Oceláři na titul nedosáhli, ve Vítkovicích podlehli 4:5

09.04.2011 · Adam Sušovský
Mistrovské oslavy se nekonají. Třinečtí hokejisté nevyužili první mečbol a na ledě Vítkovic poprvé ve finálové sérii prohráli v poměru 4:5. Druhou možnost k zisku trofeje pro mistra republiky bude mít Třinec v úterý na svém ledě.
F4, sobota 9.4.2011
Vítkovice
5:4sn
Třetiny: 2:2, 1:0, 1:2 - 0:0  Branky a nahrávky: 7. Sýkora (Burger), 19. Vrána (Malík, Klimek), 35. Húževka (Káňa, Ujčík), 60. Klimek (Káňa), roz. sam. náj. Šedivý - 5. Bonk (Varaďa, Růžička), 12. Zíb (Koudelka), 51. Lojek (Kohn, Květoň), 53. Kohn (Krajíček). Rozhodčí: Baluška, Ország – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9 471 (Vyprodáno). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4, 5:4.
Málek - Malík, Vosátko, Punčochář, Ovčačík, Ficenc, Bartoň - Huna, Burger, Sýkora - Šedivý, Strapáč, Káňa - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík, Húževka, Hlinka
Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - Růžička, Bonk, Varaďa - Květoň, Kohn, Polák - Hrňa, Peterek, Adamský - Zagrapan, Polanský, Koudelka

Třinečtí se za ziskem prvního titulu v historii klubu vrhli s velkou vervou. Už v 5. minutě otevřel skóre po ukázkové kombinaci Radek Bonk. Od prvních minut se hrál ofenzivní hokej. Nebezpečnější sice byli Oceláři, výrazně hrozila hlavně dvojice Adamský - Květoň, další slovo ale měli přeceněn hokejisté domácích Vítkovic.

Při zdánlivě nenápadné akci dokázal Burger mezi kruhy najít volného Juraje Sýkoru, který ránou k levé tyči přiživil ostravské naděje. I na to ovšem dokázali Oceláři reagovat a vytvořili si sérii nebezpečných akcí, ta poslední byla gólová. Před bránou nejprve neuspěl Hrňa, bránu netrefil ani z mezikruží Růžička, ale v čase 11:43 nadvakrát překonal bezmocného Málka obránce Lukáš Zíb.

V tu chvíli se zdálo, že si Oceláři luxusní náskok do konce třetiny pohlídají. Vyrovnaní navíc nenasvědčovaly ani okolnosti, protože ostravský Káňa fauloval Hrabala a Třinec měl ideální příležitost dohrát třetinu v útočném pásmu Vítkovic. Jenže se tak nestalo. Domácí i ve čtyřech vyrazili dopředu a poslední z dvojice tečujících hráčů po nahození Malíka zvedal ruce nad hlavu. Za Hamerlíka usměrnil touš Petr Vrána.

Domácí celek věděl, že takhle to dále nepůjde, a proto vlétl do prostřední části jako vyměněný. Třetinu sice načal velkou šancí Bonk, který si sjel před bránu pro přihrávku Růžičky, pak už ale dlouho na ledě vládl jen jeden tým.

Vítkovice si i díky přesilovým hrám vytvořily velký tlak. V početní převaze dvakrát pálil nepřesně Malík, ale nakonec při nerovnoměrném stavu hráčů na ledě přeceněn udeřilo. Vítkovice zpoza brány rozjely velký brejk. Přihrávku Káni přes celé hřiště si na modré čáře převzal Peter Húževka a přesnou ránou do pravé šibenice poslal Vítkovice poprvé v zápase do vedení.

Svou brankou také nastartoval hodně líbivý hokej. Najednou museli útočit i Oceláři a hra se přelévala ze strany na stranu. Sám před Málkem byl Polanský, ale domácí brankář vynikl fantastickým způsobem stejně jako proti osamocenému Zíbovi krátce před koncem druhé třetiny.

Třinečtí po inkasované brance dlouho hledali zpět svou pověstnou sebedůvěru a přesnost. Ta přišla až 10 minut před koncem poslední třetiny. Hamerlík ještě předtím vychytal obrovské loženky Húževky a Huny, aby posléze mohli jeho spoluhráči udeřit.

Také Třinec dnes totiž využil přesilovou hru. Obrat nastartoval v polovině třetiny Martin Lojek, který vybuřil z mezikruží přesně k tyči. Zmrazené Vítkovice polevily a neuběhlo ani dvě minuty a Třinec slavil podruhé. Krajíček za brankou vybojoval puk a Ladislav Kohn ho s přehledem poslal pod břevno.

Ocelářům tedy zbývalo do konce zápasu ubránit 7 minut a 53 sekund. Dlouho se jim to dařilo naprosto bezchybně. Tři minuty před koncem posílil naděje domácích Richter, který se nechal vyloučit. Třinečtí však i tento problém ustáli s bravurou. Infarktové chvíle závěrečné minuty třetí třetiny zahájil Peterek, který od modré minul prázdnou klec Vítkovic, kde již chyběl Málek. Půl minuty nato vystřelil Káňa, Hamerlík jeho ránu vyrazil k Lukáši Klimkovi, který bombou zacílil přesně pod víko a poslal zápas do prodloužení.

Prodloužení se hrálo ve strhujícím tempu. Šancí se zrodilo mnoho na obou stranách. Rozhodnout mohl třinecký kapitán Bonk nebo domácí Húževka. Gól ale nepadl, a tak se rozhodlo v nájezdech. Třinec potvrdil, že této disciplíně se nejradši vyhýbá. Málek nepropustil jediný gól, zatímco Hamerlík dvakrát inkasoval. Rozhodující trefu zařídil Ondřej Šedivý.