Oceláři vítězí na Slavii a zajišťují si přímý postup do play-off!

24.02.2013 · Daniel Ježek
V rámci jednapadesátého kola se Slezané představili na ledě pražské Slavie. Svěřenci kouče Josefa Turka dokázali prolomit nepříznivou bilanci z posledních kol a zvítězit za tři body. To Ocelářům zajistilo přímý postup do vyřazovací fáze!
51.kolo, neděle 24.2.2013
Slavia Praha
1:3
Třetiny: 0:1, 0:1, 1:1  Branky a nahrávky: 49. Poletín (Holub) - 10. Varaďa (Bonk), 39. Růžička (Bonk, Varaďa), 50. Polanský. Rozhodčí: Lacina, Polák - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 9:10, navíc Kadlec, Jelínek (oba SLA) trest do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4816. Střely na branku: --:--. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
Furch - Kadlec, Kempný, Kuboš, Koma, Holub, Kučný, Kolařík - Stránský, Růžička, Sklenář - Jelínek, Alinč, Krenželok - Klhůfek, Hertl, Skokan - Žejdl, Poletín, Tomica - Micka
Hrubec - Galvas, Roth, Zíb, Hrabal, Lojek, Klouček, Ovčačík, Kania, - Růžička, Bonk, Varaďa - Květoň, Rákos, Peterek - Klimenta, Polanský, Adamský - Hrňa, Zagrapan, Orsava

Slávisté vstoupili do utkání v roli jasného favorita a hned v úvodu si dokázali vytvořit několik slušných šancí. Tu první měl Dávid Skokan, jenž se v páté minutě vydal na útočný výlet po levé straně a nikým neatakován dojel až k Hrubcovi, puk pod jeho beton ale neprotlačil. Ještě větší příležitost měli o chvíli později Tomáš Hertl s Petrem Jelínkem. Oba jeli sami na bránu - prvně jmenovaný zkusil kličku, druhý prudkou střelu, jenže ani jeden Hrubce nepřekonal.

A tak přišel trest. V čase 9:08 usedl na trestnou lavici Skokan a hosté hráli přesilovku, s níž se dlouho nepárali. Svižný pokus Radka Bonka sice gólman Furch zlikvidoval, pár vteřin poté ale právě po Bonkově nahrávce zpoza brány nadvakrát dotlačil kotouč do sítě Václav Varaďa - 0:1. Sešívaní se však rychle oklepali a vyrovnání měl na holi agilní Hertl, ani ve svém druhém nájezdu na Hrubce ale neuspěl. Brankář hostů se překonával, naopak domácí se ne a ne střelecky prosadit. Nepomohla jim ani dlouhá početní výhoda dvou mužů v poli, při které největší možnost znovu spálil Hertl.

Ve druhé části šancí viditelně ubylo. Hosté zahustili střed ledové plochy a sami několikrát zahrozili, zejména v přesilových hrách. Na spolehlivého Furcha si ale dlouho nemohl přijít ani kanonýr Martin Růžička, jemuž občas scházel opravdu jen kousek. Stejně jako ve 33.minutě, kdy osamocen v mezikruží o bránu fous minul.

Tvořit ovšem musela Slavia, což se jí v této fázi hry nedařilo. Hrubce zaměstnávali většinou jen propagačně, výjimkou byla snad až akce Jelínka. Ten se zčistajasna proháčkoval až před gólmana, mezi tyče ale nezacílil. Stejně si na opačné straně vedl i Květoň a tím jako by hokej na pár chvil skončil. K vidění zato byly sporné fauly a diskuze domácích s rozhodčími, kteří poslali předčasně do kabin jak kapitána Slavie Petra Kadlece, tak i Petra Jelínka.

Toho namíchlo vyloučení Kempného ze 39. minuty a následný gól Martina Růžičky, jenž se zblízka tentokrát nemýlil a stanovil tak nový střelecký rekord základní části Tipsport extraligy. Zároveň tím ještě navýšil náskok svého týmu, který v závěrečné periodě stáhl do defenzivy a zkušeně hlídal cenné body. Při tečované ráně Kučného mu pomohla tyč, zhruba v polovině třetiny už ale takové štěstí Oceláři neměli.

Střelou z otočky překvapil Hrubce mladý Michal Poletín, pro něhož to byl už třetí zásah v řadě - 1:2. Dlouho však sešívaní fanoušci nejásali. Uběhla totiž asi minuta a hosté opět vedli o dva góly, když Kučný podklouzl na obranné modré a Jiří Polanský měl v samostatném úniku na Furcha už celkem snadnou úlohu - 1:3. Zápas se přesto v klidu nedohrával. Na ledě i nadále plály emoce a sudí udělili už třetí osobní trest, tentokrát třineckému Danielu Rákosovi.

Na výsledku se už ale nic nezměnilo, takže hosté si vezou z Prahy tři body a mají jistotu první šestky. Naopak slávisté opustili první příčku a vidina Prezidentského poháru se jim vzdálila.

Videosestřih z utkání Slavia - Třinec si můžete prohlédnout zde

Vladimír Růžička (Slavia Praha): Ve vyrovnaném zápase rozhodly maličkosti, nám to tam dnes nepadalo tak, jak třeba v Chomutově nebo jiných zápasech, ale i to k hokeji patří. Udělali jsme tam pár chyb, ale ty k němu patří zrovna tak. Nedali jsme góly, soupeř má výborné protiútoky a přesilovky. Bohužel poté, co jsme se dostali zpátky do zápasu gólem na 1:2, udělali jsme zase hrubou chybu a dostali třetí gól. Pak jsme sice ještě tlačili, ale soupeř už si to pohlídal.

Josef Turek (Oceláři Třinec): Myslím, že to byl vyrovnaný zápas, v němž jsme podali perfektní týmový výkon. Samozřejmě jsme měli i plno štěstí, byly tam nějaké tyčky a lítalo to tam kolem brány. Slavia má fazónu, mají výborně zorganizovanou obranu, přes kterou je těžké přejít. Jsem rád, že jsme dneska zabrali a v důležitém zápase urvali šestku ještě před posledním kolem základní části. Kluky bych za to chtěl pochválit, výborný výkon podal gólman Šimon Hrubec.