Kārlis Čukste: Národ nás motivoval

29.05.2023 · Šárka Kolková, foto: Markéta Křížová
Lotyši slaví historický úspěch! V zápase o třetí místo porazili favorizované Američany a mají bronz! U momentu, který se zapíše do dějin lotyšského hokeje, nechyběl ani extraligový mistr Kārlis Čukste

Kārlisi, jaké jsou tvé pocity po zisku historického bronzu?

Úžasné. Byl to neuvěřitelný zápas. Hráli jsme pro fanoušky, pro naši zemi. Děkujeme všem za podporu a za to, že v nás věřili. Tenhle rok byl výborný a pro náš národ je to velká věc. Národ nás motivoval.

S Třincem máš letos zlato, na mistrovství světa bereš bronz.

Jak v Třinci, tak tady se sešla speciální skupina lidí. Oba celky jsou odlišné, protože tady jsem s klukama vyrůstal a známe se z hokejových kempů. Jsem moc šťastný, že to cinklo v obou případech.

Věřil jsi, že pro vás tenhle šampionát může mít medailovou tečku?

Od začátku do konce, protože jsme s klukama na sobě pracovali. Máme skvělé hráče, gólman předvedl famózní výkon. Zákroky, s kterými se vytáhl, byly úžasné. Je to zvláštní, ale jsem neskutečně šťastný.

Jak velký úspěch je tohle pro Lotyšsko?

Obrovský, protože každý chce reprezentovat svoji zem. Udělali jsme všechno pro to, aby to cinklo. Drželi jsme se pokynů trenéra a díky tomu máme medaili. Je úžasné, že jsme něco takového dokázali.

Rodina byla přítomna?

Ano a myslím si, že jsou také moc šťastní a hrdí. Uvidíme se hned poté, co to v šatně trochu oslavíme. Rodinou jsou pro mě ale i fanoušci, jejichž „sava“ se rozléhalo celou halou.

Byl jsi překvapený, kolik se tady sešlo fanoušků?

Popravdě jsem a hodně nás to potěšilo. Fanoušci udělali neskutečnou kulisu a všichni jsme jim za to moc vděční. V každém zápase byli slyšet. Máme ty nejlepší fanoušky, jaké si může každý hokejový tým přát.

V zápasech o medaile jste narazili na oba zámořské výběry. S Kanadou jste v semifinále prohráli, Američany zase zdolali v prodloužení. Viděl jsi tam nějaké rozdíly ve hře?

Nepřipadalo mi, že by tam byly nějaké odlišnosti. Oba soupeři hrají dobrý hokej, ale my jsme během turnaje zjistili, že je to i o srdci. Většina z nich hrála NHL, což my žádné superhvězdy v zámoří nemáme. Není to ale o tom, jaký tým máš na papíře, musíš hrát jako jeden celek.

Před dvěma lety jsi působil v Lahti. Jaké máš na Finsko vzpomínky?

Finsko je nádherná země, už jen když se podíváš na přírodu. Lidi jsou tady moc milí. Myslím si, že po životní stránce je tady vše naprosto úžasné. Jsem šťastný, že mohu být zase zpátky ve Finsku. Jen je škoda, že se finále nemohlo odehrát v Rize, protože jsme mohli úspěch slavit před vyprodanou halou, ale tak to někdy je. Musíš brát vše tak, jak to je. Ale takhle přesně jsme si to vysnili a myslím si, že i národ to ocení.

Co bude následovat v dalších dnech?

V dalších dnech? (smích) No přece budou velké oslavy! Další zápas je za dlouho. (úsměv) A takové momenty si musíš užívat od začátku do konce, protože jeden nikdy neví, jestli se ti ještě v životě něco takového přihodí. Hokej je pořád jen sport. Pro nás je teď nové, že víme, že dokážeme hrát s elitou. Je to životní moment a my ho teď musíme prožít.

Dnes v 17:00 | Muži