Pět branek ve druhé třetině = Tři body pro Oceláře

14.02.2024 · Daniel Ježek
Po konci reprezentační přestávky Oceláři na svém ledě přivítali Olomouc, které na cestu domů přibalili šest branek. Hráči s drakem na prsou o svém vítězství rozhodli ve druhé třetině, kdy skórovali hned pětkrát. Dvakrát se na listinu střelců zapsali Danielové Kurovský s Voženílkem, po jedné brance přidali Adam Smith a Marko Daňo.
44.kolo, středa 14.2.2024
HC Olomouc
6:1
Třetiny: 1:0, 5:0, 0:1  Branky a nahrávky: 16. Kurovský (L. Hudáček, Marinčin), 21. Smith (Voženílek, Nestrašil), 21. Kurovský (Daňo, L. Hudáček), 32. Daňo (M. Růžička, J. Jeřábek), 35. Voženílek (Nestrašil, M. Růžička), 40. Voženílek (M. Růžička, Nestrašil) – 43. Navrátil (Sirota). Rozhodčí: T. Veselý, Vrba - Hlavatý, Rampír. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0 Diváci: 4 442. Střely na branku: 27:22. Zblokované střely: 10:27. Hity: 2:2. Vhazování: 27:31. Průběh utkání: 6:0, 6:1.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, J. Jeřábek, Šenkeřík – M. Růžička (A), Nestrašil, Voženílek – Kurovský, L. Hudáček, Daňo – Spěváček, Vrána (C), Hrehorčák – Sikora, Čacho, Dravecký (A).
HC Olomouc: Sedláček (35. Konrád) – Řezníček, Ondrušek (C), Rašner, Sirota, Černý, Švrček – Navrátil, Macuh, Kunc – Bambula, Nahodil (A), Klimek – Orsava, Knotek (A), Kusko – Menšík, Anděl, Plášek ml. – P. Musil.

Do sestavy Ocelářů se po reprezentační přestávce vrátil útočník Marko Daňo, mimo hru naopak zůstal Miloš Roman, který se se šrámy vrátil z reprezentačních utkání Slovenska. Na marodce i nadále zůstávají David Cienciala a Adam Helewka.

Úvodní příležitost střetnutí ve druhé minutě obstaral Bambula, jeho nahození po kombinaci s Klimkem ale letělo těsně vedle Kacetlovy klece. V osmé minutě se tentýž hráč dostal ke střele ze slotu, z ideální pozice ale pálil jen do připraveného brankáře domácích. Oceláři poprvé zahrozili až v třinácté minutě, Daňovu prudkou střelu Sedláček vyrazil, následná střelcova dorážka mířila do tyče.

Oceláři postupně přebírali otěže zápasu. Patnáctá minuta nabídla velkou příležitost Spěváčka, který ale svůj debut v extralize brankou neoslavil, další akci už Třinec k brankové radosti dovedl. Hosté sice trenérskou výzvou protestovali, rozhodčí ale shledali, že dorážející Daniel Kurovský nehrál v rozporu s pravidly a uznali první trefu domácích. Následnou přesilovku po neúspěšné výzvě Oceláři nepotrestali.

Kurovského branka však nabudila hráče s drakem na prsou do vyšších obrátek, rezultovalo z toho pět gólů v prostřední dvacetiminutovce. Vynikající třetinu začali domácí již v její první minutě, kdy se v rozmezí osmnácti vteřin prosadili Adam Smith a podruhé v utkání Daniel Kurovský. První jmenovaný skóroval nahozením od modré, Kurovský s prosadil po kličce bránícímu hráči.

Opařené kohouty mohl z letargie vytáhnout Řezníček, ten ale ve dvacáté třetí minutě z ideální pozice trefil jen Kacetla. Hororová třetina hostí pokračovala v její druhé polovině. Mora sice nejprve ubránila oslabení po Bambulově faulu, další prohřešek Švrčka už ale Oceláři potrestali. Martin Růžička nabil na slot Marku Daňovi, který si osladil návrat do sestavy přesnou střelou do šibenice.

Hned za další minutu mohl podruhé v extralize skórovat Sikora, jeho pokus ale zastavila tyč. Hudáčkovi pak stopku vystavila Sedláčkova lapačka. V pětatřicáté minutě sehrála elitní třinecká řada oku lahodící kombinaci, kdy se kotouč přes Růžičku a Nestrašila dostal až před odkrytou branku, odkud skóroval Daniel Voženílek. Olomoučtí pak dostali šanci na návrat do utkání, přesilovku po vyloučení Adámka ale nevyužili. Dvacet vteřin před druhou sirénou naopak šestou trefu domácích přidal Daniel Voženílek, reprezentační útočník si nabruslil do útočné třetiny, efektní kličkou se zbavil obránce a nakonec o tyčku zavěsil puk do olomoucké branky. Poprvé v utkání tak inkasoval i vystřídavší Branislav Konrád.

Gólová chuť Slezanů pokračovala i v poslední periodě. Voženílek hned zkraje třetiny vyzval ke skórování Nestrašila, ten ale trefil jen masku hostujícího brankáře. Ve čtyřicáté třetí minutě hosté zapsali první branku, Kacetlovu neprůstřelnost zrušil Jakub Navrátil, který šikovně tečoval Sirotovo nahození. Na první branku hostí mohl odpovědět Adámek, jeho nahození se ale odrazilo od tyče. Třinec pak nevyužil přesilovku, v padesáté minutě ještě nepřesně střílel Čacho.

V padesáté třetí minutě Kurovského podrazil Švrček, hostující obránce pak ještě za protesty vyfasoval druhý trest, Oceláři tak hráli čtyři minuty v početní výhodě. Marinčinova dělovka trefila tyč, Vránovi pak z bezprostřední blízkosti střelu srazil Černý. Tři a půl minuty pak trestnou lavici ještě navštívil třinecký Adámek, o necelou minutu později ho navíc následoval Šenkeřík a Olomouc měla k dispozici 77 vteřin přesilovky pět na tři. Oceláři ale oslabení přečkali bez úhony.

Hráči s drakem na prsou tak díky pětibrankové druhé třetině zvítězili pohodlně 6:1 a potvrdili své umístění mezi nejlepší trojicí celků Tipsport extraligy.

Zdeněk Moták (Oceláři): „Do zápasu jsme se těžko dostávali. V prvních deseti minutách byla Olomouc lepší, měla šance. A to v situacích, na které jsme naše hráče upozorňovali. Bylo důležité, že jsme se dostali do vedení, což nás uklidnilo. V šatně jsme si ale řekli, že takhle hrát dál nechceme. Zvýšili jsme nasazení a intenzitu. Druhá třetina od nás byla velmi kvalitní. i když i tam byla okénka. Každé střídání musíme hrát tak, aby byl náš výkon opravdu kvalitní.“

Jan Tomajko (Olomouc): „Dobře jsme začali, první třetinu jsme odehráli výborně. Škoda toho inkasovaného gólu. Zápas pak rozhodla první minuta druhé třetiny, kdy jsme dostali dva rychlé góly. Pak jsme inkasovali další tři. Nějaké šance jsme měli, musíme ale hrát líp defenzivně. Proti Třinci nemůžeme dělat tolik chyb v obraně. Na konci jsme dali aspoň jeden gól. Musíme se dobře nachystat na další zápas.“