Oceláři si proti Brnu s chutí zastříleli

26.12.2022 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři si během vánočního utkání s brněnskou Kometou otevřeli střelnici. V první třetině dokázali brankáře Furcha překonat třikrát, stejně jako ve druhé třetině, kdy branku Brna hájil Čiliak. Ve třetí části hry se Kometě nepodařilo zápas zdramatizovat. Konečný výsledek – Třinec porazil Kometu vysoko 7:2!
31., pondělí 26.12.2022
Kometa Brno
7:2
Třetiny: 3:0, 3:1, 1:1  Branky a nahrávky: 8. Miloš Roman (Hrehorčák, M. Doudera), 15. Martin Růžička (M. Daňo, A. Nestrašil), 20. A. Nestrašil (Martin Růžička), 24. Voženílek (J. Jeřábek, Marcinko), 29. M. Daňo (Marcinko, A. Nestrašil), 39. Marcinko (Martin Růžička, J. Jeřábek), 45. Buček (Dravecký, Kurovský) – 28. Koblížek (Kučeřík), 58. Süss (Kratochvíl, Kundrátek). Rozhodčí: Šír, Obadal – Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 3:6. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 491. Střely na branku: 36:18. Střely mimo: 9:12. Zblokované střely: 16:17. Hity: 7:9. Vhazování: 31:25. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 7:1, 7:2.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Havránek, Zahradníček, M. Doudera, Čukste, J. Jeřábek – Martin Růžička, Marcinko, Voženílek – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Hrehorčák, Miloš Roman, Chmielewski – Kurovský, Dravecký, Buček.
HC Kometa Brno: Furch (21. Čiliak) – Kučeřík, Kundrátek, Hrbas, Holland, Ďaloga, Ščotka, Gulaši – Flek, P. Holík, Horký – Zaťovič, Kollár, Dufek – I. Sedláček, Strömberg, Koblížek – Süss, Malý, Kratochvíl.

První třetina svatoštěpánského zápasu na třineckém ledě nabídla velice zajímavou podívanou. Hrál se hokej ve vysokém tempu, útok střídal útok a brankáři se nenudili. Dění na ledě se jevilo jako vcelku vyrovnané, možná měli opticky trochu navrch domácí, skóre však bylo jednoznačné. V něm Slezané jasně předčili soupeře z jihu Moravy. Do první branky domácích měli dokonce hosté možná trochu zajímavější střely. V polovině osmé minuty ale Hrehorčák objel Furchovu branku a Miloš Roman poslal puk do odkryté a zároveň posunuté branky. Dle platných pravidel rozhodčí po poradě u videa gól uznali, ostatně v Třinci jsme podobných gólů byli svědky zhruba před měsíce v zápase s Hradcem Králové a to hned dvakrát během jednoho zápasu.

V polovině čtrnácté minuty mohl z mezikruží z šance vyrovnat Sedláček. Nepovedlo se mu to a Oceláři za pár desítek sekund navýšili vedení. Na začátku patnácté minuty byl vyloučen Ďaloga a po osmi sekundách po rychlé kombinaci a střele Martina Růžičky Třinec vedl dva nula. Pak měl velkou šanci Horký, kterého od branky dělil jen položený beton Mazance, třinecký gól však skvělým zákrokem uhájil čisté konto. V závěrečné minutě byl ještě vyloučen Koblížek a Oceláři měli necelou půlminutu přesilovky ještě v úvodní části hry. A přes zkrácenou časovou dotaci dokázali Třinečtí využít i druhou početní výhodu zápasu. Nejprve střílel Růžička, jeho střela se otřela o horní tyč a zařídila vhazování v útočném pásmu. Po něm se na puk na levé straně třetiny dostal Andrej Nestrašil a kolem Furchovy hlavy poslal kotouč do sítě. Na kostce svítilo 0,9 sekundy do konce první třetiny.

