Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

U titulu jsem chtěl být, ale takový je život, říká Janis Andersons

05.05.2011 · Adam Sušovský
B r a t i s l a v a - Těžké chvíle prožívá lotyšská reprezentace na turnaji v Bratislavě. Po včerejší prohře s Dánskem, která je nasměrovala do bojů o záchranu, Lotyšsko nezvládlo ani první duel skupiny se Slovinskem a cesta za záchranou se mu komplikuje. Vědom si toho je i Janis Andersons. Někdejší obránce Třince dnes asistencí pomohl zmírnit lotyšskou porážku 2:5.

Před rokem se rozhodl uzavřít tříletou etapu v třineckém dresu a zvolil návrat domů. Janis Andersons podepsal kontrakt v Rize, kde bojoval o místo ve hvězdné KHL. Za tamní Dinamo odehrál 7 zápasů, zbytek sezóny strávil v Metalurgu Liepaja. Svého kroku ale rozhodně nelituje. A to ani přesto, že Třinec letos vyhrál mistrovský titul...

Janisi, co se to s Lotyšskem na turnaji děje? Vaše výsledky moc ideální nejsou...
Zase nemůžeme říct, že by to nebylo ideální. Odehráli jsme ve skupině dva výborné zápasy. Potrápili jsme Čechy a urvali jsme bod s Finy. Bohužel se nám nevyvedla další dvě utkání a jsme tam, kde jsme...

Je barážová skupina pro Lotyšsko velké zklamání?
Jasně, že je to zklamání. Přijeli jsme hrát čtvrtfinále a najednou hrajeme jen o udržení. Bohužel nám nic jiného nezbývá. Škoda, že jsme neporazili Dánsko. Tam jsme měli k vítězství hodně blízko.

Podepsala se právě včerejší prohra s Dánskem na dnešním výkonu?
Včera jsme byli smutní. Dneska už to byl nový zápas. Nemohli jsme na to myslet, i když se nám to asi úplně nepovedlo.

Každopádně teď před Lotyšskem stojí velká hrozba. Pád z elitní skupiny by byl velkým zklamáním...
Musíme hrát lépe. Čekají nás ještě dva zápasy, které musíme vyhrát. Teď už musíme a zachránit se určitě chceme!

Co se dá od dalších zápasů čekat? Čeká vás ještě Bělorusko a Rakousko.
Jsou to dobré týmy. Na šampionátu jsou dneska všichni dobří. Musíme se připravit. Vyhrát. Nad ničím jiným nepřemýšlíme.


Janis Andersons dnes poprvé naskočil do turnaje. Při svém prvním pobytu na ledě se ve třetí třetině podílel asistencí také na první brance Lotyšska.

Teď už ale k tobě samotnému. Máš za sebou první rok mimo Oceláře. Jaký byl?
Hrál jsem za Dinamo Rigu a Liepaju. Pořád jsem putoval mezi oběma týmy. Určitě toho ale nelituju. Byla to pro mě výborná zkušenost. Hlavně možnost zahrát si KHL.

Jaký máš pocit z KHL?
Je to úplně jiná liga než česká. Hraje se jiný hokej a na ledě jezdí hvězda vedle hvězdy. Sleduje to moc lidí. Je to dobrá soutěž.

Je v Rize velký boj o místo v sestavě?
V kádru Rigy se není lehké udržet. Měli jsme hodně obránců, oproti kterým jsem měl nevýhodu. Oni už KHL hráli, byli zkušenější. Já si musím tuto pozici teprve vybudovat. Příští rok je to jen na mě.

Takže i příští rok strávíš v Dinamu?
Doufám. Mám tam smlouvu ještě na jeden rok. Přišel nový trenér a nikdo nemá místo v základní sestavě jisté. Je to pro mě velká šance, musím a budu se snažit toho využít. Léto pro mě bude svým způsobem klíčové. Musím makat ještě více, než jindy.

Nelituješ přecejen odchodu? Vždyť Třinec vyhrál titul...
To je bohužel život. Svého kroku určitě nelituju. Sice jsem chtěl u titulu být, ale i tak jsem moc rád, že to vyhráli i beze mě. V Třinci to byl náš cíl dva roky a bohužel nám to nevyšlo. Byl tam vždycky dobrý kádr a letos mi nezbývá nic, než Ocelářům na dálku pogratulovat.

Jsi s Ocelářema nadále v kontaktu?
S klukama si pořád píšu. Ptali se mě, jak se mám. Třinec jsem hodně sledoval. Každý druhý den jsem koukal na váš web a hned po titulu jsem samozřejmě posílal smsky.

Z Třince máš i přítelkyni, vrátíš se ještě někdy do Česka?
Uvidíme. Ještě jsem nad tím nepřemýšlel, ale i to je možné. Nechám to na osudu. (usmívá se)

Foto: Jiří Mokrý, Roman Kučera