MISTR 2023/2024

Moták: Chceme bavit fanoušky a hrát v nejvyšším patře tabulky

14.09.2023 · Ondřej Kuchař
Má za sebou první rok coby hlavní trenér Ocelářů. Zdeněk Moták v něm dovedl náš tým k titulu, celkově už čtvrtému v řadě. Jak se chystá na nový ročník? Jaké si klade cíle a na čem bude chtít ve startu sezony ještě zapracovat? Na to vše odpovídal třinecký kouč v obsáhlém rozhovoru. Už dnes od 17:30 povede bíločervené do duelu prvního kola v Plzni.

Jak jste spokojený s přípravou? Včetně Ligy mistrů jsme odehráli osm utkání s bilancí tří výher a pěti porážek.

Příprava pro mě neznamená jen zápasy, ale taky tréninky. Celkově to bylo v srpnu velmi náročné předzávodní období. Přicházíte po letní přípravě, kdy se nepracuje na ledě. Musíte se dostat zpátky do rytmu. Co jsme chtěli, to jsme v otázce tréninků do puntíku splnili. A zápasy? Napověděly nám několik věcí, na kterých musíme zapracovat, ale taky spoustu dobrých, na které chceme navázat. V Lize mistrů jsme sehráli kvalitní zápasy s kvalitními soupeři, prověřili nás.

Bylo pro sebevědomí týmu důležité vítězství v Lahti, což byla generálka na start extraligy?

Extrémně. Opravdu to byla velmi důležitá výhra, která nás uklidnila a nastavila hlavy do vítězného módu. Když děláte spoustu věcí dobře, ale nejste na konci zápasu odměněn body? To je hodně těžké. V Lahti jsme hráli velmi dobře a odměnu jsme dostali. Kdybychom šli do extraligy se sérií porážek, nebylo by to určitě dobré. Teď se naplno soustředíme na čtvrteční duel v Plzni.

Na čem konkrétně chcete během startu soutěže zapracovat? Kde vidíte nedostatky?

Hlavně musíme zlepšit disciplínu. Jak herní, která se týká taktických věcí, tak i disciplínu, která se týká faulů a vyloučení. V Lize mistrů, kde byla v tomto ohledu specifická pravidla, nás to dost trápilo.

Jak velkou komplikací byla zranění, která nás v přípravě potkala? Na nějakou dobu vypadl Martin Růžička, Ligu mistrů vůbec nehrál Martin Marinčin, do října bude scházet Ondra Kacetl.

Samozřejmě, že to přípravu ovlivnilo. Jak tu jejich individuální, tak celotýmovou. Potřebujete si vyzkoušet různé herní varianty v sestavě, v přesilovkách, oslabeních. Plán nám to trochu nabouralo. Věřím, že se nám během sezony budou zranění vyhýbat (klepe na dřevo) a budeme co nejčastěji v plné sestavě.

Při zranění Ondry Kacetla bude dvojkou za Markem Mazancem mladý Patrik Švančara. Uklidnilo vás, jak skvěle zvládl zápas v Lahti?

Doufám, že takové výkony dokáže zopakovat. Skvěle se ukázal v zápasech s Lappeenrantou i s Lahti. V obou chytal výborně a dovedl tým k vítězství.

Plánujete zapojit další mladé hráče? Stále se s týmem připravuje teprve sedmnáctiletý útočník a odchovanec Petr Sikora.

Petr bude s námi pokračovat v tréninkovém procesu i nadále. Doufám, že se bude připravovat tak, abychom mu mohli dát šanci i v zápasech extraligy. V tréninku vypadá velmi dobře. Věřím, že by se mohl stát pevnou součástí našeho týmu. Totéž platí o Oskaru Haasovi nebo Kamilu Wałęgovi. Je důležité, aby se kluci adaptovali na to, co po nich chceme. Na příležitost si asi počkají, ale určitě přijde.

Tým v letní pauze prošel výraznou obměnou, odešlo deset hráčů. Co to pro vás jako trenéra znamená?

Klíčové je, aby se noví hráči adaptovali na naše podmínky. Na systém hry, na to, co po nich chceme. Platí to u mladých i starších. Ti mají více zkušeností a možná jiné návyky. Je potřeba, aby je odbourali, resetovali hlavu a přizpůsobili se naší organizaci, trenérům a týmu.

Nebylo těžké po titulu v létě znovu nastavit hlavy do pracovního režimu?

Neřekl bych. Hokej kluky živí, ale hlavně je extrémně baví. Tohle je strašně důležitý aspekt. Když v sobě máte lásku k hokeji, tak dřinu podstoupíte rád. Když se puk dotkne ledu, hráči se hned nastartují.

Máte pro sebe definovaný nějaký sezonní cíl, nebo takhle nepřemýšlíte?

O cíli se těžko přemýšlí. Jasně, uvažujete a rozebíráte různé aspekty. Díváte se na posilování soupeřů, na vývoj jejich hry. Určit si ale nějaký konkrétní cíl je velice těžké. Za sebe říkám, že chceme bavit naše fanoušky a pohybovat se v nejvyšších patrech extraligové tabulky.

Máte za sebou první rok na lavičce Ocelářů. Jak jste si v Třinci zvykl?

Důležité je, jaké máte lidi kolem sebe. Podle toho je pak adaptace rychlejší, nebo pomalejší. Nám s Vladem všichni pomohli, za což jim patří velký dík. Rychle jsme dokázali najet na společnou vlnu.

Připouštěl jste si, že nad sebou máte bič předchozích tří titulů v řadě?

Jasně, tohle nešlo ignorovat. Byla to pro nás s Vladem obrovská výzva. Přijali jsme všechny podmínky a věci s tím spojené. Chtěli jsme tu odvést kvalitní práci. Jsem rád, že se nám to, věřím, povedlo.

Vzpomenete si, jak vám bylo před rokem v září po úvodních čtyřech kolech, kdy jsme měli na kontě jediný bod?

Těžce, nebylo to nic příjemného. Postupně jsme si sedali v mezilidských vztazích i ve hře na ledě. Ladili jsme prvky, které jsme chtěli do hry vložit. Byl tady úspěšný tým, který fungoval, takže jsme moc změn dělat nechtěli, spíše jsme potřebovali navázat na to, co tu bylo. K tomu jsme vložili svoje věci, svůj náhled na hokej. Postupně se to dávalo dohromady, nakonec si to sedlo dobře.

Máte nějaký vzkaz pro naše fanoušky před novou sezonou?

Přeju si, ať nám dál fandí, jsou věrní a podporují nás jako doposud. Moc si jejich podpory vážíme. Snad jim budeme hrou i výsledky dělat radost.