Jdeme příkladem mladým, musíme se podle toho prezentovat, ví Radek Bonk

Před zápasem svým čestným podpisem stvrdil Chartu fair-play. Třinecký kapitán tak čestným gestem promluvil za tým. Nejen on ví, že fair-play je občas neduha hokeje. Radek Bonk věří, že se vše zlepší. "Jsme přece příkladem mladých kluků, musíme se podle toho prezentovat."

Stejně jako dalších třináct extraligových kapitánů podepsal i Radek Bonk Chartu fair-play. Projekt České pojišťovny, jednoho z hlavních partnerů extraligy, by měl zvednout úroveň extraligy a podporovat odstranění nefér jednání na ledě. "Nemyslím si, že je to obrovský problém, ale někdy se nefér hra v českém hokeji najde, nejen u mužských soutěží, ale i v mláděžnických," myslí si o projektu kapitán třineckého celku.

Otázkou však je, za jak dlouho bude mít projekt účinek a jestli vůbec. Hokej se v České republice pomalu dostává do popředí popularity sportů a je třeba, aby diváci sledovali férovou hru. "Uvidíme. Každý si to musí vzít za své. Říct si, že proti tomu jsme, každý sám si to uvědomit a podle toho taky jednat," pokračoval dále Radek Bonk.

Zkušený centr toho ve své kariéře odehrál skutečně hodně a nefér rozhodování na ledě může vyjmenovat na puntíku. Samozřejmě se to ani jemu nelíbí. "Během zápasu se občas vyskytnou situace, se kterými nesouhlasíte, ale musíme se udržet. Jdeme příkladem mladým klukům a musíme se podle toho prezentovat," zdůrazňuje jakoby se zdviženým prstem.

Jako jeden z problémů vidí nedostatečný respekt k hráčům. Právě v tom je podle Bonka největší rozdíl oproti zámoří. "V NHL je respekt určitě větší. Hráči si nedovolí tolik, co tady. Což je z pohledu extraligy trochu škoda. Pevně věřím, že se to zlepší," doufá hokejista, který v nejslavnější soutěži světa odehrál téměř tisícovku utkání.

Charta fair-play

• Jsme hrdí na historii českého hokeje a děláme všechno pro to, abychom přispívali k jeho dobrému jménu.
  • Hrajeme vždy naplno a podle pravidel.
  • Naším cílem je radost ze hry pro nás i všechny, kteří nás sledují.
  • Respektujeme rozhodčí, protihráče, trenéry i fanoušky.
  • Podvody, simulování a zákeřné fauly nejsou naším stylem.
  • Za největší zločin považujeme úmyslně zranit protihráče.
  • Během zápasu, tréninku i mimo mantinely jsme stále dobrým příkladem ostatním.
  • Ceníme si všech, kteří umí přiznat svou chybu nebo přestupek.
  • Nejen vítězství, ale i porážky neseme hrdě, nesnižujeme se k výmluvám a nevyhýbáme se odpovědnosti za své chyby.
  • Přidejte se k Radku Bonkovi a podepište Chartu fanouška tady!