebe vytvářet tlak. Chceme postoupit do play-off a tam jít co nejdál. Je to nová výzva. Když o mě Třinec projevil zájem, tak jsem rád. Budu se chtít ukázat a pomoct týmu. Nemyslím si, že jsem udělal krok zpátky, ale naopak krok dopředu.


Tomáš Kůrka už letos proti Třinci skóroval. Bude se prosazovat i v dresu Ocelářů?

Někdo může namítnout, že často měníš angažmá a nikde dlouho nevydržíš. Jaký máš protiargument?

Když jsem byl mladší, říkal jsem si, že je docela hezké měnit angažmá. Procestovat a poznávat nová místa. Jenže roky přibývají. Může to dopadnout tak, že přijdete do nového prostředí a padne na vás deka. Mně se to stalo na Spartě. To byla moje první životní krize a není snadné se z toho otřepat. Víceletý kontrakt mi pomůže v tom, že budu v nějakém týmu a budu se tady cítit jako doma. Myslím, že je dobré někde působit déle. Pochopitelně vnímám i zákulisní řeči, že nejsem srdcař atd. Jsem prostě profesionál a když vám někdo předloží nabídku, tak jdete tam a snažíte se odvádět maximum. Hokej mám rád. U mně se vše odvíjí od hokeje. Když to klape na ledě, tak si užívám i rodiny, kamarádů a třeba kina. Když to nejde, tak jsem zalezlý a nechci s nikým moc komunikovat.

Před několika roky jsi byl mediálně "proslavený" kauzou ohledně ukončení angažmá v Českých Budějovicích. Jak se žije s pověstí rebela?

Kdo z hráčů mě zná, tak nemůže říct, že jsem nějaký kontroverzní člověk či rebel. Mám rád srandu, někdy vtipkuji dokonce i když se nedaří. Problém byl akorát v Budějovicích, odkud jsem odešel kvůli platu. Tehdy jsem byl mladý, dnes bych to řešil asi trochu jinak. Myslím, že v té době jsem byl v právu a byla tam snaha bojovat. Možná jsem udělal chybu, možná ne, ale nechci se k tomu vracet. Moje pověst se bere jen z téhle doby, jinak jsem nikdy nic špatného neprovedl.

Vyměnit moderní O2 arénu za starší zimák asi nebude snadné. Jak vnímáš jiné prostředí?

Po dni volna jsem dnes měl těžký trénink, ale v Třinci mi připadá led kvalitní právě díky té zimě, která tady panuje. V O2 aréně to bylo horší. Nevím jestli to nebyl nějaký syndrom, ale doma jsme byli ospalí a mohlo to být částečně tím teplem. Zdejší podmínky přijímám. Rád se podřídím všemu.

Další změnou bude přechod z velkoměsta do provinčního Třince. Pocházíš z průmyslového Mostu, proto asi nebude v tomto ohledu problém...

Když bude dobrý hokej a bude se dařit, jsem schopný hrát kdekoliv. Neměl jsem čas si město prohlédnout, je to ale samozřejmě jiné než Praha. Je to však na více let a věřím, že tady budu spokojený. Hrál jsem ve Finsku v malém městečku a je skutečně lepší, když se člověk plně soustředí jen na hokej a neláká ho zábava velkoměsta. Mně se tam tehdy dařilo.

Na úvodním tréninku jsi hrál v první formaci s Bonkem a Varaďou. Jak hodnotíš tuto spolupráci?

Byl to těžký trénink v nových kalhotách a nových rukavicích. Musím si zvyknout. Jsou to oba výborní hráči a myslím si, že naše spolupráce by mohla fungovat. Pravda se ale ukáže až na ledě.

Tomáš Kůrka na eurohockey.net