Vítej, finále!

08.04.2022 · Michal Samiec, foto: Jan Pavlíček
Třinečtí Oceláři poprvé ve své historii vyhráli dvě série jednoho play off 4:0 na zápasy a počtvrté v řadě a posedmé v historii se kvalifikovali do finále extraligových vyřazovacích bojů. Slezané trpělivě budovali zápasové vedení a nakonec ustáli i závěrečný nápor Mladé Boleslavi, které tak končí sezóna.
SF4, pátek 8.4.2022
Ml. Boleslav
1:2
ŠKOENERGO Aréna
Třetiny: 0:1, 0:1, 1:0  Branky a nahrávky: 57. Kelemen (Jánošík, Pláněk) – 10. Dravecký (Miloš Roman, Hrehorčák), 37. Martin Růžička (P. Vrána, Hrňa). Rozhodčí: Šír, Lacina – Lederer, Rampír. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 200. Střely na branku: 24:32. Střely mimo: 10:13. Zblokované střely: 15:11. Hity: 4:2. Vhazování: 32:18. Průběh utkání: 0:2, 1:2. Konečný stav série: 0:4.
BK Mladá Boleslav: Krošelj – Ševc, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Fillman, Lintuniemi – D. Šťastný, Bičevskis, Kotala – P. Kousal, O. Najman, Flynn – Kelemen, Fořt, Lunter – J. Stránský, T. Knotek, Eberle.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, M. Zbořil – Martin Růžička, P. Vrána, M. Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Svačina – Chmielewski, Miloš Roman, Hrehorčák – Dravecký.

Úvodní třetina čtvrtého semifinále v Mladé Boleslavi nabídla svižný hokej, hra dynamicky plynula, byly k vidění dlouhé několikaminutové pasáže bez přerušení. V úvodu se oba týmy prezentovaly svou hrou dle plánu – Mladoboleslavští se snažili o aktivitu, Oceláři se prezentovali dokonalou taktickou připraveností. Domácí se ale do šancí a vyložených střeleckých příležitostí prakticky nebyli schopní dostat. Vývoj první třetiny zásadně ovlivnila první branka zápasu. Kotouč se dostal před Krošeljovou branku z levého křídla od Hrehorčáka, Roman šikovně prodloužil na Vladimíra Draveckého, který zkušeně využil prostoru, jež mu byl před slovinským brankářem dán, a poslal kotouč do horních pater branky.

Oceláři ve druhé části první třetiny hráli mnohem uvolněněji, kontrolovali hru a připsali si ještě několik zajímavých střeleckých pokusů. Aktivní byla Kovařčíkova formace, ofenzivními výpady se prezentoval několikrát i obránce Kundrátek. V první třetině byla k vidění plynulá hra, bez zákroků, které by rozhodčími byly vyhodnoceny jako fauly. Ani jeden tým tak nehrál přesilovou hru.

Prostřední hrací doba nabídla mnohem více jasných příležitostí. Úvod druhé třetiny patřil Ocelářům, kteří diktovali tempo hry této pasáže utkání a měli několik dobrých šancí. Netrefil se Hrňa poté, co si nahodil puk na zadní mantinel a sám následně přebruslil bránícího hráče Boleslavi a dostal se k dorážce. Posléze nevyužil ani Michal Kovařčík dorážky z předbrankového prostoru ke vstřelení druhého gólu. Těsně po polovině normální hrací doby byli krátce za sebou vykázáni na trestnou lavici Marinčin s Kundrátkem a bruslaři měli k dispozici 109 sekund přesilovky pěti proti třem.

Domácí uzavřeli Oceláře v jejich pásmu, ale nevyužili své šance, které si vyrobili. V obou byl Kelemen, který nejprve napálil puk z pravého kruhu do odkryté Kacetlovy branky, ale Zbořil stihl do střely po zemi strčit hůl a vychýlit trajektorii puku mimo tři třinecké tyče. Hned vzápětí využil Fořtovy clony před brankou opět Kelemen a jeho střela ze slotu trefila spojnici pravé a horní tyče Kacetlovy klece. Hned o dvě a půl minuty poté frustrovaný mladoboleslavský útočník fauloval v útočném pásmu a první přesilovku dostali k dispozici i Oceláři. Třinečtí po půlminutě přesilovku využili, když se dorážkou prosadil Martin Růžička. Mladá Boleslav po druhé brance ztratila koncentraci a další gól mohl přidat Hrňa nebo později při chybě v rozehrávce domácích Svačina.

Do třetí třetiny domácí vstupovali s jediným bodem na scénáři – vyrovnat. V původních minutách měli navrch ale hosté, kteří vysoko napadali a dokázali se dobrým pohybem držet na kotouči v útočném pásmu. Zhruba po pěti minutách třetí třetiny začali přebírat iniciativu domácí hokejisté, kteří se snažili každou akci okamžitě dostat do útočného pásma, naopak cílem Ocelářů bylo držet dění co nejdále od vlastního brankáře. V této pasáži třetí části hry byla k vidění také dlouhá, téměř šestiminutová pasáž hry bez přerušení. Hra měla tempo a spád podobně jako v úvodní tercii.

Domácím bruslařům již nezbývalo nic jiného, než vrhnout veškeré síly do útočné aktivity. Čtyři minuty před koncem využil dobrou pasáž domácích dorážkou střely odražené od zadního mantinelu Miloš Kelemen. Mladoboleslavským tak zbývaly čtyři minuty na to odvrátit definitivní konec sezóny, ale hostům se dařilo efektivně nabourávat jejich útočné aktivity. Naopak ujel Růžička s Hrňou a druhý jmenovaný trefil tyč Krošeljovy branky. Minutu před koncem domácí ještě odvolali brankáře, ale ani tento tah už k další úpravě skóre nevedl. Třinečtí Oceláři tak v nejkratším možném čase postoupili do extraligového finále.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): "Prvně bych chtěl pogratulovat Třinci k postupu. Teď k zápasu – potřebovali jsme vstřelit první gól, aby Třinec trochu otevřel hru. Bohužel jsme místo toho inkasovali. Od soupeře to byl záměr a podařilo se jim to. Potom hráli výborně do obrany a my to měli těžké. Chtěli jsme to trochu zdramatizovat v přesilovce. Bohužel jsme trefili břevno a přesilovku neproměnili. Naopak v oslabení jsme potom inkasovali druhý gól. V závěru jsme se s tím snažili ještě něco udělat. Podařilo se nám dát kontaktní branku. Pak už si to Třinec pohlídal a ubránil. V zápase jsme tahali za kratší konec, jako v celé sérii. Zápas jsme o gól prohráli."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Chtěl bych klukům poděkovat za čtyři odmakané zápasy proti soupeři. Hrálo se nám těžce. Myslím, že v dnešním utkání nám pomohl první gól, který jsme dali. Musím říct, že hráči si za tím šli. Malinko jsme se dostali do problémů při dvojnásobné přesilovce soupeře ve druhé třetině. Ale ustáli jsme to. A v naší jediné přesilovce jsme dali gól. Pak jsme to solidně odbránili až do momentu, kdy dal soupeř kontaktní gól. V globálu to byl dobrý zápas. Věřím, že zaslouženě postupujeme dál. Chtěl bych soupeři poděkovat za skvělé utkání. Vydali se. Donutili nás hrát na hraně. To, že série skončila 4:0, rozhodně neodpovídá průběhu jednotlivých utkání. Vážíme a ceníme si toho. Těšíme se na finále, ať už tam postoupí kdokoli."