Oceláři pojedou do Švédska s náskokem!

14.11.2023 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Oceláři dokázali porazit na domácím ledě v úvodním zápase osmifinálové série Ligy mistrů švédský tým Skellefteå AIK jednobrankovým rozdílem a za týden na severu Evropy tak budou hájit nejtěsnější náskok. Zápas rozhodl v závěru Hudáček, když vrátil Ocelářům, kteří předtím promarnili dvoubrankové vedení, úsměvy na rty.
OF1, úterý 14.11.2023
Skellefteå
4:3
Třetiny: 2:0, 0:1, 2:2  Branky a nahrávky: 2. J. Jeřábek (P. Vrána), 14. Martin Růžička (M. Daňo, J. Jeřábek), 45. Kurovský (Čacho, Dravecký), 57. L. Hudáček (A. Nestrašil, Polášek) – 25. L. Lindström (Hugg), 47. M. Forsfjäll (Stenman, Dzierkals), 53. Sikura (L. Lindström, M. Lindholm). Rozhodčí: Hronský, M. Christensen – J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 547. Střely na branku: 15:26. Střely mimo: 8:20. Zblokované střely: 13:21. Hity: 10:4. Vhazování: 19:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, M. Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel – Martin Růžička, Voženílek, Pánik – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Miloš Roman, P. Vrána, Hrehorčák – Kurovský, Čacho, Dravecký – Sikora.
Skellefteå AIK: Lindvall – Pudas, M. Forsfjäll, Salomonsson, Lundberg, Sandin-Pellikka, Nilsson, Granberg – Sandberg, P. Lindholm, M. Lindholm – Robertsson, Lindberg, Hugg – Heikkinen, L. Lindström, Sikura – Dzierkals, Z. Forsfjäll, Stenman – Vuollet.

Úvodní třetina úvodního osmifinálového měření sil vyšla Ocelářům výborně. Třinečtí se mohli už po sto sekundách dostat do pohody. Vhazování v útočném pásmu vyhrál Vrána, kotouč směřoval na Jakuba Jeřábka na modré čáře a jeho nahození skončilo až za překvapeným Lindvallem. O dva góly to mohlo být hned vzápětí, ale Čacho s Draveckým nedokázali v branku proměnit svůj nájezd dva na jednoho. Hráči Skelleftey se pak snažili držet puk v útočném pásmu, ale do šancí se nedostávali. Vlastně moc příležitostí neměli ani v první přesilovce po Draveckého vyloučení, byť drželi hodně puk.

Zhruba dvě minuty po první přesilovce hostů přišla i první početní výhoda domácích po faulu Sandin-Pellikky na Hudáčka. Oceláři tuto standardní situaci využili po půlminutě, byť měli nejprve problém se udržet na puku. Když ho zkrotili, šel rychle z Jeřábkovy hole na střed, odkud vyzval Daňo Martina Růžičku ke skórování. Ten toho využil, i když byl ve značném úhlu. Tři minuty před koncem úvodní třetiny přišel ještě druhý faul hostů a i zde měli domácí výtečné šance – ve stoprocentní byl Růžička, dobou pozici měl i o něco málo později Nestrašil, ale ani jeden netrefil Lindvallovu branku. A tak se do šaten šlo za dvoubrankového vedení Ocelářů.

Ve druhé třetině viděli diváci ve třinecké WERK ARENĚ jedinou branku, ale to neznamená, že byla o něco méně zajímavá než ta první. Možná spíš naopak, viděli jsme spoustu šancí. Na začátku čtvrté minuty měli velkou šanci hosté, když Salomonsson centroval na Granberga před odkrytou branku Kacetla. Pak neproměnil samostatný únik Hudáček a jak praví otřepané hokejové rčení, když nedáš, sám inkasuješ. Po 89 minutách odčaroval Kacetlovu neprůstřelnost v soutěži Linus Lindström a bylo to pouze o gól. Zhruba do konce deváté minuty přibývaly ještě šance hostů, hráli další přesilovku po Daňově faulu, ale vyrovnávací branka nepřišla.

Pak přišla přesilovka Ocelářů a jejich silná pasáž. Obrovské šance měli Růžička, Daňo a po skončení početní převahy ještě Hudáček, který byl blízko Lindvallovy branky, ale gól nepadl. Ve zbývajících minutách druhé části hry Třinečtí odráželi nebezpečné útoky hostů, kteří si vytvořili několik vyložených šancí – ty měl Hugg a dvakrát jsme evidovali nebezpečný pokus Pudase. Oba týmy tak mohly litovat neproměněných šancí, podruhé se šlo do kabin za těsného vedení Ocelářů.

Třetí třetina začala systematickým náporem hostů ze Skelleftey, kteří se snažili zneutralizovat jednobrankové vedení domácího týmu. Jako blesk z čistého nebe přišla branka Daniela Kurovského, který prudkou střelou do horních pater branky navýšil vedení Ocelářů na dvoubrankové. Kurovský dorážel Čachovu střelu. Třinec ale vedl pouze něco přes minutu. Na začátku sedmé minuty dostal puk do sítě Måns Forsfjäll. Domácí si sice vybrali možnost trenérské výzvy, protože se jim nezdála předcházející situace, kdy Dzierkals skončil na Kacetlovi v brance, gól byl ale potvrzen.

Domácí pak ubránili jednu přesilovku, ale v té druhé – za příliš mnoho hráčů na ledě – už inkasovali. Hned po devíti sekundách ji využil Dylan Sikura a dvoubrankové vedení Ocelářů bylo to tam. Domácí pak ještě museli ubránit zbytek oslabení, což se jim povedlo, ale minimálně dvě střely Maxe Lindholma byly pro Kacetla velmi složité. Slezané se z tohoto tlaku Skelleftey otřepali a čtyři minuty před koncem rozhodl Libor Hudáček, který z brankoviště poslal do sítě předchozí střelu Nestrašila. Sice ještě gól muselo posvětit video – hostům se nezdá přechod Ocelářů přes modrou čáru – ale nakonec Hudáčkův gól byl tím, který dal zápasu konečnou pečeť. Oceláři 4, Skellefteå 3 – český mistr si tak do Švédska poveze jednobrankový náskok.