Tři body z derby! Oceláři jdou do čela tabulky!

20.10.2021 · Daniel Ježek, Foto: Lukáš Kaboň
Středeční podvečer nabídl letošní první derby utkání. Oceláři zavítali na led krajského rivala z Vítkovic, po vítězství 4:1 si na cestu domů přibalili tři body a také první místo extraligové tabulky. Branky Ocelářů vsítili Ondřej Kovařčík, Tomáš Kundrátek, Marko Daňo a Miloš Roman.
8.kolo, středa 20.10.2021
Vítkovice
1:4
OSTRAVAR ARÉNA
Třetiny: 0:1, 1:1, 0:2  Branky a nahrávky: 30. Chlán (Gewiese, Jakub Stehlík) – 20. O. Kovařčík (M. Adámek, M. Doudera), 24. Kundrátek, 45. Daňo (Kundrátek), 49. Miloš Roman(Daňo). Rozhodčí: Šír, Kubičík – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 325. Střely na branku: 24:23. Zblokované střely: 26:18. Hity: 14:14. Vhazování: 33:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
HC Vítkovice Ridera: Stezka (Dolejš) – Plášil, R. Polák (C), Galvinš, Gewiese, P. Koch, Jakub Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok (A), Marosz, Svačina – K. Afanasjev, J. Hruška (A), Fridrich – R. Bondra, Dej, M. Kalus – J. Krejsa, Chlán, Bernovský.
HC Oceláři Třinec: Marek Mazanec (Šimboch) – D. Musil, Kundrátek, M. Doudera, Marinčin, Jaroměřský, M. Adámek – Daňo, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – A. Nestrašil, Miloš Roman, O. Kovařčík – O. Šedivý, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, R. Szturc, Kofroň – Dravecký (A).

V úvodních minutách utkání měli více ze hry domácí hokejisté. Vítkovičtí byli častěji v soupeřově pásmu, Mazanec musel v první pětiminutovce likvidovat několik nebezpečných pokusů. Do dobré šance se dostal Krenželok, který najížděl z levé strany, útočník domácích, který naskočil do zápasu s pořadovým číslem 1001, ale nedokázal přesně zamířit. Oceláři následně hráli dvě přesilové hry za sebou, kromě nepříjemného nahození Marinčina se ale Třinečtí do větší šance nedostali.

Vítkovičtí se po ubráněných oslabení dostali zpátky do tempa, ve třinácté minutě se do zajímavé příležitosti dostali Krejsa s Bernovským, kteří během chvíle vyslali na Mazance celkem tři pokusy. Třinecký gólman ale zlikvidoval všechny z nich. Čtyři a půl minuty před první sirénou se Daňo drze prodral až do předbrankového prostoru, po vyraženém kotouči se následně natahoval Růžička, gólman Stezka však zůstal nepřekonán. V poslední minutě ještě Oceláři dostali svého soupeře pod tlak, ze snažení hostujících hráčů nakonec vyplynula úvodní branka utkání. Nahození Ondřeje Kovařčíka od modré proklouzlo Stezkovi až do sítě.

Vteřinu před první přestávkou se ještě podrážením provinil Šedivý, domácí tak začali druhou dvacetiminutovku v početní výhodě. Vítkovičtí se sice drželi v útočném pásmu, na Mazance své pokusy vyslali Marosz a Svačina, třinecký gólman ale zůstal nepřekonán. Po ubráněném oslabení se Oceláři vydali do útoku, Tomáš Kundrátek střelou z mezikruží poslal Slezany do dvoubrankového vedení. V sedmadvacáté minutě mohl kontrovat Hruška, jeho slibná akce ale skončila střelou nad třineckou branku. Domácí následně nevyužili další přesilovku.

V polovině utkání se už Ostravané radovali. Gewiese poslal kotouč Petru Chlánovi, který střelou z kruhu pro vhazování odčaroval Mazancovo kouzlo. Následně se na ledě začalo trochu jiskřit. K vidění bylo několik drobných šarvátek, ze hry se však vytratila lehkost a k vidění byl spíše urputný boj o každý kotouč. Oba gólmani si nicméně připsali několik těžkých zákroků. Mazanec musel v třiatřicáté minutě likvidovat řadu soupeřových pokusů, Stezka na druhé straně pak zastavil pokusy Kundrátka či Hrni.

Závěrečná perioda začala s opatrným hokejem na obou stranách. Mazanec v prvních minutách likvidoval jen propagační nahození od modré, Stezka pak zastavil pokus Nestrašila od modré. V čtyřicáté páté minutě se v útočném pásmu do šance dostala elitní formace hostujícího celku, Marko Daňo z ideální pozice poslal kotouč potřetí za Stezkova záda. Hned v další minutě si Oceláři vybojovali přesilovku, když Adámka fauloval Polák. Výhoda Slezanů ale trvala jen osmnáct vteřin, kapitán Vrána se totiž provinil proti pravidlům po vhazování.

V signalizované výhodě se do dobré šance dostal domácí Koch, Mazanec zakročil betonem. Po skončení obou trestů se v osmačtyřicáté minutě počtvrté prosadili Třinečtí. Daňo za Stezkovou brankou vypíchl kotouč do předbrankového prostoru, Miloš Roman pak střílel do odkryté branky. Oceláři v dalších minutách kontrolovali své vedení a nepouštěli domácí do větších příležitostí. Čtyři minuty před koncem domácí hráli podruhé v utkání v šesti, Třinečtí ale další branku nepřidali. Svěřence Václava Varadi to však nemuselo mrzet, po vítězství 4:1 Slezané zapsali tři body a poskočili do čela extraligové tabulky.

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): „Hráli jsme dobře, nemáme ale ani bod. Začátek byl dobrý, hráli jsme aktivně, pak nás ale trochu vykolejila oslabení. Hráče ale musím pochválit za výborně odbojované oslabení, nedostali jsme v nich ani jednu branku. Trochu s námi zamávala inkasovaná branka šestnáct vteřin před koncem první třetiny. Ve druhé třetině jsme soupeře přestříleli, měli šance, dali branku na 2:1. Další gól se nám ale nepovedlo vsítit. Ve třetí třetině Třinec trestal, využil své šance. My se na branku strašně nadřeme. Herně ale kluci odvedli maximum, kromě gólů, které nám chybí.“

Václav Varaďa: „Za výsledek a tři body do tabulky jsme hodně rádi. Předvedený výkon nebyl tak dobrý, jak bychom si představovali v derby. Důležité je, že bereme vítězství. Ve šňůře venkovních utkání, která nás čekají, je to pomoc, takhle bychom si představovali brát body pokaždé. Někdy hrajeme moc hezky a body nejsou, jindy to je zase naopak, když nám to nejde, tak máme body. Takové večery jsou. Jsem za to rád, tým si toho určitě váží. Ač ten večer nebyl ideální, tak jsme dokázali vyhrát.“