Třinec vítězí i ve druhém utkání série

18.03.2024 · Jakub Vaněček, foto: Lukáš Filipec
Třinečtí Oceláři vyhráli 2:0 i druhý zápas konfrontace s Českými Budějovicemi. Stejný výsledek se tak zrodil v prvním i druhém utkání série, po němž obhájci titulu budou dvouzápasový trhák hájit na jihu Čech. Brankář Mazanec ani po sto dvaceti minutách hry nenašel přemožitele, branky vítězů vstřelili Daňo a Cienciala.
ČF2, pondělí 18.3.2024
2:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:0  Branky a nahrávky: 19. M. Daňo (L. Hudáček, Kundrátek), 36. Cienciala (M. Daňo, L. Hudáček). Rozhodčí: A. Jeřábek, Mejzlík – D. Hynek, D. Klouček. Vyloučení: 2:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 25:34. Střely mimo: 12:6. Zblokované střely: 10:25. Hity: 6:8. Vhazování: 25:31. Průběh utkání: 2:0. Stav série: 2:0.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, Polášek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – L. Hudáček, Cienciala, M. Daňo – Helewka, P. Vrána, Miloš Roman – Hrehorčák, Čacho, Dravecký.
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina – Pýcha, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera, Vráblík, Štencel, Štich – M. Beránek, Harris, F. Přikryl – Gulaš, Kondelík, Ordoš – Kubík, Pech, D. Simon – Valský, Vopelka, Koláček.

Začátek druhého čtvrtfinálového utkání mezi Oceláři a Motorem odstartovali lépe třinečtí hráči. Budějovická obrana měla problémy s rozehrávkou díky skvělému forčekingu svěřenců trenéra Motáka. První velkou šanci měla stálice v třineckém týmu Dravecký, ten dostal ideální přihrávku na střelu z voleje od Hrehorčáka, tento první vážný pokus ovšem o kousek minul horní tyč Hrachovinovy svatyně. Po necelých sedmi odehraných minutách nebezpečně zaútočili i hráči v tmavě modrých dresech. Gulašovu střelu tahem z vrcholku levého kruhu si bez větších komplikací pohlídal Mazanec. V brejku se poté ocitl Cienciala s Hudáčkem, první jmenovaný nedostal křižný pas na slovenského útočníka kvůli dobrému čtení hry od Pýchy. Po dvanácti minutách jsme mohli vidět první plnohodnotnou přesilovku v sérii. Po faulu Daňa ji měli k dispozici hráči Motoru.

Gulaš dostal ideálně nabito od Štencela na jeho oblíbenou střelu z první, Mazanec betonem vyrazil. Další kombinace dokázali třinečtí hráči dobře číst a nepustili Motor do vyložené šance. Dvě minuty před první sirénou se dostali Oceláři do tlaku na branku, Vrána dobře přidržel puk za Hrachovinou, poslal puk na Kundrátka, ten střílel bez přípravy a ve velkém shluku hráčů v předbrankovém prostoru se dorážkou prosadil Marko Daňo. První vstřelená branka pořádně povzbudila hráče v bílo-červených dresech, záhy po první brance si totiž na vrcholek kruhu sjel Adámek, avšak Hrachovina utěsnil protor mezi rukou a tělem, z bezprostřední blízkosti pak přestřelil Hrehorčák.

Po první změně stran hra trochu ztratila ze svého tempa. Bojovalo se o to, kdo se udrží déle na puku a zamkne svého soupeře v útočném pásmu. Jako první hrozila střela z první z hole Hudáčka, pro dorážku ještě dojížděl Cienciala, ten ale nedokázal skákavý puk usměrnit na branku. Mazanec se blýskl jistým zákrokem proti střele ze Simonovy hokejky, před domácím brankářem ještě dotíral Pech, proto raději strážce domácí svatyně schoval puk do lapačky. Poté zůstal na levém křídle osamocený Vopelka, jeho tvrdý projektil zneškodnil Mazanec. Budějovický forvard ještě sjížděl do brankoviště domácího celku k nelibosti Daňa, kterého uklidňoval až Marinčin.

