Podruhé Oceláři v Praze nezvítězili, finále je vyrovnané

23.04.2022 · Daniel Ježek, Foto: Lukáš Filipec
Čtvrtým dílem pokračovala finálová bitva o Masarykův pohár, podruhé se hrálo v pražské O2 aréně. Oceláři poprvé ve finále vsítili úvodní branku, domácím se ale povedlo skóre otočit a zvítězit. Do Třince se tak finále vrací za vyrovnaného stavu 2:2.
F4, sobota 23.4.2022
Sparta Praha
5:2
O2 aréna
Třetiny: 0:1, 3:0, 2:1  Branky a nahrávky: 21. David Němeček (Matuškin, Sobotka), 23. Šmerha, 33. Sobotka (Šmerha), 47. Buchtele (D. Kaše, Šmerha), 59. M. Forman (E. Thorell, Chlapík) – 16. A. Nestrašil (M. Kovařčík, Zahradníček), 50. M. Zbořil (Marcinko). Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 17 220 (vyprodáno). Střely na branku: 25:30. Zblokované střely: 7:12. Hity: 9:7. Vhazování: 33:35. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2. Stav série: 2:2.
HC Sparta Praha: J. Hudáček – Matuškin, David Němeček, A. Polášek (A), T. Pavelka, Moravčík, Tomáš Dvořák, Jurčina – M. Forman, Sobotka (A), M. Řepík (C) – Buchtele, D. Kaše, Chlapík – E. Thorell, R. Horák, Šmerha – J. Strnad, Vitouch, Dvořáček.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – M. Doudera, Marinčin, D. Musil, Kundrátek, M. Zbořil, Zahradníček – Daňo, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – A. Nestrašil, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Chmielewski, Marcinko, Svačina – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký – Hrňa (A).

Úvod čtvrtého finálového utkání se nesl v opatrnějším duchu, velké šance proto byly k vidění sporadicky. Oba soupeři se častěji dopouštěli technických prohřešků a hra se docela kouskovala. Ve třetí minutě jako první zahrozili Oceláři, Martin Růžička ale z levého kruhu pro vhazování branku minul. V jedenácté minutě pak Kacetla ohrožovali Chlapík s Horákem, domácí útočníci ale třineckého maskovaného muže nepřekonali.

Hra postupně nabírala na tempu, o dvě minuty později z levé strany pálil Dravecký, ani on ale bezbrankový stav nezměnil. Hráčům s drakem na prsou se to povedlo až v minutě šestnácté. Zahradníčkovo nahození od modré před Hudáčkem do tyče dorážel Michal Kovařčík, další doražení Andreje Nestrašila už skončilo v síti. Třinečtí tak poprvé ve finálové sérii vsítili úvodní branku utkání.

Pražané mohli vedení slezského celku smazat v přesilovce po Daňově faulu, největší příležitost měli při ráně Němečka, třinecká defenzíva ale Kacetla zastoupila a odklidila kotouč z brankoviště. Vyrovnání tak přišlo až po změně stran, přesně po třiceti vteřinách prostřední dvacetiminutovky. David Němeček měl na modré dost času, aby přesně zamířil, domácí obránce navíc využil dobrého bloku Řepíka a poslal kotouč mimo Kacetlův.

Za další dvě minuty už Sparta vedla. Po chybě v třinecké defenzívě se ke kotouči dostal Tomáš Šmerha, který proti Kacetlovi zvolil dlouhou kličku na pravou stranu. Role na ledové ploše se rázem obrátily a byli to Oceláři, kdo musel dorovnávat náskok soupeře. Třinečtí se ale dlouho nemohli dostat do větší šance, Sparta navíc mohla v přesilovce z poloviny utkání své vedení navýšit. Velmi blízko k tomu měl Kaše, Kacetl ale výborně zasáhl.

Ještě v téže přesilovce se ale domácí přesto dočkali třetí branky. Po závaru před třineckou brankou poslal Moravčík kotouč volnému Vladimíru Sobotkovi, zkušený útočník z první poslal puk do sítě. Třinci se nelíbilo postavení jednoho z domácích v brankovišti, sudí ale branku uznali.

Oceláři tak museli dotahovat dvoubrankové manko, Svačina v třicáté páté minutě ale trefil jen připraveného Hudáčka. Po odpískání se pak do sebe pustili Šmerha s Marcinkem, oba kohouti si šli na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici. Při hře ve čtyřech se do slibné šance natlačil Chlapík, Kacetl byl připraven. V závěrečné minutě pak na jedné straně nepřesně pálil Řepík, Hudáček pak v poslední vteřině vychytal střílejícího Romana.

Snížit manko na rozdíl jediné trefy mohli hráči s drakem na prsou v přesilové hře, kterou Ocelářům vyhozením puku daroval Buchtele. Ve slibné šanci se ocitl Marcinko, svou teč ale poslal mimo tři tyče. Ještě blíže ke skórování pak byl ve čtyřicáté čtvrté minutě Roman, toho zase vychytal Hudáček. O tři minuty později naopak udeřila Sparta. Kacetlem vyražený pokus Kašeho si našel Jan Buchtele, domácí útočník uklidil kotouč do odkryté části branky.

Oceláři ale nic nehodlali vzdát. V osmačtyřicáté minutě nebezpečně dorážel Chmielewski, Hudáček byl připraven. Devatenáct vteřin před vypršením padesáté minuty už se Slezané radovali. Mikuláš Zbořil dostal kotouč odražený od tyče domácí branky a poslal jej za Hudáčkova záda. Hned vzápětí navíc mohl manko ještě více snížit Růžička, brankář domácích byl tentokráte připraven. Neujala se pak ani následná šance Michala Kovařčíka.

Tři minuty před koncem hosté zkusili hru bez brankáře, to se ale Ocelářům nevyplatilo. První branku Miroslava Formana ještě sudí pro ofsajd neuznali, při Vránově vyloučení a dalším risku hostí už Forman dopravil kotouč do prázdné branky regulérním způsobem. Finále je tedy opět vyrovnané a bude mít minimálně šest utkání.

Josef Jandač (Sparta): "Pro nás byl důležitý nástup do druhé třetiny, kdy jsme dali dva rychlé góly a otočili nepříznivý vývoj po první třetině. Rozdíl mezi pátkem a dneškem byl v tom, že jsme proměňovali šance a dali jsme nějaké góly. Důležité bylo, že jsme byli trpěliví, abychom zbytečně neotevírali hru, protože tohle Třinec umí."

Václav Varaďa (Třinec): "Utkání se nám moc nepovedlo. I přesto, že jsme dali první branku a přestáli první třetinu vcelku slušně. Na začátku druhé třetiny jsme si lacině nechali dát góly a to nás stálo momentum. Pak už to hráči měli těžké. Cítím, že od druhé poloviny druhé třetiny se náš projev zlepšil, více jsme dohrávali hráče Sparty. Potřebovali jsme ale trošku více štěstí, abychom ve třetí třetině dali branku v přesilové hře, tam se to možná lámalo. Miloš Roman měl velkou příležitost, mohli jsme zápas stáhnout na rozdíl jediné branky s třinácti čtrnácti minutami do konce. Tam jsme cítili, že bychom si mohli vytvořit tlak. Dnes ale byla Sparta lepším týmem, proto je série 2:2 a jedeme k nám domů."