Start Rona Cupu úspěšný: Oceláři přetlačili Žilinu 4:3

17.08.2017 · Martin Stebel
T R E N Č Í N: První duel mezinárodního turnaje Rona Cup 2017 Oceláři zvládli vítězně a to i navzdory faktu, že většinu utkání doháněli ztrátu. Houževnatého a kousavého rivala ze Žiliny dokázali zdolat díky nezlomné morálce těsným poměrem 4:3, kdy o triumfu rozhodla až závěrečná pětiminutovka. Do střelecké listiny se postupně zapsali Hrňa, Irgl, Marek Růžička a Petružálek.
Rona Cup, čtvrtek 17.8.2017
Žilina
3:4
Zimný štadion Pavla Demitru
Třetiny: 2:2, 1:0, 0:2  Branky a nahrávky: 4. Ondruš (Stupka, Rogoň), 6. R.Konečný (Stupka, Holovič), 37. Martindale (Handlovský) – 2. Hrňa (Svačina, Ružička), 16. Irgl, 56. Marek Ružička (Svačina, Irgl), 56. Petružálek (Růžička, Adamský) Rozhodčí: Robert Mullner - Peter Šefčík, Martin Junek Vyloučení: 3:5 Využití: 1:0 V oslabení: 0:1 Diváci: 412 Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.

MsHK Žilina: Tomek – P.Mikuš, Hatala, Mich. Roman, Juraško, Poulin, Harant, Meliško, Mendrej – Handlovský, Martindale, Pitt – Švihálek, Húževka, J. Jurík – Konečný, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Klimenta

HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Krajíček, Adámek, D. Musil, Haman, Linhart, Roth – Adamský, Polanský, Petružálek – Dravecký, M. Kovařčík, Irgl – Svačina, Marek Růžička, Hrňa – Ciencala

Oceláři i ve svém čtvrtém střetnutí přípravy poslali do hry tři kompletní formace, jako desátý útočník se představil David Cienciala, v brance tentokrát dostal důvěru Peter Hamerlík. Od úvodu se hrál oboustranně útočný hokej, čehož logickým výsledkem byla rychlá trefa Erika Hrni, kterému soupeři začátkem druhé minuty poskytli příliš prostoru a střelou švihem z mezikruží otevřel brankový účet.

Radost Ocelářů však neměla dlouhého trvání. Na konci 4. minuty se do zakončení dostal žilinský Filip Ondruš a povedenou ránou zápěstím vyrovnal. Nedlouho poté už slovenský tým dokonce vedl. Rychlá souhra mezi Stupkou a Rastislavem Konečným, kdy doslova vyšachovali obranu hostů, znamenala vedení 2:1.

Třinečtí navzdory nepříznivému stavu opticky diktovali tempo hry a zasloužený gól přišel poněkud paradoxně až ve vlastním oslabení. Rychlost a šikovnost naplno demonstroval Zbyněk Irgl, který v brejkové situaci nic složitého nevymýšlel a střelou přes obránce Hatalu překvapil žilinského strážce svatyně Tomáše Tomka.

I začátkem druhé periody byly citelná herní převaha Slezanů, jenže neujala se ani Linhartova bomba, ani následná dorážka Hrni. Poté zahrozili Vlci, kteří se díky skvělé akceleraci dostávali do brejkových přečíslení. Nejprve mohl skórovat Švihálek, kterého efektně vychytal Hamerlík, poté orazítkoval tyč z individuálního úniku Stupka.

Skóre se změnilo v neprospěch Ocelářů čtyři minuty před závěrem prostředního dějství. Žilina hrála početní výhodu a v pravý čas na pravém místě se v palebné pozici ocitl Ryan Martindale, který s notnou dávkou štěstí propasíroval kotouč mezi Hamerlíkovými betony.

Samotný úvod třetí části znovu přinesl viditelnou převahu zástupce české extraligy. Největší možnost měl na své holi Petružálek, ale při ráně z křídla mu chybělo k přesnému zakončení jen pár centimetrů. Krátce nato mohl srovnat všudybyl Dravecký, ale taky jemu nebylo přáno.

Oceláři tak ukázali pravou ofenzivní sílu až v závěrečných pěti minutách. Nejprve se prosadil Marek Růžička, který si odpykal dvouminutový trest a poté plný energie důsledně sledoval kotouč, který na Tomka vyslal Irgl a poté i Svačina. Mladý třinecký útočník skóroval díky důrazné dorážce v předbrankovém prostoru.

22 sekund poté už Oceláři vedli. Adamský vyhrál buly, střelu Růžičky ještě žilinský brankář dokázal na své hrudi zkrotit, ale proti pohotové reakci Jakuba Petružálka už byl naprosto bezmocný - 3:4.

Závěr utkání už Oceláři zvládli a proti houževnatému soupeři nepřipustili drama. Svěřenci trenérského dua Varaďa-Zadina zvítězili i v bonusových nájezdech, které patří k tradičnímu koloritu trenčínského turnaje. V dovednostní disciplíně skóroval Irgl a Dravecký. Zítra od 12:00 hodin čeká Oceláře utkání proti francouzským Mylhúzám.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem spokojen s výsledkem, ohledně hry mám samozřejmě pár výhrad. Měli jsme docela náročnou cestu, hrálo se v takový zvláštní čas, ze začátku jsme tudíž byli malinko ztuhlí. Paradoxně nám asi uškodila rychle vstřelená branka, kdy jsme potom možná mysleli, že to půjde samo. Museli jsme dotahovat ztrátu, ale koncovka se nám povedla a dali jsme rozdílové góly."