Slabší chvilku si vybrali Oceláři krátce po polovině základní hrací doby. Pech nejprve nabil do slotu Simonovi, puk se od Mazance odrazil do předbrankového prostoru a dorážka skončila těsně vedle levé tyče. Jen pár sekund poté zkoušel pozornost domácího brankáře Koláček. Pět minut do konce druhé periody zbývalo, když byl na brankovišti pozorný David Cienciala, jenž poslal Oceláře do dvoubrankového vedení. Hráči s drakem na hrudi pak doslova ožili. První útočné komando Třince si připravilo hned několik zajímavých situací, ovšem Hrachovina za svá záda třetí puk nepropustil. Zákrok večera předvedl přesouvající se Mazanec proti střele Doudery do zcela odkryté branky a právě díky němu šli Oceláři po dvou třetinách do šaten za dvoubrankového vedení.

Třetí dvacetiminutovku podle očekávání zahájili aktivněji svěřenci trenéra Čiháka. Budějovičtí si tvořili především šance, které byly pro defenzívu domácích neškodné. Byly to buď střely z dálky, nebo z rohu kluziště. Štencel při jedné z rozehrávek nepřihrál ideálně a byla z toho šance pro Daňa, ten nedokázal usměrnit puk svou střelou z voleje za záda Hrachoviny. Rozdíl obou celků byl rovněž i ve střelách ze slotu, Třinec jich měl o poznání více. Další pokus z prostoru mezi kruhy do statistik připsal Helewka, jehož pokus lapil Hrachovina. Slibnou akci si pak připravila první formace Ocelářů, jejich souvislý tlak přerušil kvůli problému s výstrojí až Hrachovina.

Dvanáct minut před třetí sirénou měl na hokejce snížení Vopelka, jenž dokázal trefit puk ze vzduchu po zákroku Mazance. Kotouč doslova poskakoval kolem tyče. Motor poté usiloval o snížení, ovšem Kubíkova střela těsně minula brankovou konstrukci. V dobré pozici na útočné modré napřahoval Vráblík, na poslední chvíli mu puk odskočil. Přes čtyři minuty základní hrací doby zbývaly, když kouč Čihák odvolal brankáře a poslal svůj tým do šesti. Z oblíbených palebných pozic střílel Gulaš, Kubík i Pech, obrana Ocelářů v čele s Mazancem dokázala puky blokovat a odpalovat do bezpečných prostorů. Díky svému tlaku si Motor vybojoval ještě jednu početní výhodu a tím umocnil svůj tlak. Harris pálil ze slotu, Mazanec sám nevěděl, jak dokázal puk vyrazit do bezpečí. V závěru už vážnější gólová šance nepřišla, Třinec si tak připsal druhé vítězství a Mazanec druhé čisté konto v řadě!

Ladislav Čihák (Motor): „Hodnotí se mi to těžce. Na ledě jsme nechali všechno, kluci to odmakali. Na vítězství to ale stejně nestačilo. Třinec je velice zkušený tým. Pár pasáží jsme měli oproti včerejšímu zápasu dobrých. Pár šancí jsme si vytvořili, ale stejně jsme zatím nevstřelili ani gól. Musíme tohle zintenzivnit. Víc puky dostávat na bránu, ať se tam třeba nějaký odrazí. Pak by se hrálo trochu jinak. Opět jsme nebyli vyloučení, druhý zápas v řadě, skvělá práce od hráčů. To nás drželo do poslední chvíle ve hře.“

Zdeněk Moták (Oceláři): „Do zápasu jsme vstoupili velice dobře. Dali jsme gól, měli jsme tam další vyložené šance, které jsme neproměnili. Mohlo to být ještě veselejší. V půlce zápasu jsme se začali snadno zbavovat kotoučů. Přenechali jsme hostím iniciativu, ale stejně se nám podařilo vstřelit druhý gól. Do třetí třetiny jsme šli s agresivní, ale obrannou hrou. Vyplatilo se to. Máme druhý bod, což je skvělá zpráva.“