Třinečtí Oceláři vybojovali mistrovský titul!

12.04.2011 · Daniel Ježek
Už je to tady! Už je to tady! Oceláři Třinec po šestnácti letech od vstupu do české nejvyšší soutěže dokázali vybojovat titul pro mistra republiky! V pátém finále na vlastním ledě přehráli Vítkovice v poměru 5:1!
F5, úterý 12.4.2011
Vítkovice
5:1
Třetiny: 2:1, 2:0, 1:0  Branky a nahrávky: 2. Růžička, 19. Květoň (Seman, Peterek), 27. Hrabal, 38. Hrňa (Zagrapan, Koudelka), 52. Peterek (Krajíček, Květoň) - 3. Ovčačík (Pohl, Trnka). Rozhodčí: Baluška, Ország - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 4:5, navíc Kohn (TRI) 5+DKU - Ujčík (VIT) 5+DKU. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1 Stav série: 4:1
Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Kohn, Polák - Hrňa, Peterek, Adamský - Zagrapan, Polanský, Koudelka - Orsava
Málek - Trnka, Vosátko, Malík, Ovčačík, Ficenc, Punčochář, Bartoň - Huna, Burger, J. Sýkora - Pohl, Vrána, Klimek - Šedivý, Strapáč, Káňa - Ujčík, Húževka, Hlinka - Kucsera

Zápas začal v tempu hodném pátého zápasu finále play-off. Oceláři hned v první minutě špatně střídali a hostům se naskytla první přesilovka. Jenže v této herní činnosti byli úspěšnější Oceláři, kteří ve vlastním oslabení šli do vedení. Sedmnáctý zářez na svou hůl přidal Martin Růžička. Jenže hosty tato situace nepoložila a ještě v téže přesilovce bylo srovnáno. Do puku se z první opřel Ctirad Ovčačík, který nedal šanci přesunujícímu se Hamerlíkovi. Další průběh úvodních minut poznamenalo pětiminutové vyloučení Ladislava Kohna, který sestřelil nepřipraveného Káňu.

Tuto přesilovku ale hosté sehráli prachbídně. Oceláři bránili velmi aktivně a svého soka k téměř ničemu nepustili. Třinečtí si svou aktivitou vykoledovali dvě minuty dlouhou dvojnásobnou početní výhodu. V ní, ačkoli se po většinu času hrálo před Málkem, se Třinečtí nedokázali prosadit. A tak si diváci v beznadějně vyprodané Werk aréně museli počkat do devatenácté minuty. Po další hrubce hostující defenzívy se Oceláři dostali do přečíslení čtyř proti jednomu. Kotouč po ose Peterek - Seman doputoval až k Davidu Květoňovi, který dokázal zavěsit pod horní tyčku. První třetina tedy byla pod taktovkou domácích, kteří přestříleli svého soka v poměru 16 ku 5!

Do prostřední periody vstupovali hosté oslabeni o Viktora Ujčíka, který se za nesmyslnou potyčku s Květoněm nechal vyloučit do konce zápasu. Oceláři vyvinuli ohromný tlak, ke vstřelení branky to však nevedlo. Tlak Ocelářů však gradoval. Celé snažení družiny Pavla Marka skončilo ve 27. minutě. Kotouč se dostal na modrou, kde stál Josef Hrabal. Třinecký bek se nijak nerozpakoval a nahodil kotouč směrem na Málkovu branku. K údivu všech zúčastněných kotouč nakonec zapadl do mezery mezi Málkovými betony.

Hosté měli v druhé polovině prostřední části optický tlak. Jenže všechny jejich akce měly výraznou chybu - hosté postrádali přesnou střelu, která by mířila alespoň do brankové výseče. A tak šance proměňovali domácí. Čtvrtou branku do sítě Vítkovic přidal Erik Hrňa, který dokázal zužitkovat přesný pas Marka Zagrapana. Do konce třetiny se ještě hosté snažili o korekci stavu, stále však nebyli schopni trefit branku.

Závěrečná perioda zápasu začala aktivitou hostů. Nejvíce viditelným hráčem z Vítkovických byl Jan Káňa, který si vyprodukoval hned dvě vyložené šance. V té první selhala jeho koncovka, ve druhé ho zastavil parádním zákrokem Hamerlík. Poté už úřadovali jen Oceláři. Necelé dvě minuty po uplynutí poloviny třetí třetiny se ke kotouči dostal Jan Peterek. Třinecký matador si nejprve pohrál s defenzívou a poté parádní střelou pod víko nedal Málkovi sebemenší šanci. Hosté se do konce zápasu ještě snažili o korekci, výborného Hamerlíka se jim však překonat nepodařilo. Oceláři Třinec se tak stali Mistry České republiky!

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): Věděli jsme, že dneska to musíme rozhodnout. Podle toho jsme k tomu přistoupili, nechtěli jsme sérii dále prodlužovat. Jsem moc rád, že se na hráčích neprojevil nešťastný závěr čtvrtého zápasu ve Vítkovicích, kdy už jsme měli titul v hrsti a utekl nám. Ale zmobilizovali jsme se, vůbec jsme se o tom už nebavili. Nastartovali jsme pozitivní atmosféru a od začátku jsme šli za tím, že musíme vyhrát. To se povedlo, je to obrovský úspěch celého klubu.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): Přestože výsledek tomu dlouho až tak neodpovídal, tak ten boj o naději byl od začátku vcelku jednoznačný. Domácí zvládli utkání po všech stránkách od začátku lépe. A všechna ta vyloučení, ať už na straně naší, nebo na straně soupeře, šla víceméně proti nám, protože přesilovky jsme nevyužili a v oslabení zase chodili téměř ti samí hráči. Tam jsme vykrváceli kondičně i bruslařsky. Soupeř, i když už vedl, tak se dostával do stále větší pohody. To utkání jednoznačně zvládl.