Do druhé třetiny udělali hosté vcelku pochopitelnou změnu, když v brance Furcha vystřídal Čiliak. Moc dlouho to netrvalo a Oceláři gólově přivítali v zápase i druhého brankáře Komety. Sraženou Jeřábkovu střelu dorazil nejdůraznější z hráčů na brankovišti Daniel Voženílek. Hostům se nezdál kontakt Voženílkovy brusle s Čiliakem, a tak zkusili rozhodnutí uznat gól zvrátit pomocí coach’s challenge. Tento tah trenérů Brna na regulérnosti branky nic nezměnil, naopak hosté se museli bránit přesilovce Třince. Diváci ve WERK ARENĚ sledovali ale první nevyužitou přesilovku Třineckých v zápase. Následně byla k vidění vyloučení – nejprve Marinčina a posléze Horkého, což mělo za následek zhruba minutovou pasáž hry čtyř proti čtyřem. Tu hosté využili ke snížení čtyřbrankového rozdílu, když přesnou střelou s využití clony před Mazancem zakončil své kolečko po útočném pásmu Radek Koblížek.

Hosté z Brna se ale z pocitu, že jsou zpět v zápase, nemohli radovat dlouho. Po pasáži se čtyřmi bruslaři na obou stranách totiž následovala zkrácená přesilovka Ocelářů, kterou domácí ihned využili. Marcinko zpoza branky kolem první tyče nabil Marku Daňovi na pravý kruh a ten se nemýlil. Ve dvanácté minutě druhé třetiny to mohlo být už o pět branek, ale Hudáček netrefil prudkou křížnou přihrávku Daňa před Čiliakovu branku. Ve zbývajících osmi minutách byly k vidění dvě přesilovky – hosté svou po vyloučení Zahradníčka nevyužili, zato domácí po faulu Strömberga navýšili čtvrtým přesilovkovým gólem vedení na šest jedna. Růžička střílel z levého kruhu a jeho střela se od brusle Tomáše Marcinka odrazila za nebohého Čiliaka. Domácí tak šli do šatny s vedením rozdílem pěti branek.

Hosté třetí třetinu začali velice dobře, byli aktivní a hned zkraje dostali přesilovku po vyloučení Marcinka. Kometě se početní výhoda nepodařila využít, naopak do bruslařského souboje s Kollárem ujel hned po svém návratu Marcinko. Zakončení ale bylo nepřesné. Na konci páté minuty domácí rázně ukončili povedenou pasáž ze strany hostujícího týmu na začátku třetí třetiny. Samuel Buček předvedl z levé strany útoční třetiny individuální akci a zakončil gólově. Oceláři po sedmé vstřelené brance byli nadále při chuti a v osmé minutě mohl osmý gól přidat Hrehorčák, ale neprocpal přes brankoviště puk do sítě. O další minutu později mohl přidat svůj druhý gól v zápase Voženílek, ale nezametl z předbrankového prostoru puk do brněnské sítě. Obrovský závar vytvořila první třinecká formace.

Domácí měli v následujících minutách střelecké choutky. Každý, kdo byl na ledě, měl chuť udělat něco pro tým a navýšit vedení. Šanci měl ve čtrnácté minutě Daňo, který stál na konci rychlé kombinace mezi Nestrašilem a Hudáčkem, avšak přihrávka na něj byla příliš prudká a následný překvapivý pokus zpoza branky nevyšel. Hosté se pak gólově prosadili dvě a půl minuty před koncem, když výsledek kosmeticky upravil Jan Süss. A jelikož domácí pak nevyužili poslední přesilovku v zápase po faulu Gulaši, byl to poslední zápis do střelecké listiny zápasu. Konečné resumé – Oceláři 7, Kometa 2!

Vladimír Országh (Třinec): „Jsme spokojeni s výsledkem i hrou. Začátek byl vyrovnaný, ale výrazně jsme si pomohli přesilovými hrami, ze kterých jsme dali čtyři góly. Hlavně ten na 3:0 sekundu před koncem první třetiny byl velmi důležitý a hráli jsme zodpovědně celých šedesát minut. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli.“

Patrik Martinec (Brno): „Před zápasem jsme upozorňovali hráče na třinecké přesilovky. Nechtěli jsme dělat hloupé fauly, abychom nedostali domácí na koně nějakým gólem v jejich přesilovce. Bohužel jsme ale v této herní situaci inkasovali v první třetině dva góly, což určilo ráz zápasu. Pak už jsme to tlačili do kopce. Třinec byl jednoznačně lepší a zaslouženě vyhrál.“