Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Marek Gryc: Snažíme se nabrat kondici a objem

30.05.2023 · Adam Sušovský
Letní příprava: Ta nejméně oblíbená, za to asi nejdůležitější část sezony. Oceláři ji z extraligového peletonu zahájili jako poslední, úřadující šampioni se po zasloužené pauze pustili do práce v pondělí znovu s důrazem na individuální přístup kondičního kouče Marka Gryce.

V zázemí třinecké WERK ARENY to znovu ožívá, posilovna po týdnech odpočinku nezeje prázdnotou. Třinečtí šampioni v ní absolvují první tvrdé tréninky, v průběhu léta je čekají hodiny a hodiny dřiny, která má být zúročena ve chvíli, kdy hokejisté vyjedou na led. 

Žádný z hokejistů nemá tohle období rád, na startu nové sezony je ale právě suchá část letní přípravy ta nejdůležitější. Oceláři trénují z velké části znovu individuálně: Dohlíží na ně ale kondiční kouč týmu Marek Gryc. 

"Naše příprava bude podobná jako v minulých letech," říká respektovaný třinecký kouč. "Část hráčů se připravuje se mnou tady v Třinci, další část se připravuje podle mých plánů ve svém bydlišti, někteří hráči mají kondiční trenéry své," líčí Gryc. Stačí připomenout, že třeba Martin Růžička loni absolvoval přípravu ve Švýcarsku, Andrej Nestrašil léto pravidelně tráví ve Spojených státech. 

V Třinci tak aktuálně trénuje jen malá skupina hráčů, vedle borců z partnerského Frýdku-Místku tak první dávky přímo ve WERK ARENĚ polyká třeba kapitán Petr Vrána a další matador Vladimír Dravecký, případně hráči z blízkého okolí: Patrik Hrehorčák, Miloš Roman, Marian Adámek nebo Daniel Kurovský. "Se všemi hráči ale komunikuejme ohledně náplně tréninků. Každý z nich je profesionál a dbá na to, aby příprava byla kvalitní," říká Gryc. 

Ocelářům se individuální příprava vyplatila i v minulosti, společné galeje tým absolvuje jen během týdenního soustředění v Tatrách na konci června. "Cílem první části přípravy je ´opravit´ tělo po sezoně a připravit ho na nadcházející část letní přípravy, která nás čeká. Tzv. objemová a pohybová část přípravy. Snažíme se, aby tělo nabralo objem jak v kondici, tak v silové části. Sezona začíná až druhý týden v září, proto máme času spoustu a můžeme na tom pracovat postupně. Největší zátěž přijde v srpnu díky kombinaci tréninků v posilovně a na ledě. Taky kondiční soustředění v Tatrách nám ale vždy hodně pomůže," říká Gryc.

Výjimku zatím mají hráči, kteří absolvovali světový šampionát. Ti se do přípravy na sezonu zapojí pochopitelně později... "Podle mého názoru by hráč po sezoně měl mít tři až čtyři týdny volna. Oni stejně většinou něco dělají i v tom volnu, takže je pro ně jednodušší se do toho i později dostat. Sezona byla pro některé hráče opravdu dlouhá a jejich tělo odpočinek potřebuje," říká Gryc, který se v průběhu léta bude seznamovat také s novými posilami. 

"S těmi, co z Třince znám, je práce jednodušší, protože vím, jak fungují. S hráči, kteří jsou u nás noví, jsme teď v kontaktu. Také oni ale ví, že dřina k létu prostě patří. Zároveň bude samozřejmě probíhat i nějaká forma testování, abychom věděli, v jaké kondici se tihle hráči nachází."