MISTR 2023/2024

Je na hráčích, aby myšlenku fair play přivedli k realitě, říká Bonk

29.10.2011 · redakce
Radek Bonk, kapitán z mistrovského Třince byl spolu s karlovarským Václavem Skuhravým prvním extraligovým hráčem, který v letošní sezoně znovu podepsali Chartu fair play. Projekt, který zaštiťuje Česká pojišťovna, hlavní partner hokejové extraligy, má za cíl vnést mezi mantinely slušnost a respekt. Svou Chartu mohou na stránkách www.fairhokej.cz dokonce podepsat i fanoušci.

Radek Bonk, jenž v loňské sezoně zvedl nad hlavu mistrovský pohár, patří k jedněm z nejzkušenějších hráčů, kteří prošli NHL. Za Ottawu nastoupil poprvé už v sezoně 94-95 a celkem v zámořské lize nasbíral 969 startů. Fair play proto pro něj hodně znamená. „Určitě hlavně respekt. Respekt k hráčům, soupeřům, rozhodčím i fanouškům.“

Projekt České pojišťovny, která nechává kapitány všech extraligových klubů i fanoušky podepsat svou Chartu kvituje. „Myšlenka je to dobrá, teď je na nás hráčích, aby to převedli i do reality. Nebude to asi úplně snadné, hraje se v emocích, ale měli bychom jít příkladem mladým hokejistům,“ ví Bonk.

Že by se ale v extralize hrálo nějak podle, pětatřicetiletému útočníkovi nepřipadá. „Nemyslím si, že by bylo něco, co by mě extra vytáčelo. Samozřejmě se občas stane něco, co vám fair play nepřipadá, ale to je o hokeji. Hraje se v emocích, je to tvrdý a hodně rychlý sport,“ vysvětluje.

Když Bonk srovnává extraligu s NHL, kde má odehráno mnohonásobně víc zápasů, žádný zásadní rozdíl v chování hráčů na ledě nevidí. „Hokej je všude stejný, každý chce vyhrávat, každý pracuje pod emocemi. Už i v Česku k sobě hráči cítí respekt.“