MISTR 2023/2024

Doufám, že v Třinci dostanu šanci, říká nadějný gólman Francouz

20.10.2011 · Martin Stebel
Má veškeré předpoklady být budoucností české brankářské školy. V minulé sezoně byl velkou oporou prvoligového Ústí nad Labem. V aktuálním týdnu absolvoval tréninkové jednotky s extraligovými mistry. Jednadvacetiletý Pavel Francouz je po vzájemné dohodě na střídavém startu v Třinci. "Chci dokázat, že mám schopnosti chytat extraligu," hlásí sebevědomě.

Odchovanec plzeňského hokeje má v rámci extraligy odchytáno 28 soutěžních zápasů. V mateřském klubu však nedostal více příležitostí, proto různě putoval po prvoligových týmech. Nejprve byl v Táboře, poté přišla na řadu Třebíč, až nakonec zakotvil v ambiciózním Ústí: "První liga nemá špatnou úroveň, je tam spousta šikovných hráčů, ale rád bych se brankářsky vyvíjel v lepší soutěži. V minulé sezoně jsme se pravidelně střídali se Zdeňkem Orctem. Letos jsem měl podle původního plánu chytat častěji já, ale na začátku sezony jsem byl zraněný, proto více prostoru zatím dostal Zdeněk."

Mladý strážce svatyně přiblížil podrobnosti svých námluv s Oceláři: "Koncem minulého týdne jsme hráli v Třebíči a po zápase mi bylo oznámeno, že mám jít do Třince. Byl jsem nejprve trochu překvapen, ale hlavně velice potěšen. Poté jsem mluvil s panem Markem a domlouvali jsme detaily mého příchodu. Zatím jsem v Třinci formou střídavého startu. Nevím přesně, jak to bude probíhat, ale zřejmě budu pendlovat mezi extraligou a 1. ligou. Mým přáním je, abych hlavně někde chytal. Jestli to bude extraliga, budu moc spokojen," tvrdí gólman s přezdívkou "Francík".

Brankář s parametry 182 cm a 70 kg se může pochlubit starty v téměř všech mládežnických repre výběrech. Vyzkoušel si dres národního týmu U16, U17, U18 i U20: "Z juniorské reprezentace znám některé mladší Třinečáky. Nejdu do neznámého kolektivu, což je velmi důležité. Navíc v Plzni jsem kdysi hrával s Martinem Adamským, Mariem Cartellim, byl tam i Stano Hudec," vyjmenovává své staronové spoluhráče.

Kdy dostane příležitost v dresu republikových šampionů není zřejmé, ovšem názor na kvalitu nejvyšší české soutěže si mohl udělat během sledování úterního derby: "Byl to parádní zápas. Je vidět, že extraliga má mnohem vyšší úroveň. Neříkám, že první liga je špatná, ale ten rozdíl je opravdu znatelný. Je tady daleko rychlejší hra, člověk musí vše bedlivě sledovat a být nonstop ve střehu. Jsou zde výborní hráči a mám radost, že jsem byl třineckým klubem osloven. Pokud dostanu šanci, budu se snažit prokázat své kvality."

foto: hcplzen.cz, hokej.cz