Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Oceláři vynulovali Motor a ujímají se vedení

17.03.2024 · Jakub Vaněček, foto: Lukáš Filipec
Třinečtí hokejisté ve vyrovnaném a urputném utkání nepovolili českobudějovickému Motoru ani jednu branku v Mazancově síti, který se tak dočkal premiérového čistého konta za Třinec v play off. Úvodní a vítěznou branku vstřelil Nedomlel, pro kterého to byl první gól za Oceláře, a výsledek pojistil po obrovském závěru Motoru do prázdné branky Nestrašil.
ČF1, neděle 17.3.2024
Třinec
České Budějovice
2:0
WERK ARENA
Třetiny: 0:0, 0:0, 2:0  Branky a nahrávky: 44. Nedomlel (Martin Růžička), 60. A. Nestrašil (Voženílek). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Lederer, P. Blažek. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 26:22. Střely mimo: 16:8. Zblokované střely: 20:27. Hity: 5:8. Vhazování: 24:27. Průběh utkání: 2:0. Stav série: 1:0. 
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, Polášek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – L. Hudáček, Cienciala, M. Daňo – Helewka, P. Vrána, Miloš Roman – Hrehorčák, Čacho, Dravecký.
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina – Pýcha, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera, Vráblík, Štencel – Gulaš, Kondelík, F. Přikryl – M. Beránek, Harris, Ordoš – Kubík, Pech, D. Simon – Vopelka, Koláček, Toman.

Komentář k zápasu

Historicky první měření sil s Českými Budějovicemi ve vyřazovacích bojích začali aktivněji Oceláři. Úvodní desetiminutovka nabídla bojovný a hodně rychlý hokej s minimem přerušení. První šanci, jež stojí za zmínku, zaznamenal Vrána, kterého našel Helewka. Třinecký kapitán musel zpracovat puk, který obdržel prudce na brusle, přesto dokázal puk dostat na Hrachovinu. Záhy zahrozili i hosté. Tomanův pokus vypadl Mazancovi, ale nikdo v tmavěmodrých dresech nedokázal ze vzduchu puk trefit. Po první komerční přestávce jsme viděli pouhé dvě přerušení hry. Poté se připomněl Ordoš, jenž si najel do dobré střelecké pozice na vrcholek levého kruhu, Mazanec byl připraven.

Po necelých dvanácti odehraných minutách přišla první vážná šance, puk propadl k osamocenému Voženílkovi, ten zkusil kličku do forhendu, Hrachovina ale máchl lapačkou a připsal si důležitý zákrok. Následně se hra přelévala ze strany na stranu, střelou golfákem hrozil matador Dravecký. Uvolnit se chtěl i Daňo, jeho střela ovšem přes hole dvou hráčů Motoru neprošla na Hrachovinu. Ofenzivní um předvedl i kanadský obránce Smith, ten objel bránu a mířil na přední tyč, tam byl připraven Hrachovina. S přibývajícím časem stoupal i tlak svěřenců Zdeňka Motáka. Cienciala si našel volný prostor mezi kruhy, Hudáček mu poslal ideální pas. Hrachovina se natahoval marně, naštěstí pro něj, puk minul pravou tyč.

Druhé dějství začalo v podobném duchu, jako končilo dějství první. Oceláři pokračovali v tlaku, Helewka si dobře sjel do slotu, jen těsně minul Hrachovinovu svatyni. Po dvou šancích hostů musel zasahovat Mazanec, nejprve proti Ordošovi, který si vyměnil puk s Harrisem, první jmenovaný ale nedokázal nadvakrát procedit puk za strážce třineckého brankoviště. Velice nebezpečně útočila druhá formace Ocelářů. Nejprve našel Hudáček z rohu kluziště před brankou číhajícího Ciencialu, ten však nezamířil přesně a v domácím kotli to jen zahučelo. Odražený puk si sebral Hudáček, jenže i on brankové zařízení minul.

