MISTR 2023/2024

Oceláři byli slavnostně pasování na Goroly

08.08.2011 · Martin Stebel
V rámci 64. ročníku mezinárodního folklórního setkání s názvem Gorolski Święto dorazili v neděli do Jablunkova, kde se tato tradiční akce koná, hokejoví Oceláři. Extraligové šampiony zastupovali generální ředitel klubu Evžen Delong, trenér Pavel Marek, kapitán Radek Bonk a také velezkušený Jan Peterek.

Pestrý nedělní program odstartoval na jablunkovském náměstí, odkud vyjel slavnostní průvod hlavních hostů folklórního svátku. Oceláři nastoupili do alegorického vozu spolu s oběma poháry, které v letošním roce získali. Vůz tažený koňským spřežením poté dojel do městského lesíku. V areálu se v tu chvíli již nacházelo několik tisíc návštěvníků největšího folklórního festivalu v regionu.

Pro všechny účastníky byla připravená autogramiáda a mnozí využili možnost se s hokejovými mistry zvěčnit na společné fotografií. Poté už přišel na řadu zlatý hřeb odpoledne. Oceláři byli pozváni na podium v amfiteátru, kde poklekli. Následně byli oficiálně pasování a prohlášení za Goroly. Na památku obdrželi typicky gorolské klobouky.

Jak nám sdělil Jan Peterek akce ho velice potěšila: "Moc se mi tu líbí. Vládne tady pohodová atmosféra, krojované dětičky vypadají opravdu hezky. Chystáme se ochutnat i nějaké místní tradiční speciality. Už nám tady lidé nosí medovinu. Jsem sice z Havířova, ale k horám a k Horalům jsem měl vždy velice blízký vztah. Teď jsem byl pasován na Gorola, proto doufám, že když tady příště dorazím, tak se budu cítit znovu jako doma."

Rovněž lídr třinecké kabiny Radek Bonk si nedělní odpoledne pochvaloval: "Je tady úžasně, překvapil mě velký zájem lidí. Nikdy jsem na podobné akci nebyl. Musím se přiznat, že neumím tančit, ani zpívat, ale rád se na veškeré tyhle aktivity dívám. Bydlím v Kopřivnici, což je nedaleko Rožnova, kde je slavný skanzen. Tam se mi vždy líbilo, proto mám k lidové kultuře a folklóru kladný vztah. Cítím se moc poctěn, že jsem mohl být jmenován Gorolem."

Akci zhodnotil i zástupce klubového managementu Evžen Delong: "Kluci byli velice milé překvapení a zároveň poctění pozvánkou na tuhle akci. Moc dobře víme, že na Jablunkovsku máme velký počet fanoušků, proto jsme chtěli poháry dovézt rovněž tady. Pasování na Goroly je symbolickým vyjádřením vděčnosti za letošní velký úspěch klubu."

Jak to na Gorolskim Święcie vypadalo, si můžete prohlédnout na fotografiích Petra Rubala.