Bitva na západní frontě oceněna jedním bodem

19.11.2010 · Daniel Ježek
Sedm vteřin. Přesně tolik času dělilo třinecké Oceláře od dalšího tříbodového zisku. Nakonec však svěřenci P. Marka a B. Kopřivy získali pouhopouhý jeden bod, když podlehli domácí Energii v dovednostní soutěži.
22.kolo, pátek 19.11.2010
Karlovy Vary
3:2sn
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 2. Kokko (Procházka, Dej), 60. Pech (Skladaný), 65. Kokko - 35. Růžička (Krajíček, Zíb), 46. Adamský (Polanský). Rozhodčí: Turčan, Šindler - Podrazil, Kajínek. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3681. Průběh utkání: 1:0, 2:1, 3:2.
Mensator (nájezdy Sáblík) - Nosek, Čutta, Gřegořek, Sloboda, Parýzek, Kokko, Dobroň, M. Rohan - Kumstát, Skuhravý, Melenovský - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Skladaný, Dej, M. Procházka - Hřebejk, T. Klíma, Saile
Hamerlík - Richter, Lojek, Zíb, Hudec, Seman, Krajíček, Hrabal - D. Květoň, Peterek, Polák - M. Růžička, Kohn, Orsava - Varaďa, Bonk, McGregor - Adamský, Polanský, Hrňa.

Ačkoliv úvodní buly patřilo hostujícímu celku, první střela na branku a o minutu později i první gól zaznamenala Energie. Petri Kokko si najel do pravého kruhu, kde měl před sebou třineckého bránícího hráče. Ale to ho nezastavilo v tom, že po přihrávce Procházky s Dejem vypálil, a překvapil tak Hamerlíka ostrou střelou. Úvodní tlak na soupeřovu svatyni ale po vsítěném gólu neustával.

Karlovarským se dařil postup dopředu a jejich akce tak dávaly Hamerlíkovi poměrně zabrat. Do velké příležitosti se dostal ve dvanácté minutě Zaťovič, který si poradil s obranou a poslal kotouč na vyjetého Hamerlíka. Ten ale vyrazil puk před sebe a dal karlovarskému útočníkovi příležitost k dorážce. Zaťovič se ale musel za kotoučem natahovat z ledu a nemohl chybu gólmana potrestat. Oceláři se dostali k větší šanci až s vyloučením Čutty za nedovolené bránění. I v početní nevýhodě se ale energetici dokázali probojovat až do útočného pásma hostů a zakončit. Oceláři už i ve své výhodě sahali k nepovoleným zákrokům a jejich přesilovka ani neskončila a už se museli připravovat na oslabení, které po minutě ještě zdvojnásobili.

I do druhé třetiny vstoupili energetici s obrovským nasazením. I přesto, že Květoň s Lojkem ve 25. minutě nebezpečně protáhli Mensatora, tlak byl znatelný neustále před brankou hostujících. Další příležitost pro Oceláře přišla v osmadvacáté minutě. Druhý trest pro Čuttu podal hostujícímu celku pomocnou ruku, ale ani té se soupeř nedokázal chopit tak, jak by chtěl a jak by potřeboval. Mnohokrát si musel zopakovat i samotný přechod přes modrou čáru a k vytvoření nějaké více ohrožující akce mu dvě minuty přesilovky nestačily.

Další šance pro Třinec přišla ve 33. minutě při hře 4 na 3. Martin Růžička ale tak dlouho dotíral na Mensatora, až našel cestu na to, jak ho překonat. Po přihrávce Krajíčka se Zíbem se posunul do levého kruhu a rozvlnil síť za domácím brankářem.

Počátek posledního dějství patřil spíše hostům. Hruška předvedl v pětačtyřicáté minutě chvályhodný únik, ale nikdo si pro puk nedošel s ním, tak prošla střela nevinně kolem branky. Jinak už však dopadla akce na druhé straně. V čase 45:47 vydobyl vedení svému týmu Martin Adamský za pomoci Polanského.

Po brance, která dostala soupeřův kádr do vedení, se situace na ledě silně otočila. Oproti první třetině, ve které nepustili energetici Oceláře téměř ani k puku, musela nyní své umění prokazovat především obrana Západočechů. I přesto, že se Karlovarští dostali do řady šancí, stálý tlak na Hamerlíka se ztratil. Hrálo se na obě strany a gólmani na obou stranách museli být hodně pozorní, neboť ojedinělé výpady útoků na obou stranách přinášely občas nebezpečné šance. V 57. minutě se do velké příležitosti dostal Dej. Hamerlík na chvilku ztratil pojem o puku, ale ten prošel kolem levé tyče jeho brány. Usilovná snaha Karlových Varů se nakonec vyplatila a sedm vteřin před koncem srovnaly díky střele Lukáše Pecha.

V prodloužení předvedli více šancí domácí. Třinec musel sáhnout k zákrokům za hranicemi pravidel. Vyloučení hostujícího Kohna trochu uklidnilo karlovarské hráče, a mohli se tak více soustředit na akce před bránou Hamerlíka. Ani za usnadněné situace ale nepřešel kotouč brankovou čáru, proto rozhodnutí o vítězi zůstalo na samostatných nájezdech. Na domácí straně se blýsknul hned v první sérii dokonalým forhendovým blafákem Lukáš Pech. Záhy ale srovnal Růžička. Rozhodnutí na sebe musel vzít až Petri Kokko, jehož rychlá bekhendová klička zaplula do horního růžku. Poslední šanci Třince si už Sáblík, který na penalty nahradil Mensatora, pohlídal. Energie tak nakonec na poslední chvíli zachránila dva body v duelu s lídrem tabulky.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): Vstup do zápasu z naší strany nebyl dobrý. Až od poloviny utkání začalo naše mužstvo hrát, jako v posledních kolech. Začali jsme více bruslit a vytvářeli jsme si šance. Škoda jen, že jsme je ve třetí třetině nedokázali využít a neodskočili jsme domácím na rozdíl dvou branek. Kdybychom dali na 3:1, tak zápas dopadl úplně jinak. Co se týče power play, tak několik puků jsme zvládli, ale udělali jsme zbytečnou taktickou chybu. Chtěli jsme dát gól na místo toho, abychom puk jednoduše vyhodili ven z pásma. Za tohle nás soupeř hodně potrestal. Je to druhé utkání, které jsme ztratili při nájezdech.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Já jsem moc rád, že mužstvo dokázalo rychle zapomenout na to nepovedené středeční utkání. Kluci tentokrát podali bojovný výkon. Věděli jsme, že Třinec je velice silný co se týče ofenzívy. Proto jsme se chtěli vyvarovat zbytečných vyloučení a nedávat soupeři možnost chodit do brejkových vyloučení. To se nám ve druhé třetině moc nedařilo. Ve třetí části to bylo velice těžké. V šesté minutě šli hosté do vedení a následně velice dobře a pozorně bránili. Nakonec jsme to, ale silou vůle dotáhli do prodloužení a následně do samostatných nájezdů. Musím podělovat oběma našim brankařům Menzi (Mensator) chytal fantasticky 65. minut. Lukáš Sáblík byl zase famózní při samostatných nájezdech.