Prokletí plzeňského ledu pokračuje, Oceláři se vracejí bez bodů

19.10.2012 · Daniel Ježek
V posledním utkání první čtvrtiny se Oceláři představili na ledě Plzně. Družina trenérů Turka – Janků – Kameše nezvládla vstup do zápasu a po první třetině prohrávala 3:0. Ač Oceláři dokázali vsítit dvě branky, domácí si své vedení dokázali pohlídat a získat tři body.
13.kolo, pátek 19.10.2012
Plzeň
4:2
Třetiny: 3:0, 0:0, 1:2  Branky a nahrávky: 4. Pletka (Balej), 11. Kovář (Jeřábek, Pletka), 18. Balej (Ševc, Straka), 50. Gulaš (Vlasák, Straka) - 50. Bonk (Zíb), 60. Adamský (Polanský). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5713. Střely na branku: 37:34. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2.
Rask - Frolo, Jeřábek, St. Pierre, Hanzlík, Marušák, Slovák, Ševc, - Schleiss, Balej, Vlasák, Straka, Lev, Kovář, Pitule, Dvořák, Havlíček, Gulaš, Petruška, Pletka, Heřman M.
Hamerlík - Zíb, Lojek, Klesla, Klouček, Roth, Galvas, Ovčačík, Hrabal - Peterek, Bonk, Zagrapan, Polanský, Klimenta, Růžička, Orsava, Varaďa, Květoň, Rákos, Adamský, Hrňa

Domácí tým začal aktivně a rychle se radoval z vedení nad prvním týmem tabulky. Jozef Balej odvedl za brankou důležitou práci, obral třineckého obránce o puk a ten hned poslal před branku, kde už číhal nekrytý Václav Pletka, který zamířil po zemi přesně a poslal Škodovku do vedení – 1:0! O chvíli později mohlo být v plzeňské ČEZ Aréně ještě veseleji – Milan Gulaš se totiž rozjel po pravé straně a dostal křižnou přihrávku přímo do jízdy, v zakončení ale Hamerlíka nepřekonal. Na druhé straně poprvé vážněji zahrozil Erik Hrňa, který obkroužil branku a zkusil překvapit Raska, ten ale v rozkleku zabral celý spodek brány a puk vytěsnil. To ale bylo ze strany hostů vše a prosadili se opět modrobílí – Jeřábek výborně poslal do úniku Jana Kováře, který rychlou kličkou oklamal Hamerlíka a zvýšil na 2:0!

Plzeň zachránil při oslabení Tuukka Rask, který pohotově vychytal Růžičku, ke kterému se puk dostal po odrazu od mantinelu, a o chvíli později byl nadvakrát úspěšný i proti další střele z bezprostřední blízkosti. A když svoji převahu Oceláři nezúročili, udeřilo opět na druhé straně. Martin Ševc při přesilové hře nahazoval od modré a aktivní Jozef Balej šikovně puk přizvedl, čímž překonal Hamerlíka potřetí!

Úvod druhé části byl v režii Ocelářů, ale Peterek si ve výborně šanci s Raskem neporadil a finský gólman si s únikem třineckého elitního střelce poradil a lépe se hostům nevedlo ani v přesilové hře. Na konci početní výhody navíc ujel Balej, který byl faulován a postavil se k trestnému střílení, Hamerlíka ale tentokrát nepřelstil. Dál už ale v tlaku pokračovali opět domácí a Hamerlík se měl co ohánět, poradil si ale se všemi šancemi modrobílých, včetně šancí při přesilové hře, kdy byli hosté pod drtivým tlakem. To Rask na druhé straně se pořádně musel předvést až v poslední minutě třetiny, s ledovým klidem ale čisté konto uhájil. I po druhé třetině tak Škoda Plzeň vedla nad lídrem 3:0.

Závěrečné dějství mohl stejně, jako to první, odstartovat Kovář gólem ve třetí minutě, jenže po průniku ze strany před branku z těsné blízkosti zamířil mimo. Ještě lepší příležitost měli jen o chvíli později Heřman s Petruškou, prvně jmenovaný ale vzal zodpovědnost na sebe a jeho střelu Hamerlík vytěsnil! Plzeňský tlak se poté rozmělnil a hra se vyrovnala, místo šancí na obou stranách se ale hrálo spíše ve středním pásmu. Jiskru naděje před polovinou třetí třetiny vykřesal hostující Radek Bonk, který využil nedůrazu domácích obránců a dorazil puk po zásahu Raska do branky – 3:1! Jenže domácí reagovali okamžitě - Milan Gulaš si mezi kruhy našel kotouč po Vlasákově sražené nahrávce a nikým netísněn pohodlně prostřelil třineckého gólmana počtvrté – 4:1!

Domácí mohli svůj náskok ještě více navýšit v přesilovce, ale Balej v dobré šanci minul a nedařilo se ani jeho spoluhráčům, kteří sice hosty tlačili, ale branku netrefili. Stejně tak se v posledních minutách neprosadil po dobré možnosti z mezikruží Pletka. Pohodlné vítězství mohl pojistit Pitule, ale rozhodčí při jeho střele rozpažil, a to i přesto, že hráči i většina diváků viděla gól. Rozhodčí si však byl jistý a nešel ani prozkoumat video. Skóre tak ještě dvě vteřiny před koncem upravil Martin Adamský – 4:2! Ani to však nezkazilo Plzni radost z vítězství a z postupu na první místo v extraligové tabulce.

Milan Razým (Plzeň): Zejména první dvě třetiny to byl velmi dobrý hokej, hodně šancí. Nás opět podržel Tuukka, který to hlavně ve druhé třetině pochytal. My naše šance proměnili. Třinec se snažil vrátit ve třetí třetině, nám se ale povedlo odpovědět hned po jejich snížení. Až na tu zbytečnou chybu v závěru jsme to zvládli, máme radost nejen z toho, že jsme porazili tak kvalitní tým, ale i z výkonu. Jsme samozřejmě spokojeni, že jsme na prvním místě, ale důležitější je to, že po čtvrtině soutěže máme 28 bodů.

Pavel Janků (Třinec): Očekávali jsme velký nápor, ale ani přesto se nám nedařilo Plzni vzdorovat. Ve druhé části, kdy jsme měli šance, Plzeň hodně podržel gólman. Musíme uznat, že Plzeň hrála velice dobře a chytře. Naše elitní lajna je zvyklá na těsnější obranu, spoustu zápasů nám rozhodla, dnes jim to tolik nevyšlo a byli u několika gólů. Plzeňská formace, která na ně speciálně chodila, dokonce dala i góly, ale nijak neobvykle bych to neviděl.