Ještě jeden krok! Třetí finálovou výhru Ocelářům vystřelil Daňo

22.04.2023 · Daniel Ježek
Finále se za stavu 2:0 pro Oceláře přesunulo pod Javorový, obhájci titulu zapsali na své konto třetí finálový bod, když Mountfield porazili těsně 1:0. Jedinou trefu utkání zapsal obrozený střelec Marko Daňo, fantastický Ondřej Kacetl předvedl 32 zákroků a připsal si třináctou nulu v play off v kariéře, čímž dorovnal výkon Romana Málka v rámci české extraligy.
F3, sobota 22.4.2023
Mountfield HK
1:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:0  Branky a nahrávky: 21. Daňo (Chmielewski). Rozhodčí: A. Jeřábek, Pražák – Špůr, Zíka. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 22:32. Zblokované střely: 12:26. Hity: 2:10. Vhazování: 24:21. Průběh utkání: 1:0. Stav série: 3:0.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Smith, Čukste, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera, Kaňák – M. Růžička (A), Marcinko, Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Dravecký (A) – Daňo, Voženílek, Nestrašil – Hrňa, Vrána (C), Svačina.
Mountfield HK: Machovský (Kiviaho) – McCormack, Jank, Blain (A), Kalina, F. Pavlík (C), Rosandić, Marcel – Werek, Miškář, Eberle – Jergl, Lalancette, Perret – Okuliar, Kev. Klíma, Zachar – Pilař, Lev (A), R. Pavlík.

Po dvou vítězných zápasech v Hradci Králové se finále přesunulo do Třince, Oceláři do třetího klání hraného ve WERK ARENĚ vstoupili v identické sestavě, se kterou zvítězili ve dvou předcházejících duelech. Hradci se naopak do hry vrátili Jank se Lvem.

Aktivněji do prvního finálového souboje pod Javorovým vstoupil hostující Hradec. Již ve druhé minutě se do velké příležitosti dostal Okuliar, kterého ve slotu našel Zachar, slovenský forvard ale z blízka Kacetla nepřekonal. Aktivita Mountfieldu pokračovala i v následujících minutách, třinecká defenzíva ale fungovala spolehlivě a nepouštěla soupeře do vážnějších příležitostí.

Hráči s drakem na prsou se k první velké šanci propracovali ve dvanácté minutě, kdy Růžička dostal kotouč na levý kruh pro vhazování, ze své oblíbené parkety ale nejproduktivnější Ocelář historie nezamířil přesně. Od šestnácté minuty se po vzájemném vyloučení Voženílka s Werekem hrálo ve čtyřech, ani tento nestandardní počet hráčů na ledě ale branku nepřinesl. Velmi blízko ke skórování byli domácí v samotném závěru třetiny, kdy Machovský vyrazil střelu Jeřábka pouze před sebe, dorážející Roman ale neuspěl.

Po změně stran se už zaplněná WERK ARENA branky dočkala. Padesát čtyři vteřin po startu prostřední dvacetiminutovky poslal Chmielewski do úniku Marka Daňa, nejlepší střelec základní části zlomil své trápení v play off a kličkou do bekhendu poslal domácí do vedení.

Třinec se následně chopil iniciativy, o tři minuty později mohli Oceláři své vedení navýšit, Marcinko ani Chmielewski se ale z předbrankového prostoru neprosadili. V polovině zápasu se do přečíslení dvou proti jednomu hnali Lalancette s Jerglem, druhého jmenovaného při zakončení fauloval Doudera, Hradec tak hrál přesilovku. Byli to ale Slezané, kteří mohli při výhodě soupeře skórovat, Daňo ale v přečíslení zvolil střelu místo nahrávky na Nestrašila, Machovský vytěsnil puk do rohu.

V dalším průběhu třetiny se Oceláři stáhli do obrany a trpělivě čekali na soupeře. Hradci se ale nedařilo dostat do blízkosti Kacetlovy branky. Podobný obrázek nabídla i první pětiminutovka poslední části základní hrací doby. Mountfield měl opticky více ze hry, hosté se ale do vyložených šancí nemohli propracovat.

Naopak zahrozit mohl Třinec, na začátku čtyřiačtyřicáté minuty stál před Machovským Marcinko, třinecký centr ale nedokázal zvednout kotouč nad beton hostujícího brankáře. O tři minuty později se nebezpečnou střelou prezentoval Ethan Werek, jeho pokus z mezikruží ale letěl nad Kacetlovu branku.

V polovině třetiny si nejprve za třineckou brankou nerozuměli Čukste s Růžičkou, čehož mohl využít Blain, jeho bekhendovou kličku ale fantasticky zastavil Kacetl. Třinec pak hrál po Lalancettově faulu přesilovku, Machovský ale nemusel předvést žádný složitější zákrok, domácí se prakticky ke střele nedostali.

Šest a půl minuty do třetí sirény fauloval Roman, hosté dostali příležitost ke srovnání, Jergl ji ale střelou pouze do boční sítě, kdy Kacetl byl zcela mimo pozici, odmítl. Třinecký gólman pak ještě maskou zneškodnil teč Okuliara a střelu McCormacka. Sto vteřin před koncem třetí třetiny si hosté vzali oddechový čas a zkusili to s prázdnou brankou.

Hradečtí to zkoušeli ze všech pozic, na Kacetla stříleli Okuliar, Jergl a McCormack, gólman Ocelářů ale všechny pokusy vytěsnil. Hráči s drakem na prsou ukázali dračí srdce a urvali třetí finálový bod v poměru 1:0. Již v neděli budou Slezané útočit na zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě.

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „Pro nás to bylo vítězství odhodlání, vůle, bojovnosti a nasazení. Důležitá byla také naše obranná hra v oslabení a v posledních bezmála pěti minutách. Za tu poctivou, kvalitní a bojovnou hru si zasloužíme bod a chlapcům za to musím poděkovat.“

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Podobné hodnocení jako v předešlých zápasech. Třinec byl velmi dobrý v defenzivní činnosti a při hře před vlastním brankářem. I tak jsme si vytvořili několik dobrých šancí, abychom ten gól dali. Bohužel nás celé play off trápí produktivita a opět to bylo o jednom gólu, který dal Třinec. Proto zaslouženě vyhrál.“