Oceláři dotahovali marně, semifinále rozhodne sedmý zápas

12.04.2023 · Daniel Ježek
Oceláři mohli v šestém utkání semifinále s Pardubicemi sérii rozhodnout, Východočeši se ale třemi brankami v první třetině dostali do pohodlného náskoku, který navíc v prostřední části navýšili. Hráči s drakem na prsou ale ukázali charakter, třemi góly zápas zdramatizovali, vyrovnat ale nedokázali. Série se tak rozhodne v pátek na ledě Dynama.
SF6, středa 12.4.2023
WERK ARENA
Třetiny: 0:3, 0:1, 3:1  Branky a nahrávky: 44. Smith (Hudáček, Marinčin), 50. Hudáček (Čukste), 54. Nestrašil (Marcinko, M. Růžička) – 4. Vála (R. Kousal, Zohorna), 5. Rákos (Čerešňák, Říčka), 14. Vondráček (Košťálek, Paulovič), 39. Zohorna (R. Kousal), 59. Radil (R. Kousal). Rozhodčí: A. Jeřábek, Pražák - J. Ondráček, Rampír. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 31:29. Zblokované střely: 22:20. Hity: 11:9. Vhazování: 29:33. Průběh utkání: 0:4, 3:4, 3:5. Stav série: 3:3.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (21. Mazanec) – Marinčin, Smith, Čukste, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera, Kaňák – M. Růžička (C), Marcinko (A), Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Nestrašil – Daňo, Voženílek, Hudáček – Hrňa, Dravecký (A), Svačina.
HC Dynamo Pardubice: Will – Košťálek, T. Dvořák, Čerešňák, D. Musil, J. Kolář (A), Vála, Hrádek – Hyka, L. Sedlák, Cienciala – Radil, Zohorna (A), R. Kousal – Vondráček, Poulíček (C), A. Musil – Paulovič, Rákos, Říčka.

Oceláři do šestého semifinále vstoupili s pozměněnou sestavou. Mimo hru zůstal kapitán Petr Vrána, do sestavy se naopak vrátil Marko Daňo. Domácí vstoupili do utkání velmi aktivně, hned po čtyřiatřiceti vteřinách si vybojovali přesilovou hru, tu ale nevyužili, byť Hudáček ve vyložené šanci pálil do tyče, Voženílek s Chmielewskim pak na brankovišti nedokázali dotlačit puk do branky.

Dynamo oslabení přečkalo a po návratu vyloučeného Dvořáka udeřilo. U Kacetlova brankoviště probíhal souboj Doudery s Kousalem, zatímco Ondřej Vála střílel směrem na rozhozeného brankáře domácích přímo do sítě. Za další minutu už hosté vedli o dvě branky, Daniel Rákos si sjel do slotu, odkud za Kacetlova záda usměrnil nahození Čerešňáka.

Opaření Oceláři se následně dlouho nemohli dostat do tempa, Dynamo bylo aktivnější a kontrolovalo hru. Z toho pramenila i třetí trefa hostujícího týmu. Ve čtrnácté minutě zatáhl Paulovič puk po mantinelu do pásma, následně přišla střela Košťálka od modré, kterou do sítě dorazil nehlídaný Tomáš Vondráček. Třinec se mohl oklepat a vrátit do zápasu v přesilovce z patnácté minuty, kdy fauloval Adam Musil, domácím se ale výhoda příliš nepovedla.

Domácí tak od druhé dvacetiminutovky museli dotahovat tříbrankové manko, trenéři Moták s Országhem sáhli ke změně v brankovišti, kdy Kacetla nahradil Mazanec, a také k promíchání útočných formací. To mohlo Ocelářům přinést ovoce v dvacáté sedmé minutě, kdy Marcinko v přečíslení vybízel ke střele Daňa, nejlepší střelec základní části ale trefil jen Willovu hokejku.

V polovině klání byl vyloučen Daňo, Zohorna s Radilem mohli přesilovku rychle využít, proti ale byla tyč Mazancovy klece. Dynamo se následně soustředilo na poctivou defenzívu, hráči s drakem na prsou se nemohli dostat do větších šancí. V závěru třetiny navíc hosté zahrozili. Mazanec nejprve zachránil Oceláře od čtvrté inkasované branky, kdy zastavil střelu Kousala z ideální pozice, devadesát vteřin před druhou sirénou už ale kapituloval. Hosté nejprve zastavili útočnou akci Třince, následný únik tři na jednoho pak k dokonalosti dovedl Tomáš Zohorna.

Třinečtí už ve třetí části neměli co ztratit a tak vsadili vše na jednu kartu. Oceláři byli nastěhováni v útočném pásmu, hned po třech minutách navíc vsítili svou první branku. Krásnou akci Libora Hudáčka, který si povodil několik soupeřových hráčů, dokončil Adam Smith.

Oceláři rázem byli v tempu. Ve čtyřicáté šesté minutě Daňo vybojoval přesilovku, když jej fauloval Čerešňák, Marcinko ani Daňo ale v závěru před Willem neuspěli. O dvě minuty později mohl hosty opět uklidnit Sedlák, na Mazance si ale nepřišel. V polovině třetiny nejprve Hudáčkovi utekl při zakončení kotouč, Libor Hudáček se ale v pokračování akce dostal k další střele z kruhu pro vhazování, odkud poslal puk do horního růžku branky.

Domácí cítili šanci se zápasem ještě něco udělat, do konce základní hrací doby chybělo deset minut. V padesáté druhé minutě navíc Košťálek vyhodil kotouč z vlastního pásma do hlediště a Třinec hrál přesilovku. V ní v ideální pozici pálil Andrej Nestrašil, Will se ale skvěle roztáhl a vytáhl kotouč z brankoviště. Hra pokračovala, o komerční přestávce ale sudí na ledě upozornil videorozhodčí a arbitři šli situaci zkoumat. Nestrašil Willa překonal, čas se vracel a Třinci scházela jediná branka.

Oceláři chtěli zápas srovnat, Dynamo mělo co dělat, aby těsné vedení ubránilo. V osmapadesáté minutě byl velice blízko ke srovnání Jeřábek, jeho bekhend ale těsně minul Willovu branku. Dvě minuty před koncem, po icingu Východočechů, brali domácí timeout, nechali Mazance na střídačce a zkusili to v šesti. To se ale domácím vymstilo. Třinci se nepovedlo usadit v útočném pásmu, ve vlastní třetině navíc Daňo chybnou přihrávkou namazal puk Kousalovi, který jej posunul na Lukáše Radila. Hostující útočník uklidnil Dynamo a poslal semifinále do sedmé rozhodující bitvy.

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „My jsme udělali v prvních dvou třetinách příliš mnoho chyb, které byly bohužel potrestány. Třetí třetina byla z našeho pohledu výborná. Ale spravit to nedokázala."

Radim Rulík (Dynamo Pardubice): „Nám se povedl vstup do zápasu, první dvě třetiny to bylo skvělé. Z našeho pohledu 4:0. Apelovali jsme na mužstvo, že pokud inkasujeme hned na začátku, nebude to dobré. Říkali jsme si, že to bude sakra těžký a taky bylo. Ale uhájili jsme to obětavostí a týmovým výkonem. Jestli to skončilo o gól, dva... hraje se na vítězství. Přáli jsme si sérii vrátit do Pardubic, a to se nám povedlo.“

Dnes v 17:00 | Muži