Po trochu klidnější pasáži přišly velké šance na obou stranách. Jako první mohl otevřít skóre kanadský forvard Helewka, jenž měl opravdu dost času na zakončení, když byl zcela sám před Hrachovinou. Třinecký útočník nakonec zamíchal kotoučem a hledal prostor mezi betony, hostující brankář sevřel mezeru včas. Na druhé straně hrozila střela zápěstím z Kubíkovy hole, ta však trefila tyč jen z boční strany. Zámek Motoru pokračoval, z pravého kruhu střílel extřinecký obránce Doudera, jeho tvrdý pokud orazítkoval jen zadní plexisklo. Odražený puk od zadního mantinelu dojel nejrychleji Harris, ten z bezprostřední blízkosti puk za záda Mazance nedostal. O branku si říkal i brejk třineckého dua Voženílek – Růžička, první jmenovaný chtěl přihrávat, tomu zabránil Doudera, pak už Voženílek neměl prostor na zakončení. Obránci Motoru poté zapomněli na zcela volného Romana, ten dostal touš do jízdy, nicméně nedokázal puk zkrotit a dostal se do velkého úhlu, odkud ještě poslal puk na Hrachovinu, ten zůstal pozorný.

Třetí perioda začala hodně opatrným hokejem z obou stran. Oba týmy se nedokázaly udržet dlouho v pásmu. Poté zavezl puk do pásma Růžička, sjel si na útočnou modrou, posunul puk na Richarda Nedomlela, ten s pukem nic nevymýšlel a poslal jej na Hrachovinu. Tento tvrdý bek Ocelářů si tak nechal svou první branku za Třinec na ideální moment a poslal svůj tým do vedení. Oba celky poté přitvrdily, viděli jsme spoustu osobních soubojů, začaly se tvořit dvojičky s výhledem na následující klání. Navýšit skóre mohl Cienciala, ten osamocený před Hrachovinou zvolil kličku do bekhendu, byl však neúspěšný a Hrachovina tak držel naděje Českých Budějovic naživu. Následovalo několik minut, kdy si šli svěřenci Ladislava Čiháka za vyrovnáním. Oceláři přistoupili na svou osvědčenou hru při vedení, žádné složitosti při svých rozehrávkách nehledali, jednoduše dostávali puky ze svého pásma.

Když už se Budějovičtí k něčemu dostali, byly to většinou střely od modré, které dokázali třinečtí hráči poctivě blokovat. V případě, že nějaká střela propadla až k Mazancovi, dokázal ji domácí brankář zlikvidovat. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby se usadili Oceláři v útočném pásmu a znovu u toho byl Cienciala, ten zajel za hostující branku a bekhendem přihrál do slotu Růžičkovi, jehož střela těsně minula levou tyč Hrachovinovy svatyně. V posledních třech minutách Oceláři výborně zahušťovali střední pásmo a Motor měl velké problémy s tím, aby zavezl puk do útočného pásma. V závěru si vzali trenéři Motoru oddechový čas a zkusili hru v šesti. Došlo k zajímavé situaci, kdy puk byl na brankovišti zalehnut několika hráči, poskakoval na brankové čáře, Oceláři jej pak vyhodili do bezpečí a Andrej Nestrašil pojistil výsledek zápasu do prázdné branky. Celou situaci ještě zkontrolovali rozhodčí na videu a potvrdili svá obě rozhodnutí. Oceláři berou po vítězství 2:0 první bod v sérii.

Ohlasy trenérů

Ladislav Čihák (Motor): „Typický první zápas play off. Soupeř byl aktivnější, lepší. Nás podržel Dominik Hrachovina, dlouho to bylo 0:0 a hrálo se bez přesilovek. Pokyny trenérů byly jednoznačné, nikdo faul nechtěl udělat. Neudělali jsme ho ani my, to je pozitivní, ale zápas jsme nezvládli. V pondělí je nový den.“

Zdeněk Moták (Oceláři): „Minulé dny nám ostatní týmy ukázaly, jak vyrovnané čtvrtfinálové série jsou. Rozhoduje zpravidla jeden gól, také dnešní zápas takhle vyrovnaný byl. Měli jsme asi více šancí, kdy jsme mohli skórovat, ale jsem rád, že jsme podali výborný kolektivní výkon podpořený všemi hráči. To je dobrá zpráva, takhle chceme v play off pokračovat.“