MISTR 2023/2024

Ani třetí zápas neservíroval vítěznou radost

08.09.2023 · Michal Samiec, foto: Marian Ježowicz
Oceláři se na ledě tamperského Ilvesu prezentovali dobrým dojmem, zejména jestliže jde o ofenzivní tvorbu. Málkovi dokázali nastřílet čtyři branky, všechny koncentrovali do druhé třetiny. Domácí v závěrečné třetině zápas otočili a hostujícímu týmu už nepomohl ani tlak v power play. Bohužel tak ani třetí utkání v Champions Hockey League nepřineslo vítězství.
3.kolo, pátek 8.9.2023
Ilves
5:4
Nokia Arena
Třetiny: 2:0, 1:4, 2:0  Branky a nahrávky: 6. Palve (Parikka, Könönen), 11. Kodýtek (Suomi, Š. Stránský), 26. Könönen (Päkkilä, Mašín), 43. Lancaster (Meskanen, Suomi), 53. Lancaster (Suomi, Kodýtek) – 21. A. Nestrašil (Pánik, L. Hudáček), 22. Pánik (L. Hudáček), 29. M. Daňo (L. Hudáček, A. Nestrašil), 33. Pánik (Kurovský, Čacho). Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari – Nurmio, Pekkala. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 689. Střely na branku: 29:42. Střely mimo: 5:16. Zblokované střely: 9:10. Hity: 5:2. Vhazování: 31:37. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:4, 5:4
Ilves Tampere: J. Málek – Friman, Lancaster, Mašín, Pelli, Parikka, Latvala, Jurmo – Suomi, Kodýtek, Meskanen – Š. Stránský, Mäntykivi, Ikonen – Könönen, Palve, Nyman – Päkkilä, Virtanen, Grégoire - Bau.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Polášek, A. Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, M. Adámek, Nedomlel – Martin Růžička, P. Vrána, Pánik – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Voženílek, Miloš Roman, Hrehorčák – Kurovský, Čacho, Dravecký.

Třinečtí Oceláři své historicky první představení na ledě tamperské Nokia Areny, kde se konala poslední dvě finále světových šampionátů, nezačali šťastně. Hned na konci první minuty dostal ideální puk před Mazancovo brankoviště Ikonen, ale nedal. Na konci šesté minuty se už puk do třinecké sítě dostal – Nedomlel z předbrankového prostoru dostal puk pouze na hůl Oula Palveho, který jej následně pohotově poslal do branky. Slezané pak přežili Daňovo vyloučení, ale po následujícím faulu Růžičky už tak úspěšní nebyli. Rychlou akci na jeden dotek gólovou střelou ukončil Petr Kodýtek.

Ale ani Oceláři v první třetině nebyli úplně bez šancí. Ještě před první brankou Palveho byl ve dvou velkých šancích Nestrašil, na konci osmnácté minuty měl na holi snížení Voženílek. Na začátku poslední minuty pak vznikl klíčový moment začátku druhé třetiny – Kurovského fauloval Latvala a následně chybně postupoval při vhazování Grégoire a hosté měli k dispozici sto dvacet sekund početní převahy pět na tři.

V první třetině ještě Třinečtí tuto megašanci – která bývá umocněna specifickými pravidly Champions Hockey League – nevyužili, ale na počtu druhé části hry už ano. Po dvaadvaceti sekundách prostřední hrací doby se dorážkou ze strany Málkovy branky prezentoval Andrej Nestrašil. Hosté pak nechali vypršet zbytek dvojtrestu domácích rysů už bez dalšího gólového využití, ale hned po návratu dvou hráčů Ilvesu na led se tito nechali strhnout k útočení a rychlou protiakci zakončil vyrovnávacím gólem Richard Pánik. Na světelné kostce ubylo z druhé části hry pouhých 78 sekund a hosté umazali dvoubrankové manko.

Domácí pak na konci šesté minut šli opět do vedení, když malinkou mezeru, která vznikla v Mazancově postoji, využil k zasunutí puku do sítě Juuso Könönen. Ilves Tampere ale vedl pouze něco přes dvě minuty. Pak získal po buly v útočném kruhu puk Hudáček, poslal jej na Málka. Český brankář ve službách finského klubu jej neudržel a z brankoviště vyrovnal Marko Daňo. O další čtyři minuty později poprvé v utkání překlopili vedení na svou stranu hosté, když po Čachově práci a především aktivitě Kurovského v Málkově brankovišti dorážel puk do sítě Richard Pánik. Devadesát sekund před druhou sirénou nevyužil velkou šanci na zvýšení vedení Adámek, a tak bylo skóre po dvou třetinách o gól na třinecké straně.

Hosté pak nevyužili vyloučení Suomiho, který fauloval v předchozí zmíněné akci Adámka, naopak domácí byli úspěšnější po Kurovského vyloučení. Přesilovkovou situaci gólově využil ve vyrovnání Les Lancaster. Oceláři pak v době, kdy se třetí část hry lámala do druhé poloviny, přežili další vyloučení po faulu Pánika a po jeho skončení se rodil náznak šance na Voženílkově holi.

Na konci třinácté minuty třetí třetiny stanovil příběh posledních minut normální hrací doby opět domácí kanonýr Les Lancester, který zakončil akci rozjetou explzeňským štírkem Kodýtkem. Šest minut před koncem měl dva náznaky šance na vyrovnání Pánik, ale neuspěl. Oceláři zvyšovali aktivitu a tlačili se za vyrovnáním, snažili se udělat před Málkem rozruch. V závěrečných minutách potvrzovali, že v útočném pásmu dnes byli tamperským rychlíkům vyrovnaným soupeřem. Třinecký trenérský tým si vzal v předposlední minutě třetí třetiny time out, Vladimír Országh narýsoval cestu za vyrovnávacím gólem a do útočného pásma šlo šest bruslařů. Třinečtí si vytvořili obrovský tlak, ale bohužel kroměřížský rodák, který prošel vsetínskou líhní, už další puk v síti Ilvesu nedovolil. Konečné resumé – Ilves 5, Oceláři 4.

Zdeněk Moták: "Je to třetí zápas, který jsme si víceméně prohráli sami, protože jsme nezachytili jeho začátek. Soupeře šel do dvoubrankového vedení, ve druhé třetiny se nám to podařilo srovnat a navíc otočit. Adaptovali jsme se na soupeřovu hru a měli i další příležitosti, které jsme bohužel neproměnili. Liga mistrů je o přesilových hrách, soupeř je proměnil a v závěru po naší chybě, kdy jsme nedobruslili hráče z druhé vlny, jsme dostali rozhodující gól a nic na tom nezměnila ani minutu a půl dlouhá power play."